Reklama

Geopolityka

10. rocznica katastrofy pod Mirosławcem

Fot. MON
Fot. MON

We wtorek mija dziesiąta rocznica tragicznej katastrofy samolotu transportowego CASA C295, który rozbił się wieczorem 23 stycznia 2008 roku przy podejściu do lądowania w Mirosławcu. O godz. 16:15 minister Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystości z okazji 10. rocznicy katastrofy lotniczej samolotu CASA C-295M pod Mirosławcem, które odbędą się przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej w Mirosławcu.

Maszyna miała na trasie Warszawa-Powidz-Poznań-Mirosławiec-Świdwin-Kraków rozwieźć uczestników 50. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Podsumowano na niej rok 2007, który okazał się najbezpieczniejszym z minionych dziesięciu. Na pokładzie znajdowało się 16 wysokich oficerów dowodzących siłami powietrznymi oraz czteroosobowa załoga.

Była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa wojskowego. Ówczesny prezydent Lech Kaczyński ogłosił w kraju trzydniową żałobę narodową. Komisja badająca przyczyny wypadku uznała, że doprowadził do niego splot wielu okoliczności, m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne, nie w pełni sprawne wyposażenie oraz nieświadome spowodowanie przez załogę nadmiernego przechylenia samolotu. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Anty-Che

  Samolot rozwożący uczestników 50. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP rozbił się przy lądowaniu. Życie pisze takie scenariusze że nawet Bareja wysiada.

  1. Geoffrey

   Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową w związku z katastrofą lotniczą. Życie miało już wymyślony dalszy ciąg scenariusza ?

 2. dropik

  raport z badania przyczyn katastrofy został właśnie usunięty ze strony MON.

Reklama