Reklama

Polityka obronna

Amunicja, granaty hukowe i dymne dla ABW

Fot. ABW
Fot. ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wybrała oferentów w przetargu na zakup amunicji pistoletowej i karabinowej, a także granatów oraz paralizatorów. Łączna wartość wszystkich dostaw wynosi ponad 271 tys. zł.

Biuro Logistyczne ABW wyłoniło zwycięzców w przetargu ogłoszonym w kwietniu br. dotyczącego zakupu amunicji, granatów oraz paralizatorów. Był on podzielony na kilka części, do których podmioty mogły startować oddzielnie.

Czytaj także: ABW nie musi ujawniać sposobów identyfikacji pojazdów

Amunicję karabinową 5,56x45 mm NATO z pociskiem SS 109 dostarczy dla ABW spółka Kaliber z Warszawy. Funkcjonariusze agencji otrzymają 17 tys. sztuk amunicji, z rdzeniem stalowo-ołowianym, przeznaczonej do strzelania z karabinka G-36. Łączny koszt dostawy wynosi ponad 30 tys. zł.

Natomiast firma IMS-Grifin z Warszawy otrzymała kontrakt na dostarczenie zarówno granatów dwuhukowobłyskowych NICO, jak i amunicji o granatników kal. 40x46 mm. W związku z tym ABW zakupi od spółki 100 sztuk granatów za prawie 43 tys. zł. IMS-Grifin dostarczy również 108 sztuk nabojów huk-błysk i tyle samo sztuk z pociskiem dymnym (NR/15-P). Przeznaczone one będą do miotania z granatnika kal. 40x46 mm. Ich łaczny koszt wynosi ponad 66 tys. zł.

Jedna z części zamówienia dotyczyła również dostawy 15 sztuk paralizatorów elektrycznych nowej generacji z dwoma gniazdami na kartridże inicjowane niezależnie od siebie. Na ofertę złożoną przez ABW odpowiedziała jedna firma - UMO Sp z o.o. z Zielonki. Otrzymany przez nią kontrakt został oszacowany na ponad 131 tys. zł.

Czytaj także: Ustawa o działaniach antyterrorystycznych przyjęta przez Sejm

ABW nie wybrała oferentów na dwa zamówienia składane w kwietniowym przetargu (dostawa 520 tys. sztuk amunicji pistoletowej kal. 9x19 mm Parabellum oraz 10 tys. sztuk nabojów karabinowych kal. 5,56x45 mm NATO nierykoszetujących) bez podania przyczyny.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Rocco

    17 tys amunicji to jeden człowiek który pracuje z bronią powinien strzelać w ciągu roku. Policjant NYPD w ramach szkolenia podstawowego strzela 1200 szt amunicji:-) poźniej raz w tyg może jechać do akademii ( w środy strzelnice dostępne są dla zwykłych policjantów za free) i dostaje 150 szt.

  2. ciekawy

    Zna ktoś przybliżoną wielkość "V" ABW? Sekcja, dwie, trzy?

  3. m

    Wszyscy walczą z terroryzmem ... tylko zupełnie go nie widać, za to pieniądze są całkiem konkretne i płaci je podatnik. Zabiorą im uprawnienia procesowe, to oddadzą zabawki CBŚP i zajmą się wreszcie swoją robotą: rozpoznawaniem, monitorowaniem, analizą, ostrzeganiem: wyłącznie w zakresie kontrwywiadu, terroryzmu i ochrony interesów ekonomicznych państwa (dwa ostatnie w ścisłej współpracy z AW). Ale wtedy zmniejszy się też liczebność: z obecnych 5 tyś. o połowę, żeby zostawić fachowców, a pociotków posłać na trawkę.

Reklama