Reklama

Geopolityka

Amerykańska pomoc wojskowa dla Pakistanu zawieszona

Fot. Pakistan Army / Facebook.com
Fot. Pakistan Army / Facebook.com

W czwartek Biały Dom podał, że Stany Zjednoczone zawieszają pomoc finansową dla Pakistanu przeznaczoną na wzmacnianie bezpieczeństwa w tym kraju do czasu podjęcia przezeń zdecydowanych działań przeciwko afgańskim talibom i powiązanej z nimi siatce Hakkanich.

Jak podkreśliła rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert, talibowie i siatka Hakkanich to organizacje, które "destabilizują sytuację w całym regionie", a Pakistan udziela im schronienia. Celem tych grup są często wojskowi i dyplomaci amerykańscy.

Nauert uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, jaka będzie wysokość zablokowanej pomocy. "Wciąż trwa obliczanie i przegląd rodzajów pomocy, jaką Pakistan otrzymuje od USA". Jak zaznaczyła, pewne środki mogą być w dalszym ciągu wypłacane, pod warunkiem podjęcia kroków przeciwko talibom i Hakkanim przez Islamabad.

W ocenie ekspertów Waszyngton zamierza zamrozić pomoc w wys. 255 mln dolarów USA, które Pakistan otrzymywał w ramach pomocy wojskowej na zakup ciężkiego sprzętu oraz na szkolenia.

Agencja Reutera, która powołuje się na źródła w Białym Domu, twierdzi, że zablokowana suma 255 mln USD odnosi się do środków na zakup uzbrojenia oraz finansowanie pakistańskich operacji antyterrorystycznych.

Decyzja o zawieszeniu pomocy finansowej dla Pakistanu jest konsekwencją zarzutów, jakie od pewnego czasu kierował pod adresem Pakistanu prezydent Donald Trump, który stwierdził m.in. niedawno na Twitterze, że Pakistan udziela schronienia terrorystom i że oszukuje USA, które przekazują mu pomoc.

"Dają bezpieczne schronienie terrorystom, na których polujemy w Afganistanie, z niewielką pomocą. Nigdy więcej! Stanu Zjednoczone jak głupie dały Pakistanowi przez ostatnie 15 lat w ramach pomocy ponad 33 mld dolarów, a oni nie dali nam nic poza kłamstwami i zwodzeniem, uważając naszych przywódców za głupców" - napisał Trump na Twitterze.

Władze Pakistanu w odpowiedzi wezwały we wtorek do MSZ ambasadora USA, by zaprotestować przeciw oskarżeniom Trumpa - podały media.

Czytaj także: Trump: "USA nierozsądnie przekazały Pakistanowi ponad 33 miliardy dolarów"

O planach Waszyngtonu informowała wcześniej prasa. Dziennik "New York Times" podał w ubiegłym tygodniu, że administracja Trumpa "intensywnie rozważa", czy nie zablokować wartej 255 mln dolarów pomocy dla Pakistanu. Według gazety, przedstawicielom USA odmówiono dostępu do zatrzymanego w Pakistanie członka powiązanej z talibami siatki Hakkanich, który potencjalnie mógł udzielić informacji na temat co najmniej jednego amerykańskiego zakładnika.

 

Pakistan nie jest jedynym adresatem, któremu Stany Zjednoczone odmówią dalszej pomocy finansowej. W serii tweetów opublikowanych we wtorek prezydent Trump zaznaczył, że "chodzi mu nie tylko o Pakistan", ale również o Palestyńczyków".

PAP - mini

Reklama

Komentarze (8)

 1. mAsJ

  USA poszło dalej i stwierdza że granice między Indiami i Pakistanem należy zweryfikować pryznając Indiom Kaszmir w całości

 2. Jarek

  Zmieniaja sie sojusze, Pakistan lgnie do Chin, ktorych rywalem sa Indie. Pewnie wspolpraca USA z Indiami sie zintensyfikuje, skoro porzucaja Pakistan.

 3. Wawiak

  Na zdjęciu MG-3 czyli troszkę zmodyfikowany MG-42...

  1. Lejek

   A u as mówią teraz, że jak niemieckie to beee, he, he.

 4. amerykanista

  A ja myślę, że prawdziwym powodem jest niedawna zgoda pakistańskiego banku narodowego na używanie juanów w handlu zagranicznym i inwestycjach...

 5. Naiwny

  Jak Trump sie rozpędzi to będzie miał następny kłopot. Bez Pakistanu USA nie będzie miało nic do powiedzenia w tym rejonie świata - chyba, że dogadują się lub zamierzają dogadać się z Indiami. Dla niezorientowanych w roli Pakistanu i kłopotach jakie dostarcza USA proponuje obejżeć serial "Świat w opałach" (HBO Go). Niby komedia ale jest się czego bać. W końcu Pakistan to mini mocarstwo atomowe.

 6. airsoftman

  A ja myślałem, że powodem jest zaangażowanie się Pakistanu w Jedwabny Szlak :/

  1. ja

   w Jedwabny Szlak angażuje się również i Polska i co z tego?

 7. lrming

  To jak amerykanie dolecą do Afganistanu ? przez Chiny ? albo Iran ?

  1. PRS

   Dolecą jak dolecą... ale jak dopłyną?

 8. Patriota

  a to srednio chchodzi jakies OK 700MLN$ NIEZLE. A my wierny sojusznik USA (pomoc w stabilizacji iraku i afh=ganistanu, teraz wsparcie rozpoznania lotniczego z kuwejtu i inne bardziej tajne akcje i tylk 200 mln zielonych w ramach pomocy fms rocznie. moze czas zrewidowac naszych sojusznikow i twardo stawiac warunki bo to niepowazne.

Reklama