Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Złamali prawa fizyki? Płaska antena soczewkowa "myśli", że jest zakrzywiona

Fot. YouTube/BAE Systems
Fot. YouTube/BAE Systems

Naukowcy z BAE Systems i Uniwersytetu Królowej Marii (Queen Mary University) z Londynu pozornie zmienili prawa fizyki tworząc nowy materiał kompozytowy, który został użyty do wyprodukowania nowego rodzaju anteny soczewkowej. Osiągnięcie to może zrewolucjonizować konstruowanie samolotów, okrętów, radiostacji i anten satelitarnych – potencjalnie każdego produktu, w którym zastosowana zostanie antena.

Stosując koncepcję przekształceń optycznych w połączeniu z nowym sztucznie stworzonym materiałem kompozytowym, znanym jako metamateriał, własności elektromagnetyczne zakrzywionej anteny soczewkowej zostały emulowane w płaskiej antenie, przy zachowaniu tych samych właściwości anteny szerokopasmowej. Nowa antena płaska z kompozytowego metamateriału może zostać zamontowana w samolocie bez pogarszania własności aerodynamicznych, co stanowi znaczący postęp w porównaniu ze stosowanymi obecnie antenami lotniczymi.  

BAE Systems jest pierwszą firmą, której udało się z powodzeniem stworzyć funkcjonalną strukturę metamateriałową, stosując przekształcenie optyczne, które umożliwia działanie płaskiej anteny jako tradycyjnej anteny soczewkowej bez jakiejkolwiek redukcji właściwości anteny szerokopasmowej. Przekształcenie optyczne jest koncepcją pozwalającą na kierowanie wiązką światła lub fal elektromagnetycznych w nowy sposób. Metamateriały mogą zachowywać się w sposób niezwykły w porównaniu z naturalnymi materiałami i są bardzo interesujące dla społeczności naukowców. Podczas gdy tradycyjne materiały użyte w antenach mogą działać tylko w wąskim paśmie częstotliwości, nowy materiał kompozytowy może działać w znacznie szerszym paśmie. Gdy w konstrukcji anteny zastosowane zostaną przekształcenie optyczne i materiały kompozytowe, mogą one znacznie zwiększyć możliwości i szerokość pasma anteny bez konieczności stosowania dużych anten reflektorowych lub anten soczewkowych.

Reklama

Komentarze (3)

  1. rozbawiony

    Jestem przekonany, że autor tego artykułu nie ma pojęcia o fizyce i zupełnie nie rozumiał tego co tłumaczył, więc wyszły mu bzdury. I tak przy okazji: anteny reflektorowe zawsze były, są i będą szerokospamowe a wymiarów anteny nigdy nie będzie się dało zmniejszyć - nawet jak będzie miała 100% sprawność, to zadaniem anteny jest "wyłapanie" promieniowania radiowego padającego na określoną powierzchnię i oczywiście im większa antena, tym moc takiego promieniowania jest większa, a musi ona być większa od czułości detektora. :)

    1. i kto jest teraz rozbawiony?

      ej gościu, ale wiesz że antena soczewkowa nie musi być szerokopasmowa? te dielektryczne są, ale te metalowe soczewkowe zależą od długości fali, więc ciężko żeby były szerokopasmowe.

  2. bezksywy

    Polski odpowiednik: Złamali prawa ekonomii. Kolejny minister finansów "myśli" że jest fachowcem

  3. Wito.

    gratuluję braków w intelekcie gościowi który opisuje wynalazek. Od STWARZANIA jest tylko Jeden "Gość", cała reszta może co najwyżej coś skonstruować wytworzyć lub opracować.

Reklama