Reklama

Geopolityka

Amerykańskie Humvee (i nie tylko) dla Ukrainy

Fot: Ambasada USA w Kijowie
Fot: Ambasada USA w Kijowie

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie kolejną partię pomocy wojskowej, w tym pojazdy Humvee, a także łodzie dla Marynarki Wojennej.

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez amerykańską ambasadę w Kijowie, zrealizowana dostawa pomocy wojskowej obejmuje 20 pojazdów Humvee z przeznaczeniem dla wojsk lądowych i sił specjalnych, a także łodzie które będą używane przez ukraińską marynarkę wojenną. Komentatorzy przypominają, że w roku fiskalnym 2021 na pomoc wojskową dla Ukrainy Stany Zjednoczone przeznaczą 250 mln dolarów, łączna kwota jest podobna jak rok wcześniej.

Po agresji Rosji wobec Ukrainy w 2014 roku Stany Zjednoczone rozpoczęły przekazywanie Kijowowi pomocy wojskowej. Obejmuje ona różne elementy, w pierwszym okresie konfliktu szczególne znaczenie dla ukraińskich sił zbrojnych miały dostawy indywidualnego wyposażenia żołnierzy – hełmów i kamizelek kuloodpornych, a także środków łączności oraz optoelektroniki.

Pomoc była jednak stopniowo rozszerzana, w tym właśnie o pojazdy HMMWV w różnych wersjach czy radary kontrbateryjne – na początku lekkie typu LCMR, a następnie także cięższe AN/TPQ-37 Firefinder oraz sprzęt dla marynarki wojennej. Jeśli natomiast idzie o broń śmiercionośną, to najbardziej znanym systemem dostarczonym na Ukrainę są ppk Javelin, ale przynajmniej część z nich została sfinansowana przez stronę ukraińską.

Amerykanie w ramach pomocy wojskowej dostarczali jednak Ukrainie inne typy uzbrojenia. To między innymi granatniki przeciwpancerne PSRL oraz wielkokalibrowe karabiny wyborowe (na NATO-wską amunicję 12,7 mm x 99).

Reklama

Komentarze

    Reklama