Reklama

Geopolityka

Amerykanie ostrzelali motorówkę

Amerykańskie procedury zakładają użycie broni maszynowej w rejonach obcych portów - fot. Łukasz Pacholski
Amerykańskie procedury zakładają użycie broni maszynowej w rejonach obcych portów - fot. Łukasz Pacholski

16 lipca br. na wodach Zatoki Perskiej doszło do incydentu, którego bohaterami był amerykański okręt wojenny oraz cywilna jednostka pływająca pływająca pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wedle dostępnych, w tej chwili, informacji amerykański okręt ostrzelał podejrzaną jednostkę. W wyniku tego na pokładzie cywilnej jednostki zginęła jedna osoba, a trzy kolejne odniosły obrażenia - dotarła ona do portu w Dubaju. Najprawdopodobniej motorówka została uznana za zagrożenie i ostrzelana z broni maszynowej zainstalowanej na pokładzie okrętu wojennego.

Od czasu zamach na niszczyciel USS Cole, okręty US Navy w rejonie każdego portu działają w trybie alarmu antyterrorystycznego. Procedury morskie określają wówczas zamknięte (dla innych) sektory morza, w których obecność innych jednostek pływających nie jest wskazana. Od czasu do czasu zdarzają się także incydenty z użyciem broni strzeleckiej - w Polsce najbardziej znanym był październik 2009 roku, kiedy załoga niszczyciela USS Ramage oddała strzały w gdyńskim porcie handlowym (nikt nie ucierpiał).

(ŁP)
Reklama

Komentarze

    Reklama