Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie budują pojazd dla nurków dalekiego zasięgu

fot. Lockheed Martin
fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin oraz firma Submergence Group LLC otrzymali kontrakt o wartości 166 milionów dolarów na budowę trzech pojazdów dalekiego zasięgu do transportu nurków pod wodą.

Umowa zawarta przez dowództwo amerykańskich operacji sił specjalnych USSOCOM (U.S. Special Operations Command) zakłada zbudowanie w ciągu najbliższych pięciu lat trzech pojazdów DCS (Dry Combat Submersible), które byłyby w stanie pod wodą transportować nurków bojowych. Każdy z nich ma ważyć nie więcej niż 30 ton, być opuszczany do wody z okrętów nawodnych i mieć zasięg oraz autonomiczność większe niż obecnie pojazdu SDV (swimmer delivery vehicles).

Pojazdy SDV zapewniają transport nurków do miejsca działań, jednak są oni narażeni na wpływ środowiska podwodnego. W przypadku DCS mają oni być chronieni przed niską temperaturą i wodą, będą też transportowani bliżej rejonu działań, tak by bez zmęczenia przystąpić do wykonania zadania. Lockheed Martin zamierza się oprzeć na dwóch komercyjnie zbudowanych pojazdach typu S301 i S302 (oba o wyporności około 13 ton).

Prace mają być prowadzone przez zakłady w Plymouth w Wielkiej Brytanii i w Palm Beach County na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze (1)

  1. druh Boruch

    "Amerykanie budują pojazd dla nurków dalekiego zasięgu" - ciekawe czy i jakie pojazdy otrzymają nurkowie krótkiego zasięgu?

    1. Marek1

      Czytaj uważnie - teraz Seals korzystają z SDV

Reklama