Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Afrykański kołowy BWP ujawniony

Fot. www.paramountgroup.com
Fot. www.paramountgroup.com

Na targach uzbrojenia firma Paramount Group pokazała nowy, kołowy bojowy wóz piechoty 8x8 o nazwie Mbombe 8.

Afrykańska grupa zbrojeniowa Paramount Group przedstawiła na targach uzbrojenia w Kazachstanie nowy, kołowy bojowy wóz piechoty w układzie 8x8, wyposażony w płaską podłogę chroniącą przed wybuchem min i improwizowanych ładunków wybuchowych. Producent podkreśla, że pojazd zaprojektowano z myślą o dostarczaniu relatywnie tanich, lecz bardzo nowoczesnych wozów bojowych dla odbiorców na całym świecie. Nowy pojazd nosi nazwę Mbombe 8, a jego pokaz na targach Kadex 2016 to premiera światowa tej konstrukcji.

Paramount Group podkreśla, że wóz zaprojektowano z wykorzystaniem najnowszych technologii, a celem produkcji jest zaspokojenie popytu na relatywnie tani, a jednocześnie wielozadaniowy i wysoce mobilny pojazd bojowy odporny na działanie min, będących jednym z największych zagrożeń podczas misji stablizacyjnych i pokojowych, prowadzonych w warunkach działań asymetrycznych.

Mbombe 8 to kolejny z serii kołowych wozów bojowych oferowanych przez producenta - współdzieli on ponad 80% komponentów z produkowanymi już pojazdami Mbombe 6 (6x6) i Marauder XT (4x4). Wspólne jest również najważniejsze założenie konstrukcyjne - silnik wraz z przekładnią umieszczony jest klasycznie, z przodu pojazdu. Mbombe 8 charakteryzuje się masą bojową nie przekraczającą 28 ton, ładunkiem bojowym o masie do 9 t. Wóz napędzany jest sześciocylindrowym silnikiem wysokoprężnym z doładowaniem zapewniającym prędkość maksymalną 110 km/h. Zasięg operacyjny wynosi 800 km. Według zapewnień producenta pojazd zapewnia osłonę balistyczną na poziomie STANAG 4569 Level 3+ i ochronę przed wybuchami na poziomie STANAG 4569 Level 4a i 4b.

Według producenta pojazd może być bezproblemowo zintegrowany z szeregiem wież załogowych i bezzałogowych, egzemplarz pokazywany na targach ma zamontowaną wieżę AU-220M z działem automatycznym 57 mm i karabinem maszynowym 7,62 mm.

Paramount Group informuje, że pierwszy ukończony prototyp pojazdu rozpocznie wkrótce szereg prób ruchowych.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Obywatel RP

  To co widzimy na zdjęciu, to jest komputerowa wizualizacja. Można więc założyć, że to co pokazano w Kazachstanie to tylko makieta. W takim razie, można wnioskować, że firma zaczyna już proces marketingowy, ale do gotowego produktu im jeszcze daleko.

 2. Kamik

  Od naszego Rosomaka to chyba gorszy jest tylko ukraiński BTR4. Każdy inny KTO/BWP zapewnia lepszą ochronę załogi, bo komuś uwidziało się stworzyć KTO w wersji pływającej co jest bezsensem ponieważ większość rzek da się pokonać bez tej umiejętności. Dla tych co powiedzą: Skoro większość to czasem się przyda, bo nie każda pokona się brodzeniem. A ja odpowiem: Czasem przyda się grubszy pancerz, bo nie każda załoga przetrwa ostrzał.

  1. grundy

   Tyle, że Rosomak w wersji "afgańskiej" ma lepsze parametry niż ten tu zaprezentowany pełny Level +4 (nie wiem tylko jak z własnościami jezdnymi po dopancerzeniu bo to dodatkowe 3,5t minus zmniejszony o 3 osoby łądunek). Nie mogę nigdzie znaleźć jaki silnik wstawiono w Mbome 8 ale po osiągach szacuję, że to podobnie jak w Rośku ~480KM być może jest to nawet silnik z Mbombe 6 i gdyby go dopancerzyć na +4 to wyjdzie podobnie albo i gorzej dla trakcji niż w Rośku. A że te konstrukcje oddziela od siebie ponad dekada, to i raczej nie ma się czym tu zachwycać. Plusem jest współdzielenie części z dwoma innymi konstrukcjami, przydatne dla tych co kupują cały pakiet. Tak czy siak jeśli przyjdą ludzie z sensownymi pomysłami na Rośka i jego modernizacji to jeszcze długo będziemy się cieszyć przyzwoitym KTO. Można podglądać co u innych, ale nie ma powodu stać z rozdziawioną gębą.

  2. Tap

   I dlatego rosyjskie pływają, bo oni są najgłupsi i tak dalej, a i wszystko robią z dykty, a taki rosiek po przejściu rzeki może ppk razić czołgi.

  3. vvv

   akurat nasz KTO ma standardowy pancerz i jedynie nowa patria i boxer ma wyzszy poziom ochorny. nasz rosiek XP ma dookolny pancerz odporny na 14,5mm czyli standard. KTO to nie bwp

 3. 45

  Podoba się widocznie koncepcja dużego kalibru na bwp. Jeszcze bardziej mnie ciekawi co słychac o rosyjskiej 45mm bo nawet lepiej łączy większy zapas amunicji z wysoką siłą.

  1. vvv

   57mm to stara armatka przeciwlotnicza s-60 o parametrach gorszych niz nasza 30mm :) i tyle w tym temacie. oczywiscie dla rosjan z ich 2a42 30mm to "skok" osiągów :D ale nie dla nato. 40mm nato ma znacznie lepsze parametry niz ruska 57mm.

 4. edi

  Przecież to PATRIA jest jak nasz Rosiek na licencji :)

 5. miki89

  ...no dobra tylko pojazd jest dopiero przed testami- czyli makieta, prototyp- jeszcze długa droga do wprowadzenia. KTO ROSOMAK ma za sobą kilka misji bojowych co skutkuje poprawieniem konstrukcji i konfiguracji pojazdu

 6. xyz407

  No niestety eksploatowany w Polsce "ROSOMAK" to nie żadne cudo, tylko jeden z wielu KTO, jakie produkuje się na świecie. Ponieważ świat posuwa się do przodu to i blask naszego Rośka zaczyna przygasać. Trzeba pomyśleć o lepszym pancerzu, wieży bezzałogowej i mocniejszym silniku. Jeżeli siądziemy na laurach to nasz Rosiek będzie miał za 10 lat słabą wartość bojową.

  1. Gts

   Po tylu latach dalej jeszcze nie ma integracji ze spike, ani wiezy bezzalogowej. A w tym momencie juz powinien byc nastepca... patria robi XP a u nas dalej nic, beda klepac do konca swiata to samo.

  2. Tap

   I dlatego rozwijają ASSW-30, stale typu armstal, kooperują przy modernizacji Leo, projektują RPG NET itp. Byle armia miała kasę

 7. Cesiek

  Nie pływa, ma 7 ton pancerza więcej niż Rosomak, za duże działo, zmieści małą ilość ammo 57mm niż mała 30-tka. I jest 4x tańszy niż Rosomak. Nie spełnia wymagań leśnych dziadków z MON, to pewne.

  1. KajaK

   Zdanie typowego Cesika, weźmie pojazd zaprojektowany do działań na innym kontynencie, z innym wrogiem, produkowany z innych materiałów i porówna z rosomakiem...

 8. Jak tak można

  Wyraźna inspiracja światłami Rosomaka.

 9. Down

  Rooikat?

 10. jasiu

  Wieża za mała jak na działo 57mm

 11. Ingelheim

  Witam! Rzekomo pojazd mógłby być produkowany na terenie Kazachstanu z wykorzystaniem własnej produkcji i zakładów. Przykładem mają być tu np. ogumienie, silniki i skrzynie grupy "KamAZ" (TMZ, KamAZ, Kama) które mogą być produkowane w Kokszetau przez "KamAZ Inżiniring" (składane są tam np. nowe KamAZy 5490). Podobnie ma się sprawa z modułami wieżowymi i amunicją, Rosjanie proponują ich produkcję i integracje na terenie Kazachstanu (co ciekawe w Kazachstanie nie ma ani 1 zakładu specjalizującego się w produkcji jakiejkolwiek nowoczesnej amunicji, są skazani na import np. z Turcji). Zezwalają oni na instalację komponentów, a także ich integrację z elementami produkcji zagranicznej (a więc mogą zamontować np. Francuzką termowizję zamiast tej Rostowskiej TKN-4GA-03). PS Rzekomo zamówienie SZ Kazachstanu opiewałoby na ponad 350 wozów wszystkie dane i informacje via Runet i wywiady z Kazachskimi oficjelami Pozdrawiam!

 12. Razparuk

  57mm ...niezłe.

  1. hvr

   IMO, troszkę bez sensu, 30 mm jest spoko na lekkie pojazdy i przeciw piechocie, a te 57 mm to na co? Z czołgami nic nie zrobi, a koszty większe

 13. dred

  Fajny

Reklama