Reklama

Geopolityka

Amerykanie zmniejszają pomoc wojskową dla Pakistanu

Fot. US Air Force/Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Fot. US Air Force/Wikimedia Commons, Domena Publiczna

Amerykański Departament Stanu zmniejszył o 50 milionów dolarów pomoc wojskową dla Pakistanu za zbyt słabe zwalczanie sieci terrorystycznej współdziałającej z talibami.

Zgodnie z wyjaśnieniami rzecznika Pentagonu z 21 lipca 2017 r. „Sekretarz Mattis [Sekretarz Departamentu Obrony USA Jim Mattis - przyp. red.] poinformował kongresowe komisje obrony, że nie jest w stanie poświadczyć, że Pakistan podjął wystarczające działania przeciwko sieci Haqqani, co pozwoliłoby w pełni przekazać pomoc zagwarantowaną w roku finansowym 2016 w Funduszu Wspierania Koalicji (Coalition Support Funds)”.

Może to oznaczać, że Pakistan nie otrzyma wszystkich pieniędzy, jakie zarezerwowano w amerykańskim budżecie w ramach specjalnego funduszu na zwrot pakistańskiemu rządowi kosztów działań związanych z przeciwdziałaniem terroryzmowi. Na fundusz ten zarezerwowano w 2016 r. około 900 milionów dolarów. Pakistan otrzymał już 550 milionów dolarów a 300 milionów zostało wcześniej przesunięte przez Kongres. Oznacza to, że pakistańskie władze mogą już nie otrzymać 50 milionów dolarów pozostałych jeszcze na funduszu pomocowym.

Czytaj też: Pakistan zamawia kolejne śmigłowce AW139

Pod znakiem zapytania stoi również pomoc, jaką zarezerwowano dla Pakistanu w amerykańskim budżecie w roku finansowym 2017. Jest to również 900 milionów dolarów, które zostaną przekazane, ale tylko wtedy, gdy Pakistańczycy zwiększą wysiłki w walce z terrorystami. Amerykanie będą w tym przypadku bezkompromisowi, ponieważ odcięcie dostaw dla talibów z Pakistanu jest jednym z założeń ich nowej strategii w odniesieniu do Afganistanu.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ccc

    I to jest konkretna pomoc w kwocie 900 mln $. Jak Pakistan jej nie otrzyma to może Polska ? Bądź co bądź państwo też na literę "P".

Reklama