Reklama

Geopolityka

Amerykański desant wesprze szturm Mosulu

Z informacji przedstawicieli Departamentu Obrony przedstawionych agencji Fox News wynika, że USA wysyłają 200 dodatkowych żołnierzy do Mosulu do walki z Państwem Islamskim (IS). Obecność sił koalicji ma kluczowe znaczenie dla powodzenia działań prowadzonych przez Irakijczyków.

Dodatkowe siły z 82 Dywizji Powietrznodesantowej zostaną skierowane do byłej irackiej bazy wojskowej Qayyarah (Q-West), która jest pod kontrolą amerykańską od ostatniego lata. Obecnie w bazie, która znajduje się 65 km na południe od Mosulu, znajdują się wyrzutnie HIMARS z pociskami kierowanymi oraz bojowe helikoptery Apache.

Czytaj więcej: Zachodnie wsparcie lądowe szturmu na Mosul

 

 

Działania w północnym Iraku wspierają też na przykład francuskie haubice Caesar oraz amerykańskie M777. Obecność sił koalicyjnych jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym powodzenie działań przeciwko terrorystom. Zapewniają one bowiem wsparcie w zakresie rozpoznania, nadzoru, wywiadu czy dowodzenia i kontroli, a także w obszarze wykonywania uderzeń precyzyjnych. Główny ciężar walk ponoszą natomiast siły irackie.

Czytaj więcej: Kurdyjsko-amerykański desant w Syrii. Szturm na kluczową tamę [ANALIZA] 

 

Walki z IS o Mosul przeciągają się już ponad 5 miesięcy, siły koalicji mają nadzieję na zakończenie kampanii sukcesem w nadchodzących tygodniach. W piątek, parę dni po przybyciu do Zatoki Perskiej, samoloty z lotniskowca USS George H.W. Bush zaczęły naloty na cele IS. W zeszłym miesiącu myśliwce z tego lotniskowca, przebywającego we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, przeprowadziły już naloty na cele IS w Syrii.

W sobotę koalicja przyznała, że doszło do zbombardowania przez ich myśliwce rejonu w zachodniej części Mosulu, gdzie przebywało około 200 cywilów. Siły koalicji podają, iż ostrzał został przeprowadzony na prośbę sił irackich. Wcześniej przedstawiciel Pentagonu na konferencji prasowej oznajmił, iż nie przewiduje się wysłania dodatkowych, dużych ilości żołnierzy koalicji ponieważ aktualne działania przynoszą rezultaty.

82 Dywizja Powietrznodesantowa posiada już około 1.700 żołnierzy stacjonujących w Iraku i Kuwejcie pomagając siłom irackim w walce z IS. Szacuje się, iż w Iraku stacjonuje około 6.000 żołnierzy amerykańskich. Misja 200 dodatkowych żołnierzy w Iraku ma być tymczasowa.

JP/PAP

Reklama

Komentarze (1)

  1. hermanaryk

    Szturm Mosulu? A na co ten Mosul szturmuje? :)

Reklama