Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Arabia Saudyjska rozważa zakup S-400

Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały o podpisaniu z Rosją protokołu ustaleń w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego dalekiego zasięgu S-400. Ma on zwiększyć możliwości obronne królestwa przede wszystkim przed atakiem ze strony Iranu.

Do podpisania protokołu MoU (memorandum of understanding) dotyczącego eksportu systemu S-400 miało dojść w czwartek 05 października br. podczas czterodniowej wizyty w Moskwie króla Arabii Saudyjskiej Salmana. Uprawomocniony w ten sposób dokument nie jest umową zakupu, ale stanowi podstawę do dalszych negocjacji w tej sprawie.

Przygotowywany kontrakt ma dotyczyć nie tylko sprzedaży systemu S-400 ale również współpracy Rosji z saudyjskim przemysłem zbrojeniowym SAMI (Saudi Arabian Military Industries). Przekazując swoje najnowsze technologie Rosjanie chcą „kupić” przychylność Saudyjczyków, przede wszystkim podczas procesu określania światowych cen ropy naftowej. To właśnie zbyt niska cena ropy nie pozwala bowiem na rozwijanie się rosyjskiej gospodarki.

Fot. kremlin.ru

Dodatkowo władze na Kremlu chcą mieć większy wpływ na sposób rozwiązywania konfliktów na Bliskim Wschodzie. Będzie to o tyle trudne, że Saudowie i Rosjanie są formalnie po przeciwnych stronach jeżeli chodzi o konflikt w Syrii. Rosja popiera bowiem reżim prezydenta Baszara al Assada, natomiast Arabii Saudyjska udziela wsparcia opozycji prezydenta.

Jest to pierwsza wizyta króla Arabii Saudyjskiej w Moskwie i dlatego nadano jej bardzo dużą wagę. W jej trakcie już uzgodniono wspólne inwestycje o wartości kilku miliardów dolarów. Jedną z nich ma być umowa o wartości 1,1 miliardów dolarów na budowę przez rosyjską firmę petrochemiczną Sibur zakładów przemysłowych na terenie Arabii Saudyjskiej.

Warto wspomnieć, że Royal Saudi Air Defense, ważna i liczna (ok. 50 tys. żołnierzy) formacja sił zbrojnych Arabii Saudyjskiej posiada obecnie na wyposażeniu niemal wyłącznie sprzęt amerykański. Podstawową obronę królestwa zapewniają systemy rakietowe MIM-104 Patriot, które wielokrotnie były używane w warunkach bojowych podczas trwającej od 2014 roku operacji militarnej koalicji arabskiej w Jemenie zapewniając osłonę zarówno interweniujących wojsk, jak i najważniejszych obiektów w Arabii Saudyjskiej, które były celami ataków odwetowych. Według szacunków saudyjskie baterie Patriot mogły przechwycić nawet 100 taktycznych rakiet balistycznych (m.in. Toczka i Scud) odpalonych z terytorium Jemenu. Dokonano tego przede wszystkim z użyciem pocisków GEM-T.

Czytaj też: Balistyczny atak w Jemenie. Iran przyznaje się do "rakietowego" wsparcia rebeliantów

 

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Rijadzie w maju 2017 roku podpisano kolejne umowy dotyczące dostaw systemu antybalistycznego THAAD i rakiet PAC-3MSE. 

Czytaj też: Trump podpisał w Arabii Saudyjskiej umowy warte 350 mld dolarów. 110 mld na amerykańską broń

Reklama

Komentarze (33)

 1. lukas123

  Dobra wiadomość z samego rana. S-400 jest znacznie skuteczniejsze i bardziej zaawansowane techniczne niż patrioty czy THAAD co nie ulega wątpliwości. Dobrze, że arabia saudyjska dała do zrozumienia jankesom, że samymi wpływami politycznymi i łapówkami nie umieszczą wszędzie swojego zło...u.

 2. Autor komentarza

  Poniedziałek, popołudnie, po raz pierwszy przeczytałem ten artykuł.. a pod spodem szok. Zwykły chlew. Chyba pierwszy raz. Co robią admini / moderatorzy? To jakiś żart? Test? ?????????Jak można dopuszczać ruskie bydło by pisało bez opamiętania swoje brednie??????????

  1. Davien

   Mozliwe że zrobili sobie swoisty eksperyment bo w innych wątkach wszystko było po staremu.

  2. Fun "Daviena"

   "...Jak można dopuszczać ruskie bydło by pisało bez opamiętania swoje brednie??????????" No cóż-jak mówi przysłowie "idiotów nie sieja on i się sami rodzą". To chyba jedyna odpowiedź.

 3. obalaczmitów

  Mówią że ma to być wymiana barterowa - w jedną stronę pójdzie system S 400 a w przeciwną ropa naftowa. Tajemnicą poliszynela jest że Rosja robi bokami jeśli chodzi o wydobycie ropy, jeszcze gorzej jest z wydobyciem gazu ziemnego. Gazprom wywiązuje się z kontraktów tylko dlatego że sprzedaje gaz zakupiony w Turkmenistanie lub Kazachstanie.

  1. bęcki

   Masz świadomość że istnieje wino "marki wino" o nazwie MIT? W świetle tego twój nick jest co najmniej kontrowersyjny a jeśli dodać tezy które jako "obalacza" wymyślasz to chyba nie jest najlepiej.

 4. Polanski

  Panowie! Panie też. Kończmy ten wątek, bo zaczynamy gonić w piętkę.

  1. Polanski

   Jeżeli administrator pozwolił zamieszczać komentarze na D24.pl bez cenzury to mam propozycję.Koledzy! Proponuje powołanie przy D24.pl klubu D24.pl. Można by się spotkać, przedyskutować parę tematów, ożywić ten portal. Jest paru fajnych gości w Polsce których warto posłuchać. Sam wyczuwam brak geopolityki i odmiennych stanowisk.Sam Repetowicz nie wystarczy. Przepraszam Pana Witolda Repetowicza za kolokwializm, ale sam Pan rozumie, 08.10.2017r. awans na MŚ.Tym niemniej trochę ruchu portalowi nie zaszkodzi.

 5. Polanski

  Kolejna propozycja. Może jak już administrator puszcza wszystko to może zaproponować inicjatywę powołania przy D24.pl klubu Defense14.pl? Spotkamy się przedyskutujemy, rzucimy parę propozycji? D24.pl wreszcie odżyje. Same trepy już tam siedzą. Żadnych debat geopolitycznych, a chłopaki mają wiele ciekawych punktów widzenia. Sam Repetowicz tematów nie pociągnie. Przepraszam Pana Witolda Repetowicza za kolokwialne podejście do jego osoby. Ale proszę wybaczyć. Niedziela, 08.10.2017. Awans na MŚ. Sam Pan rozumie. Entuzjazm.

 6. obserwator ze wzgórza

  W 10 lat po przekazaniu rosyjskiemu wojsku pierwszego dywizjonu tego systemu (dyslokowanego w Elekrostali) Rosja a konkretnie Ałmaz-Antiej ma eksportowy hit, już sprzedawany za grube miliardy do Chin,Indii,Turcji i Arabi Saudyjskiej Zapewne ta lista będzie się sukcesywnie wydłużać. Cena systemu dla rodzimej armii przy tak masowej produkcji na pewno spadnie. Wniosek? Sensowna inwestycja w zbrojeniówkę może być świetnym interesem i dla państwa i dla biznesu.

  1. Polanski

   Ale poza przemysłem zbrojeniowy Rosja posiada coś jeszcze?

 7. gosc456

  moze My kupimy taki system?

 8. Olaf

  Arabia Saudyjska to sojusznik USA. Arabia Saudyjska chce kupić system S 500 W jakim celu? Ano w tym celu co by przekazać system S 500 swojemu sojusznikowi Putin będzie się cieszył że sprzedał system S 500 a Amerykanie rozłożą ten system na czynniki pierwsze Putina można ogrywać jak dziecko :)

  1. Paw

   Ales ty debil straszny

 9. mlah

  Saudowie chcą znać broń swoich wrogów czyli Syryjczyków i Persów.

 10. fan @obalaczymitów

  S 500 No no Oby nie było z tym S 500 jak z Su57 Numerek jest, samolotu nie ma :(

 11. yaro

  Na artykule o wydarzeniach w Syrii miszczu "M" sie uparł i nic nie puszcza, więc zamieszczam tutaj: ---------------------------- Dobre wieści z Syrii Pododdziały z 4 i 5 dywizji zmecanizowanych oraz specnaz "Tiger Force" szturmują Majadan aktualną stolicę ISIS, "kocioł" akerbacki w cenralnej Syrii został z zlikwidowany, potężne zgrupowanie ISIS unicestwiono, Abu Umar al Sziszani, jeden z liderów Państwa Islamskiego skończył żywot pod rosyjskimi bombami, sukcesywnie proamerykańscy rebelianci spychani są i granicę z Jordaniią przechwytuje syryjska armia rządowa.

  1. brat

   Dobrze ze interesujesz sie i namiastke nam przekazujesz - dzieki .

 12. obalaczmitow

  Nigdy nie twierdziłem że znam dokładne parametry rosyjskiej czy amerykańskiej broni - bo tego na tym forum nikt nie zna. Dyskusja z Davienem i spółką jest jałowa - bo oni wklejają w kółko to samo - dane z wikipedii, czy gazetek popularnonaukowych a one nijak się mają do rzeczywistości. Prawda jest bardziej złożona. Co do lotnictwa to to co wipsują nasi bajarze to ja nawet jestem w stanie zrozumieć - bo jak ktoś kto nigdy nie pilotował samolotu ma mieć pojęcie o krawędziach natarcia, zakrętach kątowych, w ogóle o zakrętach , o aerodynamice. - ale niestety dotyczy to całej wiedzy dotyczącej każdego tematu. Mnie to po prostu bawi - po pierwsze obalanie mitów po drugie przekazywanie chociaż podstawowej wiedzy fizycznej - naprawdę podstawowej - bo w końcu może coś kiedyś dotrze. Co do S400 - to też trzeba go rozpatrywać jako całość systemu obrony - nie jako coś osobnego. I tak ogólnie to należy się BAAARDZO cieszyć że do tej chwili nie został użyty bojowo - bo w chwili jego użycia oznacza to jedno - RADYKALNIE zmieniają się zasady wojny. Bo do dzisiaj jedynym użytkownikiem są Rosjanie - więc jego użycie oznacza tylko jedno - WOJNA Z ROSJĄ - a tego oprócz paru szaleńców - NIKT nie chce. A wojna to nie operacje pokojowe - na wojnie NIE MA NIC - nie ma paliwa, części zamiennych, lotnisk, personelu. I ostatecznie wygrywa sprzęt prosty. Bo co z tego że power-packa wyjmą z Abramsa w 30 min - tylko nie będzie co włożyć w zamian. Dlatego Su-25 może latać na wszystkim - nawet na zwykłej benzynie ze stacji benzynowej, a ural pojedzie nawet na mazucie. A super mercedes czy iveco z comonrailem - będzie stał. A za zakupem broni podążają kolejne kontrakty i współpraca. Jeszcze 30 lat temu MFW musiał dawać kredyt Rosji na przetrwanie - po 30 latach ro Rosja daje kredyty na elektrownie atomowe, broń, leasing swoich samolotów - wiec dalej bajajcie o jej upadku.

  1. Davien

   Widze że znowu zacząłeś wypisywac swoje mity,więc będzie sie z czego śmiac:)) Może napisz choc raz prawde zamiast tylko kiepskiej propagandy i bajek:)) Oj chyba prawda niezle zabolała że się tak rzucasz:)

  2. MWK

   Generalnie to zwykle wypisujesz bzdury czasem wklejając pomiędzy nie jakąś oczywistość której nadajesz ton "objawienia". A oto kolejne przykłady, cyt. "bo jak ktoś kto nigdy nie pilotował samolotu ma mieć pojęcie o krawędziach natarcia, zakrętach kątowych, w ogóle o zakrętach , o aerodynamice." - A proszę sobie wyobrazić, że wielu konstruktorów w branży lotniczej nigdy nie pilotowało samolotu a jednak potrafią konstruować samoloty a ich wiedza na temat aerodynamiki jest zwykle znacznie większa niż wiedza na ten temat samych pilotów. Lub też wcześniejsze "objawienia" w stylu F-22 został stworzony nie do walki powietrznej tylko do przełamywania obrony OPL... (że o innych rewelacjach nie wspomnę). Ręce opadają. A poza tymi wątpliwej jakości "wykładami" z podstaw wiedzy jak zwykle tylko peany na cześć Rosji. Nie wiem co pan zwykle obala ale proponuję zmienić trunek bo ten aktualny zwyczajnie panu szkodzi i zaburza postrzeganie rzeczywistości.

  3. Polanski

   Nie ma czegoś takiego jak "wiedza fizyczna". To tzw. oksymoron. Przeczytałem ten twój post i znowu zmarnowałem 1 minutę życia.

 13. Willgraf

  jak widać zakup 4 dywizjonów zestawów OPL S-400 za 2 mld usd od Rosji, wyszedł Arabii Saudyjskiej bardzo dobrze biznesowo ...gdyż 24h później Departament Stanu USA po zakupie S-400 prze Arabie Saudyjską, zgodził się także na sprzedaż systemu THAAD oraz rakiet do tego systemu w dużej ilości ... umowa obejmuje 44 wyrzutnie systemu THAAD i zapasu rakiet 360 sztuk za sumę 15 mld usd. .. porównując możliwości systemu THAAD do patriot to porównanie malucha do mercedesa oraz ilość wyrzutni i rakiet: 44 wyrzutnie do 8 polskich w kontrakcie Patriota za 10mld usd to dopiero skandal !

  1. vvv

   thaad pelni inna funkcje niz patriot :) patriot to glownie opl z opcja do zwalczania rakiet balistycznych i cruise pod koniec ich lotu, a thaad to system przychwytywania rakietom balistycznych dalekiego zasiegu i nie jest to system opl. THAAD to gorne pietro a patriot do srednie i oba systemy sie uzupelniaja.

  2. Polanski

   8 baterii chyba!

 14. wawa

  tak usa sobie kupuja do rozpracowania s400

  1. lub

   żeby to rozpracować to potrzeba mieć porządnych programistów od algorytmów a USA w tej dziedzinie to II liga więc za 10 lat coś się może dowiedzą

 15. yaro

  A oto wyniki (przynajmniej te dla prasy) co zamierza zakupić AS: ------ W czasie rozmów w Moskwie króla Arabii Saudyjskiej, Mohammeda Salmana Al-Sauda z prezydentem FR, Władimirem Putinem, ustalono plan zakupów rosyjskiego uzbrojenia przez tę bliskowschodnią monarchię. Najważniejsze postanowienie dotyczy możliwego kontraktu na dostawy kompleksów przeciwlotniczych S-400 Triumf. Strony omówiły także zasady uruchomienia w Arabii Saudyjskiej produkcji karabinków AK-103. Podpisano również wstępne porozumienie o zakupie ciężkich miotaczy ognia (systemów artyleryjskich) TOS-1A, pocisków przeciwpancernych Kornet-EM i granatników automatycznych AGS-30. Szczegóły planowanych umów mają zostać ustalone do końca października. Ich łączna wartość jest szacowana na 3 mld USD.

 16. gru

  Ten niby zakup S-400 to po prostu gest dobrej woli AS wobec FR: kapucha i PR ze ktos kupil esy. Kazdy kto ma choc dzialajaca polowe mozgu wie ze Rosjanie przekaza AS kompletnie okastrowany system - a to z tego powodu ze CIA ma sie w AS bardzo dobrze i ze system bedzie szybciutko dobrze przebadany. Oczywiscie esow nie da sie tez wpiac w system OPL AS, ktory bazuje na rozwiazaniach amerykanskich. Podniecajcie sie dalej rusofile.

  1. yaro

   dziwna sprawa z tym zakupem, osobiście sądzę, że to gra AS. Właśnie podano, że USA wyraziły zgodę na zakup przez AS systemu THAAD teraz senat ma 30 dni na zablokowanie tego zakupu. Więc być może chodziło właśnie o THAAD i wywarcie presji na USA, że AS może być kolejna Turcją.

 17. zgred ojczyżniany

  Forowicze z grupy - rusofobów potrafią Putinowi w bić szpile jak bym słyszał w czesne lata 90 naszego sukcesu w transformacji naszego kraju ? Przemiany jakie zastosował balcerowicz są dobre na wszystko ? Tak samo amerykanski sprzęt - dokładnie taka sama teoria ? A może przyszedł czas na refleksje iż - USA - NATO , to tylko wydmuszka ! A cała modernizacja poświęcona Rosyjskiemu wojsku jest ustawienie - Rosji jako gwaranta przeciw wagi dla bliskiego wschodu i panoszeniu się USA od kilkunastu lat , bez wizji jako czynnika stabilizacji ? Fakt napływu uchodżców w rejon europy - z terenu objętych konfliktem destabilizacji przez kilka państw pod wodzą USA . Morale a może upadek przewodnictwa jako konsekwencja kłopotów samej USA wewnątrz kraju . USA - to nie te pod prezydentury REGANA . Obama a teraz TRAMP - by uporządkować muszą zainwestować i to mocno w swoim kraju ? Ciągłe nie docenianie PUTINA - jego marginelizacja na każdym etapie , pomówienia o przekupstwie o okradaniu swego kraju , by pokazać iż nie jest w stanie rządzić skutecznie tak obszarowo ogromnym krajem ? A rzeczywistość - jest zgoła inna - po z cementowaniu przemysłu rozrzuconego po byłych Republikach przyszedł czas na modernizacje kraju , uzbrojenia jak i samego wojska ( żołnierza ) ! Czego u nas nie widać porównywanie naszej gospodarki i Rosji - napewno wypada blado na nie korzyść naszego kraju ? Rosja podniosła się szybciej po zapaści po rozpadzie CCCP - jeszcze im dużo brakuje do poziomu zachodniego ale broń produkują samodzielnie - i każdy rodzaj broni - jako odpowiedz na zachodnie uzbrojenie ? Temu nikt nie jest w stanie zaprzeczyć ?

  1. Polanski

   Daj spokój z pytajnikami.

  2. Arek

   Słyszałem, że Rosja ma kłopoty finansowe. Nie sądziłem jednak, że aż tak poważne, iż nie stać ich na zatrudnienie trolla, mającego choć szczątkowe pojęcie o języku polskim...

  3. Do-zgred ojczyżniany..

   Tak tylko..piszesz po polsku czy translator Ci się zaciął ??? Byłem w tym roku w Rosji..wycieczka z kolegami motocyklami..widziałem i dziękuję.

 18. georg

  Byc moze czegos nie wiemy. Kraje islamskie i Chiny zaczely kupowac ruskie systemy, co to moze znaczyc? Kolejna wojna o pokoj? Czyzby Iran na celowniku? Przeciwnicy USA sie zbroja i z dnia na dzien sa silniejsi. Stany odwrotnie, z dnia na dzien traca przewage. Od 1991, czyli zwyciestwa nad ZSRR i Irakiem ich potencjal spada. Potencjal pozostalych krajow NATO jest poza wszelka krytyka. Mysle, ze znow szykuja sie przetasowania. Kto podejrzewal, ze Turcja zrobi taka wolte? Nikt, wszyscy ich mieli za psa lancuchowego Obamy i czekali na sprowokowanie wojny w Rosja. Jestem zdania, ze Rosja na powaznie chce odciac Ameryke od ich sojusznikow na Plw. Arabskim. Wtedy bedzie kontrolowac wiekszosc producentow ropy i gazu, co wykorzysta do podniesienia cen. W dalszej perspektywie moze znow zwiekszyc naklady na wojsko i stanac do rywalizacji w pierwszej lidze: USA, CHRL, Rosja.

  1. yaro

   ciekawa rozważanie warte uwagi!

  2. gnago

   Zwyczajnie Turcja nie chce być kolejnym krajem zniszczonym i wyludnionym przez kaprys i interesu "klubu kości" i ich pacynki. I to spojrzenie przez pryzmat interesów kraju którym rządzą zalecam "naszym politykom"

  3. zyg

   Coś ci się ligi pomieszały? USA PKB na głowę $ 59 609. Rosja $ 10 885 ChRL $8 481. Rosja i ChRL to mogą grać w lidze dla ubogich którą jest BRICS. Ciekawe dlaczego Chińczyk w Hong Kongu czy na Tajwanie produkuje nawet 5 x więcej niż komunista z ChRL?

 19. Naiwny

  To nie Rosja mizdrzy się do Saudów. Król przyjechał do Rosji w towarzystwie "skromnej" delegacji liczącej ponad 1000 osób w tym większość ministrów. Przyjęty został chłodno - z dystansem. Na lotnisku witał go dyrektor dep. min. Putin czekał na niego w Imeratorskim Pałacu - na Kremlu. Warto popatrzeć na ten przesadny przepych. Król podczas spotkania był wyjątkowo markotny - widać było, że wcale się ze spotkania nie cieszy. Do tego jak wysiadał na Wnukowie z samolotu to właśnie "przypadkiem" w Syrii rosjanie rozstrzelali Kalibrami kilka obozw szkoleniowych z saudyjskimi instruktorami - przypadek? Ale przyjechał bo się przestraszył zbliżenia Turcji Iranu i Rosjia w tle Qataru z kupą kasy. Wcześniej wszystko co potrzebował załatwiał z USA ale widać, że amerykanie przestali mieć monopol na hegemonie w tym regionie. Dlatego musiał pojawić się w Moskwie gdzie został przyjęty jak wasal Imeratora. Przypominam - to wyjątkowo ważny sojusznik USA . Trump nie przypadkiem był z jedną z pierwszych wizyt właśnie u Króla - do tego zachwywał się komicznie tańcząc z mieczami itp. I co z tego? Ich super sojusznik olewa sankcje i czeka w "przedpokoju" satrapy Putina na audiencje? Oferuje na początek 1 mld $ na inwestycje w wdobycie ropy w rosyjskiej arktyce - to właśnie obieły najnowsze sankcje USA. Do tego kupuje rosyjską broń - też obłożoną amerykańskimi sankcjami. (S400 jeszcze nie kupił ale za to kupił sporo innego "badziewia"). Do tego zabiega o zbudowanie przez rosjan elektrowni atomowej (a amerykański Westihaus właśnie bankrutuje z braku kontraktów). A najśmieszniejsze to to, że my opieramy wizję naszej niezależności energetycznej na współpracy właśnie z Saudyjczykami czy Iranem - a kraje te jak Putin "poprosi" to podadzą mu naszą "głowę" na srebrnej tacy. PS. Nowe sankcje amerykańskie miały objąć również firmy które łamią te sankcje współpracując w zakazanych obszarach z rosjanami (Niemcy mało nie pękli ze złości z tego powodu). I co teraz - USA nałożą sankcje na Króła i Królewstwo?

  1. tomuciwitt

   “ Do tego kupuje rosyjską broń - też obłożoną amerykańskimi sankcjami” - bzdura. Amerykańskie sankcje na Rosję są nakładane jednostronnie na podmioty które działają w obszarze obowiązywania prawa amerykańskiego a nie innych krajów więc kupowanie rosyjskiej broni nie łamie sankcji których nie ma. Drugi katalog obejmuje osoby i instytucje z Rosji

 20. X

  ciekawe czy Saudowie nie zakupili S-400 z ...."inspiracji" USA

 21. małe be

  czy poza ćwiczeniami S-400 coś strąciły? i jak wygląda ich skuteczność? w sumie z jednej strony takie dane są wrażliwe ale z drugiej, który producent nie pochwaliłby się skutecznym działaniem systemu? macie jakieś dane?

  1. gnago

   Kupujmy łuki angielskie w końcu udowodniły swą skuteczność wielokrotnie podczas wojny stuletniej. Po co Leośki skoro mamy stare T34 sprawdzone w walce. Płacą CI za plecenie głupot czy tak od siebie

 22. maniek

  Czy S-400 chociaż raz został użyty że macie jakiś odnośnik do Patriota

 23. Marcin

  Kraje arabskie dywersyfikują dostawy. Wystarczy zobaczyć zakupy samolotów.

 24. Kruk

  S-400 jest niezwyciężony, ponieważ niczego nie zwyciężył :))) A taki Patriot, w starej wersji, w samej Arabii Saudyjskiej strącił ok. 100 rakiet.

  1. Willgraf

   powiedz to Saudyjczykom, którzy mają odrębna opinie w temacie i własnie kupili zestawy S-400, oni są odporni na zaklinanie tzw. doskonałości Patriota..nie tak jak nasz MON

  2. halny

   zgadza się wystarczy, że gdzie sie pojawi i już przestają latać w jego okolicy, to po co ma marnować rakiety kiedy sama nazwa już odstrasza lotnicze towarzystwo ...

 25. małe be

  swoją drogą Saudowie robią słusznie. będą mieli do porównania systemy. i w przypadku każdego z możliwych konfliktów - przecież mogą być to konflikty z różnych stron jakieś zabezpieczenie. nie łączyłbym jedynie systemów zarządzania, żeby się nie okazało że mają podgląd on-line na kremlu ;-)

Reklama