Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane myśliwce MiG-31 na zachodzie Rosji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Osiem zmodernizowanych myśliwców MiG-31BM trafiło do Zachodniego Okręgu Wojskowego. Niebawem dołączą do drugiej eskadry maszyn tego typu stacjonującej w Twerze. Modernizację pierwszej eskadry zakończono na początku bieżącego roku.  

Dwa myśliwce MiG-31BM wylądowały w bazie lotniczej w Twerze na początku listopada. Kolejnych osiem zostało właśnie dostarczonych i niebawem trafi do służby. Do końca 2014 roku prawdopodobnie zakończy się unowocześnianie całej drugiej eskadry liczącej 12 myśliwców. Modernizację 12 maszyn należących do pierwszej eskadry z Tweru zakończono w pierwszej połowie roku.

W całym Zachodnim Okręgu Wojskowym jest ponad 50 myśliwców MiG-31 w składzie 4 eskadr myśliwskich. Dotąd zmodernizowano niemal połowę maszyn do nowego standardu, który znacząco zwiększa ich możliwości bojowe. Jest to element trwającego obecnie programu unowocześniania ciężkich myśliwców MiG-31, który do 2020 roku ma objąć 80 spośród około 250 maszyn tego typu znajdujących się w służbie.

MiG-31BM po modernizacji posiada m. in. ulepszony radiolokator i system kontroli ognia umożliwiający śledzenie jednocześnie 10 celów i atak na 6 z nich. Zasięg wykrywania celów wynosi 320 km, a ich zwalczanie możliwe jest na dystansie 280 km z użyciem pocisków rakietowych K-37 (RWW-BD). W ostatnim czasie ministerstwo obrony podpisało kontrakt z zakładami lotniczymi Sokół na modernizację pięćdziesięciu myśliwców MiG-31 za sumę ponad 30 mld rubli.  

Myśliwce MiG-31 były produkowane od końca lat 70. do 1994 roku. Maszyny tego typu jako jedne z niewielu produkowanych seryjnie, mogą poruszać się z naddźwiękową prędkością przelotową bez użycia dopalaczy. Wyjątkowe walory konstrukcji spowodowały, że Rosja rozważa obecnie możliwość wznowienia produkcji MiG-31 po 20 latach przerwy.

Reklama

Komentarze (9)

  1. fryz5

    Porównywanie samolotów "myśliwskich" na tle współczesnego teatru działań może być dokonywane tylko w oparciu o wykonywanie określonych zadań, dodatkowo w perspektywie zdolności bojowych danej armii a nawet "bloków militarnych". Wydaje mi się, że umyka nam tu inna bardzo ważna informacja płynąca z tego oświadczenia dotyczącego modernizacji MIG-31 i rozważania wznowienia produkcji. Otóż często możemy poczytać o wypowiedziach rosyjskich osób związanych z lotnictwem (pracowników zakładów lot., pilotów, a częściej Z MON FR) jakie to słabe są maszyny "zachodnie", że przytoczę z pamięci np. "... F-35 łatwym celem dla SU-30 a nawet Su-27..." (powód-większa manewrowość rosyjskich Su i MIG). Rzesza wiernych powtarza jak echo - jaki to F-35 złom, tymczasem LM realizuje zamówienia za miliardy $. Rosjanie natomiast poza biciem piany dobrze rozumieją, że zostają w tyle a do walki "dogfight" nie dojdzie i próbują się ratować MIG-31, któremu wiele brakuje - choćby Stealth.

  2. qer

    Polski F16 z obecnym uzbrojeniem nie ma szans z MIG 31BM. Polska zakupiła nowoczesną maszynę z bardzo nowoczesną awioniką ale z uzbrojeniem dalekiego zasięgu II klasy (zasięg ~70km) a to jest już skandal.

    1. Adam

      AIM-120C ma zasięg ponad 100 km.

  3. Damian

    Te 4 podwieszone takiety powietrze-powietrze to nie są czasami o zasięgu powyżej 200km ?

    1. Adam

      Masz w tekście że 280 km.

  4. jang

    w VI 1941 r Sowieci mieli ponad 22 000 samolotów bojowych W tym 2000 Mig/Jak NIE ustępujących Me 109 w deklarowanych parametrach I-16 masowy myśliwiec był równorzędnym przeciwnikiem.Luftwaffe miała ca 4000 samolotów .I sprawiła Sowietom krwawą łaźnie niszcząc po 1000 samolotów dziennie. Bo nie było prawidłowo działającego zaplecza rozpoznawczego,dowodzenia,logistyki,remontów ,szkolenia pilotów,sposobu prowadzenia walki powietrznej.. etc etc..Lotnictwo to nie pojedynczy pilot i samolot tylko ogromna machina w której wszystkie elementy są ważne i muszą sprawnie działać.I dopiero wtedy całościowo możne je oceniać.Słabszy w 1940 ilościowo i jakościowo RAF, wygrał z Luftwaffe-dzięki systemowi dowodzenia

  5. topick

    Jakieś ledendy opowiadasz. Mieli ciekawe pomysly, ale technicznie ich samoloty zawsze były za amerykańskimi

  6. daz

    to ruchome platformy dla rakiet z bardzo dobrym radarem dalekiego zasiegu rosja duzy kraj wiec nie oplaca sie wszedzie instalowac rakiet lepiej miec samolot ktory doleci tam szybko i zlikwiduje cel plusy szybkosc daleki zasieg radaru potencjalnie mozliwosc wykrywania samolotow potencjalnie niewidzialnych dla radarow normalnych maszyn bojowych to duzy samolot wiec mozna bylo wsadzic ogromny radar teraz minusy duzy ogromny samolot jak na mysliwiec powierzchnia nosna 61m w f16 27m wiec jest duzy czyli teraz tak czy mig wykryje f 22 swoim czy f22 wykryje go swoim slabszym radarem korzystając z niewidzialnosci 2 sprawa jak na mysliwiec nie jest zbyt zwrotny w walce na bliski dystans stoi na straconej pozycji duzo zalezy od wypracowania odpowiedniej taktyki na uzycie danego zamolotu ja osobiscie bardzo lubie miga jeden z niewielu samolotow a w swim czasie chyab jedyny samolot ktory przekraczal bariere dzwieku bez dopalacza jednak wydaje mi sie ze czasy tego typu potworow minely juz bezpowrotnie

    1. alo

      Paradoksalnie, właśnie w dzisiejszych czasach, kiedy systemy uzbrojenia są oparte o sieci wymiany danych, jest czas na tego typu maszyny. MiG-31 nie musi być zwrotny, ma być szybki i przenosić duży ładunek uzbrojenia. Może odpalić swoje pociski z większej odległości niż przeciwnik, ponieważ jego duża szybkość nadaje im większą energię kinetyczną, co przekłada się na zasięg. Trzeba pamiętać, że rakiety BVR mają zazwyczaj zasięg podawany w odniesieniu do celu zbliżającego się na kursie spotkaniowym, a ich praktyczny "no escape zone" jest co najmniej 2 razy krótszy. Zatem MiG-31 może odpalić swoje rakiety dalekiego zasięgu i szybkim zwrotem uniknąć wlecenia w NEZ pocisków przeciwnika. W tym samym czasie naprowadzanie rakiet przejmują inne samoloty - myśliwce, albo AEW&C. W ten sposób pełniłby więc rolę pierwszej linii obrony, drugą myśliwce zdolne do walki WVR, np. pochodne Su-27. W przypadku obrony zorganizowanej w sieci, rola stacji pokładowych poszczególnych maszyn nie jest aż tak istotna, przy naprowadzaniu z AEW&C, posiadających silne radary dalekiego zasięgu, myśliwce mogą nawet obywać się bez włączania swoich radarów. To oczywiście teoria, ale takie właśnie jest główne założenie walki BVR dla F-35, z tym że on polega nie na szybkości, tylko cechach stealth. Nigdy nie należy zakładać, że przeciwnik jest głupszy, a jeżeli Rosjanie poświęcają znaczne środki na modernizację starych maszyn, należy zakładać, że wiedzą po co to robią.

    2. Exter

      Czy wiesz co to jest interpunkcja? Nawet jeśli twoja wypowiedź jest sensowna, to prawie nie da się jej czytać.

  7. Kurka

    Nasze Su 22 jaki mają radiolokator ? Czytałem że mogą śledzić 70 tyś celów i jednocześnie robią pranie ?

    1. xyz

      Tak , pranie mózgu.

    2. OMEN

      Taa... Nie tylko robią pranie. Potrafią też z Kurki rosół ugotować...

  8. Sztukmistrz z Lublina

    Witam. Niech ktoś kompetentny w końcu wyjaśni. Czy te migi31 to naprawdę wartościowe maszyny czy tylko straszak. I ewentualnie z jaka zachodnia maszyną można go porównać. Z góry dziękuję !

    1. xyz

      Nie zawracaj gitary - poczytaj sobie wcześniejsze komentarze .

    2. Abel Rosnowski

      MiG-31 to groźna maszyna przechwytujaca ktora niema odpowiednika na zachodzie . ma potęzny radar i osiaga bardzo duze predkosci ale przy tym jest bardzo słabo manewrowy i łatwo go namierzyc. Jest groźny ale nie nadaje sie do wykonywania zadan nad europa bo za mało jest tu dla niego miejsca . MiG-31 nadaje sie idealnie do obrony ogromnych terenow syberi i azji centralnej . Nad europa ma robic za straszak i poprostu pokazywac propagandowa potege Rosji . Takie same zadania maja bombowce Tu-95 ktore teraz razem z MiGami-31 maja za zadanie jedynie straszyc zwykłych obywateli europy . Dosłownie maja przekazywac wiadomosc: Hej !!! mozemy latac blisko waszej granicy i jesli zechcemy to tez nad waszymi głowami i pewnie mamy ze soba bron atomowa - BÓJCIE SIE!!!! Parametry MiGa-31 robia wrazenie ale przy dzisiejszych systemach przeciwlotniczych jak SAMP/T albo najnowszymi Patriotami niema szans tylko trzeba miec ta obrone przeciwlotnicza .

    3. rolo

      odpowiednik miga 31 to f 14 tomcat wycofane ze słuzby w 2006 roku

  9. rolo

    złomki

    1. xyz

      Gdyby takie złomki były w polskich Siłach Powietrznych zamiast SU22 I MIG 29 to czułbym się bezpiecznie .

Reklama