Siły zbrojne

AH-64E Apache dla armii Indii

Fot. Boeing
Fot. Boeing

Rada ds. Zakupów Obronnych rządu indyjskiego zatwierdziła kupno sześciu śmigłowców AH-64 Apache.

Indyjska Rada ds. Zakupów Obronnych zatwierdziła kupno sześciu śmigłowców AH-64E Apache, przeznaczonych dla armii tego państwa. Koszt zakupu ma wynieść 651 mln USD. Umowa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Komitet Bezpieczeństwa rządu.

Umowa o kupnie sześciu szturmowych wiropłatów została uzgodniona z producentem maszyn we wrześniu 2015 r., jako opcja większego kontraktu na kupno 22 maszyn AH-64E i 15 CH-47F przeznaczonych dla sił powietrznych Indii. W ramach opcji mówiono wówczas o kupnie kolejnych jedenastu Apaczy i siedmiu Chinooków.

Czytaj też: Indie kupują Apache i Chinooki. Podpisano umowę

Dostawy maszyn przeznaczonych dla sił powietrznych rozpoczną się za dwa lata. Po ich zakończeniu dostarczone zostaną śmigłowce przeznaczone dla armii.

Płatowce zostaną dostarczone w ramach sprzedaży bezpośredniej przez producenta, natomiast silniki, awionika i uzbrojenie Indie otrzymają na podstawie umowy zawartej z rządem USA poprzez program Foreign Military Sale.

Obecnie indyjskie siły powietrzne wykorzystują śmigłowce szturmowe Mi-25/35, które wymagają jednak coraz pilniejszej wymiany ze względu na problemy z obsługą starzejących się wiropłatów. Armia indyjska w ciągu najbliższych lat ma otrzymać natomiast, oprócz wspomnianych sześciu AH-64E, helikoptery Dhruv Mk IV WSI produkowane przez Hindustan Aeronautics. W służbie ma znaleźć się 60 takich maszyn.

Przewidywane jest też wprowadzenie do służby w armii Indii śmigłowców HAL Light Combat Helicopter tego samego producenta, jednak maszyna ta jest jeszcze w fazie prób.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.