Reklama

Geopolityka

Amerykańskie haubice pojadą do Indii

Fot. Cpl. John Clary (USMC)
Fot. Cpl. John Clary (USMC)

Indie podpisały umowę ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie kupna 145 ultralekkich armatohaubic M777 kal. 155 mm za kwotę 737 mln USD.

Umowa pomiędzy USA a Indiami na dostarczenie armatohaubic M777 została podpisana 30 listopada br. Zakup 145 ultralekkich holowanych armatohaubic kal. 155 mm pozwoli na uzbrojenie siedmiu pułków artylerii Wojsk Lądowych Indii. Jest to o tyle ważne, że to pierwszy zakup tego typu dla indyjskiej armii od 30 lat, kiedy to w 1986 roku postanowiono zakupić 410 szwedzkich armatohabic FH77 kal 155 mm, co zakończyło się skandalem o charakterze korupcyjnym.

Zgodnie z pojawiającymi się informacjami, pierwsze trzy amerykańskie armatohaubice zostaną dostarczone w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy. Przejdą testy poligonowe w Indiach, w tym ze strzelaniem na terenach górskich i pustynnych przy użyciu indyjskiej amunicji artyleryjskiej. Posłużą one również do szkolenia artylerzystów z ich obsługi.

Czytaj też: Amerykanie modernizują haubice 155 mm. "Zasięg 70 km

Następnie, w ciągu dwóch lat BAE Systems dostarczy pierwszą partię 20 armatohaubic, co pozwoli na wyposażenie jednego pułku artylerii. Pozostałych 120 egzemplarzy zostaną wyprodukowane w Indiach, w zakładach Mahindra Defence Systems w miejscowości Faridabad w północnej części kraju. Zakłada się, że będą one wyprodukowane w ciągu 48-54 miesięcy.

M777 jest uznawana za nowoczesną i jedną z najlżejszych w swojej klasie. Przy kalibrze 155 mm i lufie długości 39 kalibrów waży 3745 kg, przez co może być transportowana śmigłowcem, samolotem i holowana samochodem 4x4 o wadze powyżej 2,5 t. Przy tym jej donośność sięga 30 km a przy użyciu kierowanej amunicji Excalibur nawet 40 km. Jak dotąd sprzedano około tysiąca zestawów M777 do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama