Reklama

Technologie

Amerykański niszczyciel meteoroidów?

Fot. rocketry.wordpress.com
Fot. rocketry.wordpress.com

Zdaniem rosyjskich mediów Amerykanie dysponują bezzałogowcem zdolnym podejmować działania wojenne w kosmosie, w tym dokonywać ataków jądrowych z orbity ziemi.Informacje te pozostają nie bez znaczenia w obliczu zagrożeń z kosmosu. Do tej pory ludzkość nie dysponowała technologią zdolną do ich skutecznego eliminowania. Czy dzięki wojskowemu charakterowi amerykańskiego pojazdu czeka nas zmiana w tym zakresie?

X-37B to bezzałogowy, orbitalny pojazd opracowany przez firmę Boeing (istnieją dwa egzemplarze) ma 8,9 m długości, 2,9 m szerokości, а jego masa z ładunkiem to ok. 5 ton. Rozmiar jego niewielkich skrzydeł wynosi ok. 4,5 m , ale może dodatkowo rozkładać panele swoich baterii słonecznych.

Rosyjska prasa zastanawia się i spekuluje nad przeznaczeniem i możliwościami amerykańskiego pojazdu kosmicznego, który jej zdaniem mógłby rzekomo dokonywać ataku jądrowego bezpośrednio z orbity, prowadzić działania wojenne w kosmosie, przechwytywać obce satelity etc.  Rosjanie zauważają także, że X-37B może bardzo szybko zmieniać orbity i manewrować (novum!). Doniesieniom tym wtórują amerykańskie tytuły. The Washington Times powołując się na anonimowego informatora twierdzi, że X-37B ma odegrać kluczową rolę w potencjalnym konflikcie z Chinami.

Cały projekt jest objęty tajemnicą i tak naprawdę niewiele o nim wiadomo. W 2004 roku przeszedł z nadzoru cywilnego pod nadzór wojskowy, co może świadczyć o jego rzeczywistym przeznaczeniu. Wiele wskazuje na to, że to pierwszy zaawansowany projekt wojskowy w kosmosie. Amerykanie niechętnie to podkreślają ze względu na istniejący reżim prawny dotyczący zakazu militaryzacji przestrzeni kosmicznej.

(PAM)
Reklama

Komentarze (1)

  1. piotr

    USA wszystko moze ,ini powinni sie ich pytac o zgode ,gdyby chcieli cos zrobic ,kto tu lamie porozumienia .ha ha ha .

Reklama