Reklama

Siły zbrojne

120 lekkich śmigłowców bojowych dla sojuszników USA

MD530F lotnictwa Afganistanu. Fot. Staff Sgt. Perry Aston/US Air Force
MD530F lotnictwa Afganistanu. Fot. Staff Sgt. Perry Aston/US Air Force

Amerykański Departament Obrony planuje pozyskanie aż 120 lekkich śmigłowców bojowych i rozpoznawczych typu MD 530F Cayuse Warrior, które mają być przeznaczone dla sojuszników USA. Wiropłaty mają być wykorzystywane przede wszystkim do walki z organizacjami terrorystycznymi. 

Informacja o planach Departamentu Obrony znalazła się na stronie Federal Business Opportunities. Amerykanie chcą, zgodnie z założeniami, zakupić od 6 do 120 egzemplarzy MD 530F w okresie pięciu lat. Wszystkie maszyny mają zostać przekazane siłom zbrojnym innych państw. 

Śmigłowce będą pozyskiwane w standardach Mission Equipment Package (MEP) lub Enhanced-MEP (E-MEP). Wyposażone są one w zasobniki HMP M3 z ciężkimi karabinami maszynowymi 12,7 mm mogącymi wystrzelić 1100 pocisków na minutę (z zasobnika mieszczącego 400 nabojów) do celów znajdujących się w odległości do 1,8 km. W wersji E-MEP śmigłowce będą mogły przenosić także 70 mm rakiety M151 i M274, co ma pozwolić na zwiększenie dystansu rażenia broni wiropłatów do 8 km. Śmigłowce MD 530F MEP/E-MEP są również wyposażone w nowoczesne sensory optyczne i pracujące w podczerwieni. 

Maszyny zostaną przekazane siłom sojuszniczym w ramach programu Foreign Military Sales. Do tej pory 29 MD 530F dostarczono siłom zbrojnym Afganistanu. Śmigłowce tego typu nabyła także Arabia Saudyjska i Kenia. Ich głównym przeznaczeniem w wymienionych krajach ma być walka z organizacjami terrorystycznymi powiązanymi z Państwem Islamskim. 

Czytaj też: Śmigłowce MD 530 dla Kenii

Reklama

Komentarze (6)

 1. KOSOGŁOS

  z kuluarów ..apropo śmigłowców ..zostało uruchomiono działania do procedowania zakupu i montażu w Mielcu oraz w Łodzi śmigłowców ..MH-6 Little Bird oraz jego szturmowy wariant AH-6 Little Bird z tym że zamiast opcji że śmigłem ogonowym mają być fenestrony jak w "Eurocopterach"

  1. MadMax

   Aha. A krajowych SW-4 nie ma?

 2. captcha

  A nasze W-3 w ząbki kolą, czy może zawodzi współpraca na linii rząd-armia-przedsiębiorstwo?

 3. Roshedo

  A może nasze władze by się tym zainteresowały takim przekazaniem w ramach wzmocnienia WOT do działań przeciwko "zielonym ludzikom"? Bo piękne słowa od Trumpa czy odwziedziny królewskiej rodziny to troche mało w zamian za to co Polska wystawiła od mini. 2003 roku w misjach zagranicznych niejednokrotnie narażając się Rosji.

  1. bwa

   Rodzina królewska, o ile pamiętam, nie złożyła żadnych obietnic w imieniu USA :)

 4. WP1

  A może Ameryka by tak dla nas dała trochę śmigłowców bo na nasze MON niema co liczyć

 5. jasiu

  Afganistan lepiej uzbrojone śmigłowce od nas :-(

 6. ccc

  To akurat po 7 na województwo w WOT-cie ! Brać !

Reklama