Siły zbrojne

Amerykańskie Super Hornety uziemione

Samolot walki elektronicznej EA-18G Growler. Fot. US Navy
Samolot walki elektronicznej EA-18G Growler. Fot. US Navy

US Navy poinformowała o czasowym uziemieniu samolotów F/A-18 E/F Super Hornet i E/A-18G Growler. Decyzja ta jest efektem piątkowego wypadku, w którym ranni zostali członkowie załogi, a jeden z Growlerów został uszkodzony. Incydent miał miejsce w bazie wojskowej Naval Air Station Whidbey Island.

Zgodnie z komunikatem US Navy poszkodowani byli członkami załogi E/A-18G należącego do 132 Eskadry Walki Elektronicznej. Wypadek miał mieć miejsce około godziny 11 czasu PST w piątek. W jego trakcie ranni zostali pilot samolotu, jak i oficer odpowiedzialny za prowadzenie walki radioelektronicznej.

Obaj członkowie załogi uszkodzonego Growlera zostali przetransportowani do szpitala za pomocą śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego, przydzielonego do bazy. Trwają ustalenia przyczyny zdarzenia.

Lotnictwo morskie postanowiło czasowo zawiesić wszystkie loty F/A-18 E/F Super Hornet i E/A-18G Growler, ponieważ współdzielą one podobne systemy pokładowe. Przerwa w działaniach operacyjnych ma dać inżynierom z firmy Boeing – producenta samolotu oraz przedstawicielom amerykańskiego lotnictwa czas na zbadanie incydentu.

Czytaj też: US Navy zakupi Super Hornety w miejsce F-35?

 

Komentarze (1)

  1. eeusa

    Ale jaja taka super technika zawiodła. Tylko ludzi szkoda

    1. xyz407

      Niestety systemy przekombinowane mają tę cechę, iż nakłady na bezawaryjną pracę są bardzo kosztowne. Każda nieuwaga, każde niedopełnienie procedur może się skończyć kiepsko i dla urządzenia, i dla operatora. Co jednak się nie robi, aby uzyskać tzw. przewagę nad potencjalnym przeciwnikiem.