Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Algierski przywódca al-Kaidy zabity w Mali przez żołnierzy Czadu

Wszystko wskazuje na to, że żołnierze Czadu zabili szefa terrorystycznej organizacji AQIM - Abdelhamida Abou Zeida- fot. AQIM
Wszystko wskazuje na to, że żołnierze Czadu zabili szefa terrorystycznej organizacji AQIM - Abdelhamida Abou Zeida- fot. AQIM

W czasie piątkowych uroczystości ku czci żołnierzy Czadu poległych w czasie interwencji w Mali prezydent Czadu Idriss Deby potwierdził, że jego żołnierze zabili jednego z liderów organizacji terrorystycznej AQIM - al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (al-Qaeda in the Islamic Maghreb) w Mali.Śmierć 47 letniego Abdelhamida Abou Zeida, z pochodzenia Algierczyka, jest wielkim ciosem dla coraz silniejszej w Północnej Afryce AQIM. Był on odpowiedzialny między innymi za porwanie dwa lata temu czterech francuskich obywateli z kopalni uranu w Nigrze, zabicie jednego porwanego Brytyjczyka w 2009 roku, jednego Francuza w lutym i jednego w czerwcu 2010 roku.

Raport: Historia al- Kaidy (część pierwsza)

Abou Zeid był ważną i tajemniczą osobą. Jego prawdziwe nazwisko było owiane tajemnicą. Poza swoim przezwiskiem organizacyjnym Abou Zeid, znany był on również jako Mosab Abdelouadoud, emir z południa lub mały emir (ze względu na niewielki wzrost). Natomiast algierska prasa twierdziła, że jego prawdziwe nazwisko to Abid Hamadou lub Mohamed Ghedir.

Raport: Historia al- Kaidy (część druga)

Informacja o śmierci Abou Zeida została ogłoszona z pewnym opóźnieniem, ponieważ ze względu na wagę wymagała oficjalnego zweryfikowania. Nie potwierdziły jej dotąd: ani oficjalne władze w Mali i Francji, ani Amerykanie, których bezzałogowe statki powietrzne wspierają działania sił interwencyjnych.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama