Reklama
Reklama
  • WIADOMOŚCI
  • WYWIADY

Afrykański kołowy BWP ujawniony

Fot. www.paramountgroup.com
Fot. www.paramountgroup.com

Na targach uzbrojenia firma Paramount Group pokazała nowy, kołowy bojowy wóz piechoty 8x8 o nazwie Mbombe 8.

Afrykańska grupa zbrojeniowa Paramount Group przedstawiła na targach uzbrojenia w Kazachstanie nowy, kołowy bojowy wóz piechoty w układzie 8x8, wyposażony w płaską podłogę chroniącą przed wybuchem min i improwizowanych ładunków wybuchowych. Producent podkreśla, że pojazd zaprojektowano z myślą o dostarczaniu relatywnie tanich, lecz bardzo nowoczesnych wozów bojowych dla odbiorców na całym świecie. Nowy pojazd nosi nazwę Mbombe 8, a jego pokaz na targach Kadex 2016 to premiera światowa tej konstrukcji.

Paramount Group podkreśla, że wóz zaprojektowano z wykorzystaniem najnowszych technologii, a celem produkcji jest zaspokojenie popytu na relatywnie tani, a jednocześnie wielozadaniowy i wysoce mobilny pojazd bojowy odporny na działanie min, będących jednym z największych zagrożeń podczas misji stablizacyjnych i pokojowych, prowadzonych w warunkach działań asymetrycznych.

Mbombe 8 to kolejny z serii kołowych wozów bojowych oferowanych przez producenta - współdzieli on ponad 80% komponentów z produkowanymi już pojazdami Mbombe 6 (6x6) i Marauder XT (4x4). Wspólne jest również najważniejsze założenie konstrukcyjne - silnik wraz z przekładnią umieszczony jest klasycznie, z przodu pojazdu. Mbombe 8 charakteryzuje się masą bojową nie przekraczającą 28 ton, ładunkiem bojowym o masie do 9 t. Wóz napędzany jest sześciocylindrowym silnikiem wysokoprężnym z doładowaniem zapewniającym prędkość maksymalną 110 km/h. Zasięg operacyjny wynosi 800 km. Według zapewnień producenta pojazd zapewnia osłonę balistyczną na poziomie STANAG 4569 Level 3+ i ochronę przed wybuchami na poziomie STANAG 4569 Level 4a i 4b.

Według producenta pojazd może być bezproblemowo zintegrowany z szeregiem wież załogowych i bezzałogowych, egzemplarz pokazywany na targach ma zamontowaną wieżę AU-220M z działem automatycznym 57 mm i karabinem maszynowym 7,62 mm.

Paramount Group informuje, że pierwszy ukończony prototyp pojazdu rozpocznie wkrótce szereg prób ruchowych.

Wybrane okazje dla Ciebie

Reklama
Reklama
Polecane
czytaj więcej
Wojna na Ukrainie
Mogą Cię zainteresować