Reklama

Siły zbrojne

1,5 tys. żołnierzy Błękitnej Brygady na poligonie

 • Fot. Staff Sgt. Michael Battles, US CENTCOM
  Fot. Staff Sgt. Michael Battles, US CENTCOM

Pododdziały 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczęły ostatnie w tym roku szkolenie poligonowe. Ze stacji Stobno Szczecińskie na poligon wyruszył jeden z transportów operacyjnych.

7 listopada br. do Drawska Pomorskiego wyruszyły siły główne pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej, by uczestniczyć w miesięcznym szkoleniu poligonowym - informuje kpt. Janusz Błaszczak. Jednym ze sposobów przemieszczenia się żołnierzy na poligon jest transport kolejowy. W związku z tym na stacji PKP Stobno Szczecińskie na platformy kolejowe załadowało się ponad 40 kołowych transporterów opancerzonych KTO Rosomak z 1 batalionu Legionów.

Jak podkreślił jeden z kierowców Rosomaka: „To nie jest proste zadanie. Jest ślisko, więc trzeba uważać z prędkością i polegać na swoim dowódcy. Pokazuje on nam, jak zachować się na platformie, gdzie jest bardzo wąsko i jest mała tolerancja na ewentualny błąd”. Wjazd kilkudziesięciu pojazdów na wagony kolejowe odbył się bez incydentów i po południu kolejowy transport operacyjny był gotowy do wyjazdu.

W pierwszej części pobytu na poligonie drawskim dowództwo, sztab i pododdziały Błękitnej Brygady uczestniczyć będą w ćwiczeniu taktycznym dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej pod kryptonimem „Ryś-16”. Druga część pobytu na poligonie dedykowana została wykonaniu strzelań ze wszystkich rodzajów broni indywidualnej, zespołowej i wozów bojowych, połączona z działalnością taktyczną.

Jak podkreśla kpt. Błaszczak, w listopadowym szkoleniu poligonowym uczestniczyć będzie ponad 1500 żołnierzy z pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej i ponad 300 sztuk różnego typu sprzętu wojskowego.

Reklama

Komentarze (1)

 1. ccc

  Oprócz Rosomaków mają coś jeszcze w zanadrzu ?

  1. Marek1

   oczywiście - kapelana + 50 nowoczesnych modlitewników ppanc. zintegrowanych z KTO

  2. Plush

   Według wielu KTO Rosomak to idealne połączenie MBT-BWP-WWB. Po co nam coś jeszcze;-)

Reklama