Reklama

Legislacja

10 delegatur terenowych ABW do likwidacji [AKTUALIZACJA]

Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl
Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl

W połowie września zostaną zlikwidowane delegatury terenowe Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze – wynika z zarządzenia prezesa Rady Ministrów, opublikowanego we wtorek w Monitorze Polskim. W strukturze ABW pozostaną delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu. 

Podpisane przez premier Beatę Szydło zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 września 2017 r. Przewiduje ono likwidację 10 z 15 istniejących obecnie delegatur ABW w:

 1. Bydgoszczy,
 2. Krakowie,
 3. Łodzi,
 4. Olsztynie,
 5. Opolu,
 6. Radomiu,
 7. Rzeszowie,
 8. Szczecinie,
 9. Wrocławiu,
 10. Zielonej Górze.

Dokument został podpisany 9 sierpnia i opublikowany w Monitorze Polskim 22 sierpnia. Zgodnie z nim w statucie ABW zostały uchylone punkty przesądzające o istnieniu 10 wspomnianych delegatur terenowych. 

Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl
Dotychczasowa struktura delegatur ABW, źródło: www.abw.gov.pl

Oznacza to, że w strukturze Agencji pozostaną delegatury w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu. 

Departament Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie siedzibę ma minister-koordynator służb specjalnych, w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, poinformował, że zmiana struktury jednostek terenowych ABW, w "żadnym wypadku nie oznacza likwidacji placówek".

Przekształcenia te mają charakter porządkowy, a ich celem jest usprawnienie funkcjonowania Agencji, podniesienie efektywności jej działań, jak również lepsze wydatkowanie środków publicznych.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM

Choć biuro ministra-koordynatora tego nie napisało, można się więc domyślać, że delegatury w 10 miastach zostaną przekształcone w jednostki organizacyjne niższego szczebla. Nie wiadomo jednak, jaka będzie ich formuła organizacyjna.

To najpoważniejsza zmiana w strukturze ABW od czasu objęcia władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W kwietniu 2016 r. została zlikwidowana Delegatura Stołeczna ABW w Warszawie (utworzona w 2011 r.). Powstał wówczas także Departament Zwalczania Terroryzmu i Zagrożeń Strategicznych w centrali Agencji.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Ryba

  I co teraz będzie ?

  1. Franz

   Będzie lepiej... albo będzie gorzej

  2. Huhumorysta

   strasznie będzie ! nie będą mieli pensji , marniutkich zresztą chyba ?

 2. sofija

  Jak działało stołeczne ABW teraz widzimy w sprawie Amber Gold.

 3. Miras

  Witam, Słuszna decyzja, znajdą się ręce do pracy na budowach. Cwaniaczki bez wykształcenia i pojęcia o robocie nie bedą zmuszać obywateli do pracy w tzw. "obozach pracy" i wyganiać obywateli do pracy za granicę. ABW ma sie zanjmować Bezpieczeństwem Wewnętrznym Kraju, a nie propagowaniem lenistwa i żerowaniem na finansach publicznych. Do kraju napływają towary niecertyfikowane zalewany jest rynek handlu, budowanictwa. ABW niezrobiło nic by chronić gospodarkę, przedsiębiorców, tylko jeszcze własnym obywatelom podrzucano tzw. "życiowe kłody" w prowadzeniu własnych działalności gospodarczych. Prawda jest tak tam gdzie powinni być to ich nie było,a tam gdzie ich być nie powinno to się poijawiali, przykład (wyłudzenia budowlane na podatku VAT), budowy w Warszawie to poligon ABW, na własnej skórze przekonałem się i mniej społecznych "darmozjadów" tym lepiej. Kilka pisam do kancelarli Premiara pomogło zrobić toroche porządków, 14 czerwca 2014 postawiłem "Ultimatum", formacja nie dotrzymuje postanowień. Mam nadzieje, że długo nie będę czekał. Miłego dnia. Serdecznie Pozdrawiam.

 4. lucas

  ABW w końcu straci uprawnienia śledcze a skupi się na terroryzmie.

  1. m

   ... którego w Polsce praktycznie nie ma :) więc zmiana będzie jakościowo lepsza :) ABW zajmuje się w praktyce rzeczami pilniejszymi, ale głównie śledzeniem sytuacji społeczno - politycznej w kraju i aktywnym na nią wpływaniem. To nic więcej, niż zwykła policja polityczna, tyle, że formalnie zajmuje się jeszcze m.in. kontrwywiadem. Utrata uprawnień śledczych byłaby dla nich prawdziwą tragedią, ponieważ z "państwa w państwie" staliby się wreszcie wyspecjalizowanym organem państwa, zajmującym się poważnie tym, do czego de facto zostali powołani.

 5. 1.8L

  Widać ABW musiało być bardzo skuteczne w wykrywaniu obecnych przekrętów, że tak mocno utrudnia im się robotę. Teraz 3/4 czasu będą poświęcać na podróże.

  1. Wawiak

   A może było wręcz przeciwnie i stąd "reorganizacja"? Jest wiele sygnałów, że przynajmniej do 2015 w tej służbie byli ludzie nie reprezentujący intetesów RP, tylko pewnych grup "wzajemnej adoracj"...

 6. martinoff

  We Wrocławiu w tamtejszym konsulacie niemieckim pracuje 600 osób. Zajmują się typowymi sprawa konsularnymi oraz....tego nikt nie wie czym jeszcze, bo zdaje się że jest tam spory nad przyrost. A tymczasem nasze służby kontrwywiadowcze we Wrocławiu czekają cięcia marginalizacje.

  1. Qwe

   Pan koordynator zapomniał, że ABW wypełnia wiele funkcji np. w obszarze bezpieczeństwa przemysłowego, teleinformatycznego, ochrony informacji niejawnych. Pytanie gdzie przedsiębiorcy i urzędnicy będą ubiegali się o tzw. certyfikaty. Zapewne w Warszawie. OK, tylko czy o takie tanie państwo nam chodzi.Po drugie, skoro ABW jest takim niekochanym dzieckiem, to może zlikwidować ABW i przekazać kompetencje do CBŚP zwalczanie terroryzmu i kontrwywiad, są kraje gdzie takie obowiązki wypełnia służba specjalna Policji, a ochronę informacji i bezpieczeństwo w obszarze informacji niejawnej, przemysłowe i teleinformatyczne przekazać CBA.Chyba, że to przygrywka pod powstanie jednego dużego Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego z Wojewódzkimi Urzędami Bezpieczeństwa Narodowego i Powiatowymi Urzędami Bezpieczeństwa Narodowego.

  2. Władysław Jagiełło

   Ja myślę, że więcej, jakieś sto tysięcy.

  3. Benito

   lekko ponad 500 :) Bez obaw martinoff mają to pod kontrolą ;)

 7. Tom1

  Będzie tak samo albo lepiej.

 8. Darek

  Czy to znaczy że obecni szefowie tych 10 delegatur również zostaną zdecydowani? Czy tylko zwolnieni albo przeniesieni?

 9. cotozaroznica

  samo odwolanie szefow sluzb przez nowa mloda premier zakrawa na zagrozenie wewnetrzne bezpieczenstwa panstwa. Wszak te sluzby powinny jak w RFN strzec konstytucji takze przed wrogami wewnetrznymi. Sanacja mialaby dla poslow jedna odpowiedz.

Reklama