Amerykańska propozycja na fregaty dla Grecji

4 sierpnia 2021, 08:55
Greece-masthead-1920.jpg.pc-adaptive.1280.medium
Graf. Lockheed Martin
Reklama

Koncern Lockheed Martin ogłosił, że podpisał kontrakt z wieloma greckimi firmami, co w przyszłości może zaowocować modernizacją dotychczas używanych fregat MEKO-200 oraz budową całkowicie nowych okrętów w programie Hellenic Future Frigate.

Jeszcze pod koniec lipca odbyło się robocze spotkanie grupy kierowanej przez LM. Podczas jego trwania zaczęto opracowywać szczegółowe plany udziału przemysłowego poszczególnych firm w programie modernizacji greckich fregat MEKO-200 jak i udziale w zaprojektowaniu i zbudowaniu tzw. Greckiej Fregaty Przyszłości (Hellenic Future Frigate – HF2)

Udział amerykańskiego giganta miałby przyczynić się do odrodzenia greckiego przemysłu stoczniowego, który od momentu wybuchu kryzysu w 2008 roku przeżywa ogromne trudności. W przetargu na fregaty startują propozycje nie tylko z USA, ale również i z Francji, Wielkiej Brytanii czy Holandii.

Na rzecz modernizacji greckiej floty razem z Lockheed Martin będą działać następujące greckie przedsiębiorstwa:

  • Oceanking Technical and Trading,
  • Intracom Defense Electronics – IDE,
  • Endeavor Integrated Solutions,
  • Akmon S.A.,
  • METKA S.A.,
  • Aeroservices S.A.,
  • ALS Naval Ship Design.

Jak podał sam wiceprezes LM Tom Rowden, ta współpraca pomoże odbudować grecki przemysł stoczniowy oraz zwiększy możliwości dotychczas posiadanych przez Greków fregat. Przy okazji właśnie tej pierwszej kwestii wszyscy liczą, że w Grecji powstanie kilka tysięcy miejsc pracy, co przełamie złą wieloletnią passę i przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia.

Warto wspomnieć, że amerykańska propozycja wybudzenia greckich stoczni z trwającego od lat letargu nie jest jedyną. Dla przykładu przypomnijmy propozycję Francji. Kilka miesięcy wcześniej koncerny Naval Group, Thales i MBDA zaproponowały Grekom dostawę łącznie sześciu fregat, w tym czterech nowych Frégate de défense et d'intervention (FDI lub dawniej znane pod nazwą Belh@rra) oraz nieodpłatnie dwóch używanych przez francuską marynarkę okrętów, jako rozwiązania pomostowego. Francuzi proponują zbudowane w greckich stoczniach trzech z czterech nowych fregat. Tak jak w wypadku oferty Lockheed Martin, tak tutaj poza zamówieniem na fregaty FDI w skład potencjalnej umowy mielibyśmy modernizację czterech greckich MEKO-200.

Reklama
Reklama

MEKO-200 to dzieło niemieckiej stoczni Blohm+Voss, budowane w wielu wariantach, zależnie od zapotrzebowań odbiorcy. Skupiając się na wariancie stworzonym dla Greków (podtyp Hydra), charakteryzują się one wypornością na poziomie 3400 ton i długością 117,5 m przy zanurzeniu 6 metrów. Prędkość osiągają na poziomie 31 węzłów (około 57 kilometrów na godzinę) niemniej przy o połowę mniejszej prędkości, tj. na poziomie 18 węzłów (33 km/h), mogą za to osiągnąć największy zasięg, równy 4 100 mil morskich (7 600 kilometrów).

Grecy posiadają cztery okręty w wariancie Hydra, które wchodziły do służby na przestrzeni lat 1992-1996. Za uzbrojenie w nich służy 127 milimetrowa armata morska Mk 45, system artyleryjski obrony bezpośredniej  Phalanx CIWS jak i przeciwokrętowe pociski manewrujące AGM-84 Harpoon, przeciwlotnicze pociski ESSM RIM-162 i torpedy Mk 46.

Hellenic Future Frigate jest propozycją Lockheed Martin na modernizację greckiej marynarki wojennej, polegającą na zaprojektowaniu i zbudowaniu wielozadaniowych fregat, które dziedziczyłyby cechy amerykańskich jednostek nawodnych, w tym niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke oraz i okrętów walki przybrzeżnej Littoral Combat Ship typu Freedoom.  Nowy okręt miałby posiadać system kierowania walką Aegis Combat Management System i być uzbrojony w armatę morską Oto Melara 76 mm, uniwersalne pociski manewrujące Naval Strike Missile i MBDA CAMM-ER jak i zaawansowane systemy radarowe Hensoldt TRS 4D.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
BUBA
środa, 4 sierpnia 2021, 16:48

A do Miecznika nie maja propozycji. A szkoda. ( stawiam na Niemcy )

Boczek
wtorek, 17 sierpnia 2021, 14:57

No przecież są 3 - Hiszpanie, Niemcy i Brytyjczycy.

Monkey
środa, 4 sierpnia 2021, 16:26

Amerykańska oferta wygląda dobrze, poza tym nawiązaniem do LCS typu Freedom. Ale przynajmniej nie proponują Independent:-)))

STERNIK
środa, 4 sierpnia 2021, 15:33

SPOKOJNIE...Polska zainteresowana jest opcjami Włoskimi a mianowicie fregatami FREMM zbudowanymi do opcji jak dla USA , w ramach kontraktu mamy dodatkowo pozyskać wieże z armatą 120mm z Centauro 2, do naszych ciężkich Borsuków , oraz wieże Draco z uniwersalną szybkostrzelną armatą 76mm Melara (plot, wsparcie ,ppanc ) do ochrony przede wszystkim naszych Rakietowych Dywizjonów Obrony Wybrzeża posadowioną na opancerzonym Jelczu by móc towarzyszyć systemom NSR lub ochraniać tzw infrastrukturę specjalną , posiadającą specjalistyczną amunicję o zasięgu rażenia 40km oraz niszczenia latadełek na pułapie rzędu 8km i zasięgu16- 18km , poza tym prowadzone są negocjacje z Australią na pozyskanie w ramach programu Murena w latach2026-28 ,6-8 korwet/patrolowców Trimaranów Austal MRV o uniwersalnych zadaniach z opcją pozyskania licencji budowy w Polsce dla Marynarki Wojennej , Straży Granicznej czy innych Służb Morskich więc LCS też zaistnieją

Boczek
wtorek, 17 sierpnia 2021, 14:59

Nie, nie jest. Ani Włochów, ani Francuzów nie ma już od miesiąca w programie. FREMM nie spełnia wymagań na wielu poziomach.

rmarcin555
środa, 4 sierpnia 2021, 12:28

Robienie czegokolwiek na bazie LCSów jest strzałem w stopę na wysokości główy.

dimitris
środa, 4 sierpnia 2021, 16:27

Grecy informują właśnie, pewnie nie bez kozery dokładnie teraz, że "w dyskrecji" pozbawiono właśnie osprzętu pierwszego LCS-a. Nie wiem czy pierwszego ? Ale za to na pewno na złom.

Fanklub Daviena i GB
środa, 4 sierpnia 2021, 11:04

Amerykanie (General Dynamics) to już Brytyjczykom zaprojektowali nieudacznego Ajaksa... No ale jak Grecy chcą amerykański projekt (i to tej samej firmy co LCS i F-35...) stworzony bez udziału imigrantów to kto bogatemu zabroni? :D

Davien
środa, 4 sierpnia 2021, 14:39

Zobacz funku ale waszych "cudownych" 22350 czy 20380 nie chcą w żadnej wersji:) A co ma brytyjska odmiana hiszpańskeigo ASCOD-a z fregatami to nawet twój prowadzący nie wie.

Ukulele
środa, 4 sierpnia 2021, 12:59

Nie wiadomo co się trafi. Sprzęt może być wybitny jak F 35. Ale też średni jak lcs

Davien
środa, 4 sierpnia 2021, 14:40

Jezeli to jakas wesja MMCS to dobry okręt choc potwornie drogi, drozszy od Constellation.

Herr Wolf
środa, 4 sierpnia 2021, 12:50

No u was teraz będzie dużo imigranckich "inżynierów" z Afganistanu to może wreszcie skończycie to US-57

Tweets Defence24