Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Atak na policjantów pod katedrą Notre Dame

Fot. Rama/Wikipedia, CC BY-SA 2.0 fr
Fot. Rama/Wikipedia, CC BY-SA 2.0 fr

Pod katedrą Notre Dame w centrum Paryża francuski policjant został zaatakowany młotkiem. Napastnik został postrzelony przez policje ale przeżył zajście. Śledztwo w sprawie ataku wszczął wydział ds. antyterroryzmu francuskiego kontrwywiadu DGSI.

Według informacji podanych przez agencję Reuters mężczyzna, który zaatakował policjantów pod jednym z najbardziej znanych miejsc we francuskiej stolicy został postrzelony dwa razy w klatkę piersiową. Został przewieziony do szpitala i będzie przesłuchany jak tylko jego stan zdrowia się polepszy. Jak podaje "Le Figaro" to mieszkaniec regionu paryskiego pochodzenia algierskiego. W chwili ataku oprócz młotka miał być uzbrojony w dwa noże. 

Incydent wywołał panikę wśród mieszkańców miasta oraz turystów odwiedzających katedrę Notre Dame, ok. 900 osób pozostaje uwięzionych wewnątrz świątyni. Policja apeluje obecnie o unikanie tego rejonu Paryża. 

Motywy ataku nie są znane i nie wiadomo na razie czy był to incydent o charakterze terrorystycznym. Istnieje jednak znaczne prawdopodobieństwo takiego powodu działania sprawy biorąc pod uwagę, że od stycznia 2015 roku w zamachach na terenie Francji zginęło ponad 230 osób, a w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym w kraju panuje stan wyjątkowy. 

Śledztwo w sprawie dzisiejszego ataku pod katedrą Notre Dame wszczął wydział ds. antyterroryzmu francuskiego kontrwywiadu DGSI.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Marek1

  No super, policja apeluje o unikanie jednego z głównych rejonów turystycznych Paryża. Może by po prostu zamknąć ruch we wszystkich dużych miastach Francji gdzie występują wielotysięczne enklawy muzułmańskie.

 2. Macek

  I co nadal PiS taki zły? Mówicie co chcecie ale polityka imigracyjna jest u nas prawidłowa.

  1. Koval

   PiS poprzez swój sprzeciw wobec przyjmowania "uchodźców" uratował już nie jedno życie.

 3. Tomasz

  Chciałbym wskazać na kilka mniej znanych faktów. 1. Reporter BBC nagrał tworzenie fałszywej wiadomości przez telewizję CNN tzw. "fake news" jakoby muzułmanie protestowali przeciwko ostatnim atakom w Londynie. Osoby niby protestujące były podstawione i odpowiednio instruowane. 2. Sprawcy niemal wszystkich zamachów są znani od dawna policji i służbom państw zachodnich. Szczególnie dotyczy to ostatniego zamachu, kiedy osoba dobrze znająca przeszłego terrorystę informowała policję dwukrotnie. Co więcej osoby te niemal zawsze mają na swoim koncie inne przestępstwa i wykroczenia, nie ma wiec prawnych przeszkód, aby ich zatrzymać. Moim zdaniem powyższe 2 przypadki są wynikiem infiltracji / zatrudnienia muzułmanów w środkach masowego przekazu, policji i wojska. Osoby te nie reagują w przypadku spraw, w których uczestniczą muzułmanie. 3. W dużych miastach w Polsce, w dzielnicach podmiejskich, w centrach handlowych pojawia się coraz większa liczba muzułmanów. Niektórzy z nich kupują mieszkania w których mieszka na raz kilkoro z nich. Wczoraj w Warszawie na Bielanach widziałem taka osobę z brodą, która zachowywała się dziwnie. Ciągle rozmawiała przez telefon - co samo w sobie nie byłoby dziwne, gdyby nie ciągłe rozglądanie się na boki i nie starannie się być na "uboczu". Polska należy do strefy Szengen, tak więc uchodźcy bez żadnych dokumentów mogą również przebywać na terenie Polski. Czy to jest zgodne z polskimi przepisami, aby osoby bez żadnych dokumentów przebywały w Polsce ? Dlaczego Policja nie sprawdza tożsamości tych osób na ulicach ?

 4. Skoczek224

  Obecną bezpieczną sytuację w Polsce zawdzięczamy nie skutecznemu działaniu naszych służb, tylko brakiem zainteresowania organizacji terrorystycznych i powinniśmy się liczyć ze zmianą takiego stanu. Należy podkreślić że ostatnie ataki we Francji i Anglii nie były przeprowadzane przez zorganizowane i przeszkolone grupy terrorystyczne, gdzie rozmach ataku i ilość ofiar byłaby znacznie większa, jak np. w Izraelu, gdzie do ataku stosowano jednocześnie kilku Ładunków wybuchowych eksplodujących w odstępach czasu. Doprowadzało to do sytuacji w której służby ratunkowe bały się podjąć akcję ratunkową w obawie przed kolejną eksplozją a poszkodowani pozostawali bez opieki. Moi zdaniem Polskie wojsko powinno zacząć ćwiczyć patrolowanie naszych ulic, zapoznawać się z procedurami kontroli obcokrajowców i wymianą ognia z "uzbrojonymi cywilami obcego pochodzenia", tak jak to ma miejsce we Francji. W razie podwyższonego zagrożenia terrorystycznego armia powinna być gotowa do obstawienia kluczowych obiektów użyteczności publicznej (dworców, centrów miast i handlowych itd.). Dowódcami trzyosobowych patroli powinni zostać weterani misji w Iraku i Afganistanie znający kulturę islamską i mający doświadczenie w podobnych operacjach. Kroki te nie zapewnią całkowitej ochrony społeczeństwa, ale umożliwią natychmiastową i zdecydowaną reakcje na akty terroru.

  1. 31331

   Obecna sytucja swiadzczy o tym ze nie mamy diaspory islamskiej w Polsce a nie służbom państwowym .czy tez wpuszczeniem dużej liczby socjałów arabskich..

  2. adam

   Tak,to prawda.Powinnio sie tak robić. Z kolei kwestia zainteresowania-chodzi o "ekonomikę terroryzmu" i ta teza niekoniecznie jest prawdziwa. Polska to najbardziej katolicki kraj Europy i zamach mógłby byc w światowych mediach np.przez tydzień.To może być tylko kwestia czasu i nalezy działać w tym kierunku.Czy ABW jest na to przygotowana?Ile osób zna tam arabski?Podobno prawie nikt.

 5. adam

  Dla muzułmanów na świecie jest tylko dar al-islam(ziemia islamu) albo dar al-harb(ziemia wojny).

 6. dkdkfkffifif

  Katedra, ciekawe jak dlugo nia jeszcze będzie, i czy katolicką

 7. Marco

  Francja staje się krajem upadłym i pewnych rzeczy nie zdołają już nad Loarą odwrócić. Demografia zrobi swoje i za dwa-trzy pokolenia,katedra Notre Dame...będzie świątynią wyznawców "religii pokoju" . Obyśmy my, potrafili uczyć się na błędach innych i umieli postawić tamę napływowi fanatycznego islamu...co w naszych warunkach równa się umiejętności wyboru rządzących, którzy potrafią stawiać bezpieczeństwo własnego narodu , ponad wymagania politpoprawnej Brukseli.

 8. januszek94

  Czy to dalszy ciąg terroryzmu - czy tylko jak bagatelizują inni INCYDENT ? Co jutro prasa przyniesie - taki sam akt terroryzmu ? Dobrze i chwała naszym rządzącym że nie mają w głowach multikulti . Zresztą koncert w Mancesterze tego dowodzi - życie ludzkie nie wiele znaczy na zachodzie , kasa i tylko kasa , wartości w kapitalizmie nie wiele znaczą i tyle ? Masz ci babo placek ??????

 9. tagore

  Dopóki ilość turystów w Paryżu nie spadnie poniżej 50% nić we Francji się nie zmieni.

Reklama