Siły zbrojne

Amerykanie modernizują poligony dla myśliwców V generacji

fot. Rockwell Collins
fot. Rockwell Collins

Firma Rockwell Collins otrzymała kontrakt na modernizację systemów zabezpieczających działanie poligonów amerykańskich wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Mają one pozwolić na testowanie wszystkich możliwości samolotów V generacji typu F-22 i F-35.

Celem prac wycenionych na razie na 31 milionów dolarów jest unowocześnienie systemu CRIIS (Common Range Integrated Instrumentation System) integrującego urządzenia instalowane na amerykańskich poligonach wojskowych. Umowa została podpisana zaraz po osiągnięciu przez zakłady Rockwell Collins w Richardson w Teksasie i Cedar Rapids w Iowa gotowości do produkcji zestawów modernizacyjnych. Zostały one wcześniej przetestowane na poligonach marynarki wojennej Patuxent River NAS i sił powietrznych Eglin AFB.

W wyniku zakontraktowanych prac na amerykańskich poligonach mają być wprowadzone m.in. nowocześniejsze systemy transmisji danych z wielopoziomowymi systemami zabezpieczeń MILS (multiple independent levels of security) oraz precyzyjne systemy pozycjonowania dopasowane do systemów uzbrojenia, jakie wykorzystują m.in., najnowsze samoloty F-35. W ten sposób treningi i ćwiczenia mają być jak najbardziej zbliżone do realnych działań.

Komentarze (1)

  1. WESOŁE USA

    USA wprowadza rozwiązania które dla ruskich są sferą marzeń..........no chyba że ruscy też coś takiego potrafią zrobić ( czytaj; ukraść ) i wprowadzić u siebie i chwalić że te ich rozwiązania są lepsze niż amerykańskie, co na to fani ruskiej techniki ?

    1. loki

      A co mogą powiedzieć fani ruskiej techniki u nich latają Su 35 (stosunkowo nowe) które dopiero w osiągach się zbliżają do konstrukcji zachodnich opracowanych dawno temu, a stealth ani widu ani słychu.