Reklama

Zobacz więcej - Analizy i komentarze

Krzemieńczuk w ogniu. Bestialski atak na cywili

Autor. Ukraińskie Państwowe Pogotowie Ratunkowe

Centrum handlowe „Amstor” w Krzemieńczuku zostało całkowicie zniszczone w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. Służby porządkowe nadal pracują na terenie zniszczonego budynku. W momencie ataku na terenie centrum handlowego miało znajdować się ponad tysiąc osób.

Reklama

W poniedziałek około godziny 16:00 czasu lokalnego w centrum handlowe "Amstor" uderzyły dwie rakiety. Dowództwo Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że ostrzału dokonano przy pomocy dwóch rakiet CH-22 wystrzelonych z rosyjskich bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3. Samoloty wystartowały z lotniska Szajkowka, położonego 17 km na północ od Kirowa, w obwodzie kałuskim. Pociski zostały wystrzelone znad obwodu kurskiego. Rosjanie często lubią tłumaczyć ataki na infrastrukturę cywilną obecnością sprzetu wojskowego lub żołnierzy. Ostatnio zdarzało się, że Rosjanie zaprzeczali atakom na obiekty cywilne mimo, że ich skutki były aż nadto widoczne. Dlaczego o tym wspominam? Miejsce dzisiejszego ataku jest oddalone od linii frontu o conajmniej 250 kilometrów!

Reklama
Reklama

o godzinie 20:00 czasu polskiego, liczba potwierdzonych zgonów w wyniku ataku wynosiła jedenaście. Dmytro Łunin, szef Regionalnej Wojskowej Administracji Połtawy poinformował również o conajmniej 40 rannnych, w tym dwójce dzieci. Na ten moment określenie liczby ofiar jest niemożliwe. Na miejscu nadal pracuje straż pożarna i służby ratownicze. Naoczni świadkowie mówią, że liczba ofiar śmiertelnych może być liczona w dziesiątkach lub setkach.

Ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie - Bridget Brink stwierdziła, że świat "pociągnie Kreml do odpowiedzialności za okrucieństwa na Ukrainie".

Tego samego zdania jest Sekretarz Stanu USA - Antony Blinken. "Świat jest przerażony dzisiejszym atakiem rakietowym" - pisze na swoim profilu w serwisie Twitter.

Ukraińcy są wzburzeni atakiem. Na ukraińskich kanałach w serwisie telegram panuje rozgoryczenie i złość.

Wszyscy, którzy mówicie o "kompromisie" i "ocaleniu twarzy Putina", wszyscy, którzy nadal płacicie państwu terrorystycznemu miliard dolarów dziennie za gaz i ropę - patrzcie! Popołudnie, centrum handlowe... Rozumiem, to wołanie na pustkowiu ale patrzcie!
Andrij Illenko, były deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy

Część Ukraińców podejrzewa, że to celowe działanie zastraszające, które ma związek z dostawami cieżkiego sprzetu na Ukraine, w tym systemów HIMARS.

"Potrzebujemy więcej cięzkiej broni, rakiet dalekiego zasięgu, potrzebujemy skutecznych systemów obrony powietrznej" - piszą internauci.

W najbliższych dniach przekonamy się jaki był "prawdziwy cel" rosyjskiego ostrzału. Nie zdziwiłbym się, gdyby powiedziano, że na parkingu podziemnym centrum handlowego składowano zachodnie haubice.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Gustav

  Uderzenie było zaplanowane w zakłady Kredmasz znajdujące się po drugiej stronie ulicy. Te zakłady też zostały zniszczone.

  1. Chyżwar

   Tak, tak. Wiemy, wiemy. Rosjanie to istne "aniołki". Oni "nie mordują", nie gwałcą", "nie torturują", "nie palą", "nie kradną". A tak w ogóle, to zostali "sprowokowani do wojny", przez "zgniły Zachód". Pisz te bajeczki swoim ruskom. Tutaj nikt ich nie kupi.

 2. nituP

  Akurat w tym przypadku nie mam pewności czy to był celowy atak na centrum handlowe czy efekt zastosowania ruskiej broni o wysokiej precyzji, która często ma problem z trafieniem w cel wielkości miasta. W sumie na jedno wychodzi, bo jak odpalają rakiety na miasto, liczą że w coś trafią, a że w cywili, to już im wszystko jedno. Poza tym typowy przedstawiciel ruskiego społeczeństwa cieszy się z tego ataku i chce więcej. A w ich tv jawnie wzywają do ludobójstwa Ukraińców i marzą im się ataki atomowe na europejskie i amerykańskie miasta.

  1. Valdore

   @nituP stzrelali raczej specjalnie, ten [pocisk ma INS, a w wersji M/MA( innych obecnei Rosja nie ma0 ma tez datalink do uaktualnienia pozycji celu. A w tym mieście nie było żadnych wojskowych celów.. Drugi poleciał na stadion czyli kolejny potencjalny cel terrorystów.

  2. nituP

   Masz rację, wczoraj rosyjskie MSZ oficjalnie się przyznało, że to był celowy atak.

  3. Gustav

   Wojskowym celem do którego strzelano były zakłady Kredmasz po drugiej stronie ulicy. Jak Valdore nie wiesz to nie pisz bzdur że tam nie ma wojskowych celów.

 3. Jaro89

  Przecież to już jest terroryzm. Więc może warto potraktować Rosję w tym momencie tak samo jak tzw. Państwo Islamskie? Wojsko i władze Rosji w tym momencie powinny zostać wyjęte spod prawa.

  1. Valdore

   @jaro, to był czysto atak terrorystyczny, niestety w przeciwieństwie do ISIS Rosja jest w RB ONZ i nei da sie jej potraktowac oficjalnie jak islamistów.. No i ISIS nei miała broni jądrowej, .

  2. Jaro89

   @Valdore Zdaje sobie sprawę z problemów dla których nie da się Rosji potraktować jak zwykłej organizacji terrorystycznej mimo, że w tym momencie dokładnie tym jest. Ale tutaj winna jest też wola polityczna. Z Hitlerem nikt nie gadał.. A z Putinem nadal chcą. Ursula choćby chce go na G20 co jest dla mnie kompletnie nie zrozumiałe. Mam naprawdę dość tego podejścia 'business as usual" Nie ma żadnych wniosków. Rosja dzień w dzień przekracza kolejne czerwone linię i nie spotyka ich za to tak naprawdę żadna kara. Obecne sankcje mimo, że chyba największe w historii są dalece niewystarczające bo ciągle zachód pompuje w Rosję ogromne pieniądze.

  3. Valdore

   @Jaro, z Hitlerem do pewnego momentu tez rozmawiano. W Wojnie na Ukrainie oficjalnie walczą ze soba Rosja i Ukraina, NATO nie jest członkiem tej wojny( oficjalnie) . Aha, nei ma juz "business as usual", skończyło sie definitywnie po Buczy Aha co do pompowania pieniędzy do Rosji to robi to nei tylko zachód i polska( w tym roku zajmujemy 4-te miejsce w Europie, ale tez i inne kraje. Nawet w NATO maszkonie trojańskei Rosji jak Turcję i Węgry.. I jeszcze jedno, jak chce pan ukarać Rosję bez wypowiadania jej wojny, jak np blokada jest neirealna bo są państwa które ciagel robia z Rosja interesy jak Chiny czy Indie? Jakie ejszcze sankcje ma nałozyc UE jak Węgry blokują nawet sankcje na Cyryla?

 4. [email protected]

  "Według szefa połączonych sztabów Collina Powella w fabryce produkowano nie mleko w proszku, ale broń biologiczną. 13 lutego niewidoczny dla radarów amerykański bombowiec zrzucił dwie, kierowane laserem bomby na obiekt, w którym miało się znajdować centrum komunikacyjne i ośrodek dowodzenia irackiej armii. Okazało się jednak, że w budynku mieszkali cywilni uchodźcy wojenni. Zginęło 315 osób, w tym 130 dzieci." Tak cofnoc sie w czasie o pare lat. Co to znaczy ze wtedy nie bylo reportazu na ten temat jak myslicie?

  1. K.

   Tyle , że to działanie nie miało na celu zabijanie cywili . Tutaj jest to zamierzone . Nikt nie negował pomyłki , spytaj rosjan o ich czyn .

  2. Śpioch

   Myślimy że teraz i wtedy to była ta sama gra propagandy. Każdy kiedyś kogoś ostrzelał przez pomyłkę lub bez świadomości i rozpoznania celu. Kreml straszy III WW to ja czekam na ten zapach napalmu o poranku. Sądzę że jeszcze 3 miesiące wojny na Ukrainie i Kreml podejmie decyzję o tym by pójść na całość, z powodu braku zasobów rzucą ostatnie odwody jednorazówek jak to nie pomoże to będziemy mieli Wielką Wojnę ojczyźnianą o pszenicę i cocacolę.

  3. xdx

   Ale jest różnica pomiędzy źle rozpoznanym celem ataku, a działaniem celowym i celowym atakiem na cywili. Co prawda Amerykanie nie stają przed trybunałem międzynarodowym ale są sądzeni u siebie przez niezawisłe demokratyczne sady i to wcale nie mało ich było (zreszta w innych państwach również). Przy kanapach jest zupełnie inna sprawa, sady nie są niezawisłe i działają z polecenia puttlera lub jego ludzi. To akurat jedyny plus dyktatorów - zawsze sa winni gdyż to oni wydają rozkazy a bez ich wiedzy nie dzieje się nic.

 5. komik

  A wg mnie to taki rodzaj przesłania do NATO - "nie myślcie o żadnej ewentualnej interwencji, bo jesteśmy totalnymi psycholami, których stać na wszystko". Cynizm i bestialstwo w jednym. Pokazuje tylko, że dla Rosji nie ma miejsca w cywilizowanym świecie.

 6. easyrider

  Ta dzicz będzie powoli podnosiła poprzeczkę żeby zobaczyć jak daleko mogą się posunąć. Widzą, że opinia publiczna powoli oswaja się z wojną, informacjami o niej i coraz mniej rzeczy robi na ludziach wrażenie. Zwłaszcza, że to nie ich miasta są niszczone a bliscy zabijani. Cały czas gramy za miękko. Celów cywilnych nie wolno nam atakować, bo niczym byśmy się od nich nie różnili ale ich oddziały powinny być niszczone kompletnie. Ukraina musi dostać jeszcze więcej wsparcia sprzętem, amunicja i danymi wywiadowczymi z rozpoznania satelitarnego i lotniczego. Agresor musi być ukarany za swoje bestialstwo. Żadnych negocjacji.

Reklama