Ambasador USA w Polsce: Chiny utajniały informacje o COVID-19

24 marca 2020, 13:37
Zrzut ekranu 2020-03-24 o 14.32.35
Fot. US Embassy Poland
Reklama

Władze ChRL uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby zataić wszelkie informacje o rozprzestrzenianiu się COVID-19 - oceniła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która w poniedziałek dla portalu Onet skomentowała reakcję Chin na epidemię koronawirusa.

"Władze ChRL uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby zataić wszelkie informacje o rozprzestrzenianiu się COVID-19, nawet wówczas, gdy chińscy lekarze w bohaterski sposób starali się ratować życie dziesiątkom, setkom, a następnie tysiącom chorych" - napisała dla Onetu Georgette Mosbacher. Przypomniała etapy rozprzestrzeniania się koronawirusa od wybuchu epidemii, do którego doszło w grudniu ub.r. w mieście Wuhan w prowincji Hubei.

Lekarze, którzy znaleźli się na pierwszej linii frontu, gorączkowo próbowali leczyć pierwszych pacjentów, informując jednocześnie władze prowincji i przedstawicieli rządu ChRL o pojawieniu się nowego wirusa o "charakterystyce przypominającej wirus SARS". Na Chinach spoczywała szczególna odpowiedzialność, by zachować pełną transparentność w sprawie tego, co wiedzieli eksperci w tym kraju (...) Jednak już na początku stycznia chińskie władze nakazały zniszczenie próbek wirusa

Georgette Mosbacher, ambasador USA w RP

Jak dodała, władze chińskie aktywnie cenzurowały i karały "tych odważnych Chińczyków, którzy próbowali powiedzieć prawdę". "W miarę gdy mijały cenne tygodnie, a powaga sytuacji stawała się oczywista, przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej czynili szeroko zakrojone przygotowania w celu ochrony własnej ludności, a równocześnie jedynie wybiórczo dzielili się informacjami, takimi jak genetyczna sekwencja wirusa. Jednocześnie stosowali obstrukcję wobec międzynarodowych organów ochrony zdrowia, które oferowały pomoc, zwracały się o dostęp i zabiegały o uzyskanie dalszych informacji. Gdyby te same władze postąpiły właściwie i na czas zaalarmowały o tej chorobie, Chiny - a także cała reszta świata, w tym Polska - mogłyby uniknąć jej negatywnego wpływu na naszą ludność. Chińczycy wiedzą, że winę za tę pandemię ponosi ich rząd" - dodała Mosbacher.

Nie miejmy żadnych wątpliwości: bohaterami tej historii są lekarze i pielęgniarki – wielu spośród których przebywa w Chinach – którzy ryzykują życie, aby powstrzymać tę straszliwą chorobę i ostrzec świat przed wiążącymi się z nią zagrożeniami. Konieczna jest swobodna cyrkulacja rzetelnych informacji – zwłaszcza w trakcie kryzysów. Obowiązkiem rządu jest ratowanie życia, a nie ratowanie twarzy

Georgette Mosbacher, ambasador USA w RP

Podała też, że rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej wysunął - jak napisała - "fałszywe oskarżenia wobec Stanów Zjednoczonych w kontekście wirusa SARS-CoV-2".

Ambasador USA w Polsce zaapelowała, żeby zdwoić wysiłki "na rzecz współpracy i szybkiego oraz transparentnego dzielenia się prawdziwymi informacjami o chorobie wywoływanej przez tego wirusa". Zwróciła uwagę, że w Polsce rząd USA niesie pomoc obywatelom amerykańskim w powrocie do domu, a ambasada i konsulat USA w Polsce pracują nad usprawnieniem pilnych podróży dzieci, które wymagają ratującej życie opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych.

Przypomniała też, że Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków współpracuje z Europejską Agencją Leków w celu usprawnienia procedur regulacyjnych dotyczących wytworzenia szczepionki oraz że USA są światowym liderem w zakresie pomocy w dziedzinie zdrowia publicznego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
Janusz
czwartek, 30 kwietnia 2020, 14:20

Wszyscy powinni zaskarżyć Chiny i zablokować ich towary na Świat!!!

Piotr
środa, 25 marca 2020, 09:28

Ludzie ogarnij IE się ten koronowirus został stworzony przez człowieka a nie jak pisali że od nietoperzy czy węży powstał on w Kanadzie a nie w Chinach poszukajcie sobie w necie .

PiotrEl
środa, 25 marca 2020, 08:09

W tym co powiedziała jest chociaż słowo prawdy?

ech
środa, 25 marca 2020, 01:35

Akurat Chiny sobie poradzly. Zamknelu miasta. WYbidwaly w tydzien gigatczne szpitale. To Turum mowil ze "epidemia to wielka sciema" a nawet wczraj ze "kfarntanna jest gorsza niz sama epidemia".

Pawel
środa, 25 marca 2020, 01:19

A może to był wstyd z powodu braku możliwości powstrzymania epidemi. Wielki kraj, potentat a nie potrafi sobie poradzić z epidemia. Mysle jednak, ze trzeba spojrzeć na to inaczej. Może to był prezent od wielkiego przyjaciela. Zaskakującym jest niski poziom zachorowań w Rosji i są to zakarzenia wyłącznie za pośrednictwem obywateli przybywających z Europy Zachodniej i żadne przytargane z Chin, pomimo wielkiej diaspory chińczyków w azjatyckiej części Rosji. Może to Rosja testuje swoją nowa broń biologiczna. Bo tak niski procent zachorowań i wysoki poziom osób wyleczonych, prawie 30%, może wskazywać, ze posiadają „cudowny lek„ na tego wirusa. Moze to do tego kraju należy kierować pozwy o odszkodowania.

Pankracy
wtorek, 24 marca 2020, 21:36

Bardzo dzielna Pani Ambasador

Pentagram
środa, 25 marca 2020, 12:35

Dzielna i Piękna Przekaz jasny Ambasady USA wprowadzają plan wyborczy

Shsh
wtorek, 24 marca 2020, 15:53

Co ten news robi na stronie o defense? Co to ma wspólnego z wojskiem ? Czy defence 24 jest finansowana z amerykańskiego budżetu?

Polarny Miś
środa, 25 marca 2020, 12:38

Kolega to ja finansuje Ale wstęp wolny

Pawel
środa, 25 marca 2020, 01:26

Bo to może być test militarny i ktoś kto go przygotował zlicza rezultaty jej działania. Dziwnie ten wirus nie atakuje Rosji. Są przypadki zakarzen ale tylko takie które przywleczona z zachodu. Czemu nie z Chin. Może ten kierunek był monitorowany i uszczelniony? Może to prezent Putina na współczesnego świata?

SOWA
wtorek, 24 marca 2020, 14:54

No tak w demokracjach zbliżają się wybory. Od stycznia z Chin docierały niepokojące informacje, a wywiady poszczególnych państw wiedziały więcej niż opinia publiczna. Nikt w Europie ani w USA nie zablokował połączeń komunikacyjnych z Chinami. Dlaczego? Każdy liczył kasę. Teraz wielki płacz i udawanie Greka ( przepraszam Greków).

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 15:45

SOWA, pierwsze przypadki były w Chinach w listopadzie, ale Chiny zamiast cos z tym zrobic zamiatały sprawę pod dywan i uciszały lekarzy alarmujacych władze wiec żaden wielki płacz ale ewidentna wina Chin.

Janusz
czwartek, 30 kwietnia 2020, 14:22

dokładnie tak powinni za to zapłacić !!!

rmarcin555
środa, 25 marca 2020, 10:08

@Davien. Chiny dały ciała, ale nie tak jak Europa i USA. Trump długo twierdził, że wirus jest wymysłem demokratów. Dzisiaj Chiny pomagają Europie, a Trump chciał przejąć niemiecką firmę pracującą nad szczepionką. Rosja wysyła pomoc do Włoch. Jak kurz opadnie kraje europejskie wrócą do sankcji, przetargów na 5G i typ podobnych. Zgadnij co wpłynie na ich decyzje. Pani ambasador powtarza narracje Trumpa. To żałosna próba ratowania się z katastrofy.

Fanklub Daviena
środa, 25 marca 2020, 09:58

Jakby to Davienku USA nie ukrywały, to wyda się, że pierwsze przypadki w USA były w sierpniu, tylko USA ich nie rozpoznało i uznały za ciężkie przypadki grypy. Specjaliści prześledzą mutacje wirusa i USA tego nie ukryje! Nie da się też ukryć, że 300m od targu Huanan Seafood Market mieszkało 300 wojskowych "sportowców" amerykańskich. 5 z tych amerykańskich żołnierzy trafiło do szpitala chorób zakaźnych już 25 października. Temu też nie zaprzeczysz. Tych 300 żołnierzy mieszkało w Oriental Hotel. Wśród 42 pracowników tego hotelu, którzy NIGDY NIE BYLI NA TARGU RYBNYM zdiagnozowano koronawirusa, gdy w tym czasie tylko u 7 bywalców tego targu zdiagnozowano koronawirusa. Ta 300 osobowa amerykańska reprezentacja w USA trenowała w Fort Detrick, gdzie znajdowało się w tym czasie wojskowe laboratorium mikrobiologiczne, zaraz potem zatknięte z powodu rażących uchybień bezpieczeństwa i regulaminów. Gdy szef WHO chciał się zająć wyśledzeniem początku epidemii koronawirusa w USA, Amerykanie zagrozili jego odwołaniem. Pompeo dzwonił do Chin i żądał milczenia w sprawie tych faktów. Ale Davienku to już nie te czasy gdy USA mogą ukryć takie zdarzenie i świat dowie się prawdy! :)

Katon
środa, 25 marca 2020, 08:36

Pierwsze przypadki były znane już w listopadzie. I po pierwszych przypadkach mieli ogłosić epidemię i stan klęski żywiołowej? Winne Chiny, tylko... . Pierwsze przypadki w Europie i w USA miały miejsce już w styczniu, i Europa wraz z USA, po tym co działo się w Chinach, wiedziała już mniej więcej z czym ma do czynienia. Dlaczego zamiatano sprawę pod dywan? Jeszcze dwa tygodnie temu Włosi siedzieli po knajpach i mieli gdzieś opinię alarmujących opinię publiczną lekarzy. W zeszłym tygodniu jeszcze we Francji, USA, Polsce, też wszędzie było pełno ludzi, dlaczego nie posłuchano podnoszących alarm lekarzy tylko zamiatano sprawę pod dywan, a dzisiaj wielki płacz? Czyja to wina? Też Chin? Widzisz Davienku, w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie kilka tysięcy ludzi ma dla władz niewielkie znaczenie, ważniejsza jest gospodarka. Chiny podjęły drastyczne kroki dopiero wówczas, gdy okazało się, że powstrzymanie epidemii jest jednak ważniejsze od gospodarki, która w w przypadku wybuchu wielkiej epidemii i tak poniesie ciężkie straty. A co zrobiły cywilizowane państwa zachodu? DOKŁADNIE TO SAMO, pomimo wieści i doświadczeń z Chin. Dla Trumpa i Europy też gospodarka była ważniejsza, ocknęli się dopiero gdy wyłożyło się już praktycznie wszystko. Na co czekał Trump? Bo na co np Borys to wiadomo, na osiągnięcie odporności stadnej, czyli przeżyją tylko ci, którzy będą silni i zdołają się uodpornić. Ocknął się dopiero po tym, gdy mu uzmysłowiono że tych którzy nie przeżyją będzie jednak zbyt wielu.

Davien
środa, 25 marca 2020, 19:33

Katonku, tyle ze państwa Europy i USA dowiedziały sie o koronawirusie jak od dawna szalał w Chinach a Chińczycy ciagle latali do Europy i Stanów, i vice versa. potem było juz zwyczajnie za pózno, alew jak widać musiałes sobie popłakać, choć na szczęście takich bredni jak twój kolega funklub nie wypisujesz.

czwartek, 26 marca 2020, 00:23

Davien, na co było za późno? Cały świat wiedział już w grudniu co dzieje się w Chinach. W styczniu zamknięto kwarantanną 11- to milionowe miasto. A teraz, kiedy zawieszono ruch lotniczy z Chinami? Sami sobie ci Chińczycy latali? Kiedy zamknięto w Europie knajpy? Kiedy zawieszono wydarzenia sportowe i inne imprezy masowe? Naprawdę było za późno? Co do wypisywanych bzdur, temat jest poważny i nie chcę już kopać leżącego, ale jeżeli twierdzisz że opinia iż mając już w styczniu informację o tym co się dzieje w Wuhan, trzeba było czekać że zdecydowanymi działaniami do marca, "bo było już za

Davien
czwartek, 26 marca 2020, 12:16

Ichtamnietku istotnie nie mam zamaru kopac leżacego ale sobie zobacz kiedy wystapiły pierwsze objawy w Chinach a kiedy Chiny zdecydoway sie zawiesić loty do innych państw i zamknac granice. Bo do czasu az im sie to rozlało po całym kraju i połowie swiata sobie ignorowali ten problem. I tak potem było juz za pózno. A w Europie w niektórych państwach od razu zajęto sie problemem, neiktóre go sobie olewały. A bzdury to wypisuje neijaki funklub, az tego sie czytac nie daje ale jakos go ignorujesz, czyzby kumpel z boxu obok?:)

Chinol
wtorek, 24 marca 2020, 14:45

USA szykują pozew na 250 mld usd To chyba mało?

SOWA
wtorek, 24 marca 2020, 21:59

Pewnie, że mało. Polin ma do zapłacenia 300 mld.

Kiks
wtorek, 24 marca 2020, 15:25

Pytanie ile zażądają inne kraje. Bo komuchy mataczyły od samego początku i uciszały niewygodnych.

Komentator
środa, 25 marca 2020, 08:46

A inne kraje nie mataczyły? Ilu "niewygodnych" bije od dawna na alarm w WB? Na czekał Johnson? Aż mu się "stado" uodporni?

Pawel
środa, 25 marca 2020, 01:38

A nasz rząd nie twierdził, ze jesteśmy przygotowani na wszystko? A dziś brakuje wszystkiego, testów, masek, ubrań, alkoholu do odkurzania. Chiny są trochę większe od Polski i pewnie są trochę lepiej przygotowane na tego rodzaju zdarzenia, świadczyć o tym może aktualna sytuacja w tym kraju. Wiec mogli rzeczywiście liczyć na to, ze uda się im powstrzymać chorobę własnymi siłami. I bądźmy szczerzy, gdyby nie kraje demokratyczne pewnie by się im to udało. Po co masowo wytworzono z Chin obywateli innych krajów. Chińczycy zamknęli dwie prowincje by wirus się nie rozprzestrzeniał, a demokracje zachodnie zaczęły „ratować” swoich obywateli i rozwieźli wirusa po całym świecie. Trzeba było udzielić pomocy Chinom i pozwolić im na leczenie wszystkich zaskarżonych na miejscu. Pewnie nie mieli byśmy takiej sytuacji na świecie jaka mamy obecnie. Ale to się stało na życzenie zachodnich polityków, którzy fałszywie chcieli „pomoc” swoim obywatelom przebywającym w Chinach i pozwolili by ich całe społeczeństwo zapłaciło za ich „humanitaryzm”.

Olo
wtorek, 24 marca 2020, 20:44

a jakie to ma znaczenie skoro nigdzie nie ma wtórnych zarażeń mutacją z Chin? Mutacja z Chin jest tylko w Chinach. To mutacje z USA są na całym świecie.

Davien
środa, 25 marca 2020, 09:37

Olo, to własnie Chiny rozniosły wirusa na całym swiecie więc daruj sobie fake-i prosto z wydziału propagandy Kremla.

7plmb
środa, 25 marca 2020, 00:22

Tak powiedzieli w Sputniku ?? Skończ już pan pisać te bzdury.

Tweets Defence24