Reklama

Siły zbrojne

Zautomatyzowany System Dowodzenia Operacjami Specjalnymi. Inspektorat Uzbrojenia analizuje rynek

Nowy system Wojsk Specjalnych ma m.in. wspierać działania specjalistów JTAC. Fot. USAF
Nowy system Wojsk Specjalnych ma m.in. wspierać działania specjalistów JTAC. Fot. USAF

Ponad półtora roku po reformie systemu dowodzenia i kierowania Wojskami Specjalnymi, na stronie Inspektoratu Uzbrojenia pojawiła się informacja o prowadzeniu analizy rynku w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej dotyczącej: „Zintegrowanego Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia Operacjami Specjalnymi (ZZSDOS)”. Będzie to prawdopodobnie czwarty zautomatyzowany system dowodzenia Rodzajem Sił Zbrojnych, jaki funkcjonuje w naszej armii.

Analiza rynku ma pozwolić na pozyskanie niezbędnych informacji do przygotowania zamówienia dotyczącego ZZSDOS. W ramach tego zamówienia planowane jest pozyskanie oprogramowania przeznaczonego do: „informatycznego wsparcia procesu dowodzenia i przekazywania informacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego na wszystkich poziomach dowodzenia Wojsk Specjalnych”.

W obecnie opublikowanych dokumentach nie ma jednak żadnego konkretnego wskazania, by system ten musiał współdziałać z zewnętrznymi systemami dowodzenia – funkcjonującymi w Siłach Zbrojnych i innych ministerstwach. By uzmysłowić z czym mam do czynienia warto podać przykład Zintegrowanego Systemu Nadzoru Polskich Obszarów Morskich Straży Granicznej, którego zadaniem jest m.in. stworzenie rozpoznanego i uaktualnianego na bieżąco obrazu sytuacji nawodnej na polskich wodach terytorialnych - obrazu, który może być przydatny jednostce Formoza i morskiemu komponentowi Jednostki Grom.

Zabezpieczyć działanie Wojsk Specjalnych

Inspektorat Uzbrojenia zwrócił się do firm przygotowanych na realizację takiego zadania, by przesłały swoje dane oraz koncepcję realizacji systemu do 15 października br.

W koncepcji przesłanej do Inspektoratu Uzbrojenia ma się znaleźć m.in.:

  • lista funkcji zapewnianych przez oprogramowanie na każdym poziomie dowodzenia Wojskami Specjalnymi;
  • propozycje dotyczące „protokołów i zakresu wymiany danych pomiędzy poszczególnymi poziomami dowodzenia oraz zautomatyzowanymi systemami dowodzenia stanowiącymi otoczenie systemowe dla ZZSDOS”;
  • wykaz sprzętu łączności i informatyki, jaki będzie potrzebny do funkcjonowania ZZSDOS;
  • sposób wykorzystania informacji z bezzałogowych statków powietrznych;
  • sposób integracji eksploatowanych i dostępnych w Siłach Zbrojnych FAS (Functional Area Services).

Inspektorat Uzbrojenia chce dodatkowo uzyskać informację na temat kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania systemu, na temat sposobu zabezpieczenia logistycznego i szkolenia, harmonogramu dostaw itd.

Wojsko zastrzega przy tym, że za wszystkie te informacje i udział w analizie rynku podmioty uczestniczące w analizie nie otrzymają wynagrodzenia, a dodatkowo wyrażą zgodę na wykorzystanie przez IU przekazywanych informacji i danych stanowiących przedmiot praw autorskich.

Co powinien robić nowy system Wojsk Specjalnych?

Zgodnie z wymaganiami ZZSDOS powinien wspomagać dowodzenie, kierowanie i informowanie operacyjno–taktyczne na każdym szczeblu dowodzenia Wojsk Specjalnych, w tym np.: w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych, na Stanowiskach Dowodzenia Jednostek Wojskowych, w Zespołach Bojowych i Grupach Szturmowych oraz zawierać aplikacje „specjalistyczne” wspierające np. działanie JTAC (Joint terminal attack controller - żołnierzy naprowadzających statki powietrzne na cele naziemne).

Całość ma działać w oparciu o stacjonarny i mobilny system teleinformatyczny z wykorzystaniem terminali taktycznych np. Zespołów Bojowych i Grup Szturmowych. Dodatkowo założono, że ZZSDOS ma mieć możliwość komunikowania się z otoczeniem systemowym, czyli systemami PASO, WIERZBA, BMS i TYTAN.

Samo oprogramowanie ma pozwalać na zobrazowanie i korzystanie z funkcji danych mapowych w standardach: VPF, VMap, SHP (mapy wektorowe), CADRG (mapy rastrowe), DTED (model terenu), Geo TIFF (ortofotomapy) oraz ze zdjęć satelitarnych i lotniczych – przekazanych np. z bezzałogowych aparatów latających (w formacie JPEG).

Z najważniejszych zadań funkcyjnych oprogramowania należy dodatkowo zaliczyć m.in. możliwość wytwarzanie w systemie i udostępnienie określonym funkcyjnym listy celów (w tym pełny opis obiektu, plan/sposób oddziaływania i efektywność oddziaływania) oraz prowadzenie komunikacji wewnętrznej i z otoczeniem operacyjnym za pomocą usługi typu chat.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Gottard

    polskie operacje specjalne ???? Buahahahahaha. Jakie znowu operacje, po co i gdzie? Bez strategicznego rozpoznania satelitarnego, bez lotnictwa specjalnego, bez gospodarki mającej interesy w swiecie ( bo nic nie eksportujemy poza jabłkami ) Widziałem zdjęcia tej kanciapy dowodzenia SOF w Polsce. Dwa biurka, 4 komputery, 2 rzutniki i 1 ksero, fax i telefon - czerwona linia z Koziejem w BBN. Ludzie nie ośmieszajmy się z tym SF please, ciszej nad tą ściemą. Tych co potrafią skakać ze spadochronem wcielić do brygad 6.BPD i 25.BKPow i rozpoznania, resztę do piechoty i niech pilnują koszar zamiast spółek ochroniarskich.

    1. taki_tam_sobie_internetowy_"ekspert"

      Ruski troll? Akurat "specjalsi" to nasza specjalność. Szkoda że na innych polach tak odstajemy.

    2. Piwo

      Noo, faktycznie śmieszne... Polskie dowództwo specjalistami w NATO to pewnie przez przypadek??

    3. Marek

      I pewnie dlatego głupku Polska jest w 2015r. krajem ramowym dla NATO w operacjach SOF ? Echhh ci "snafcy" ;))))

  2. derfel22

    osobiście bardzo liczę na JTAC , w zakresie likwidacji zagrożenia w postaci Iskanderów

Reklama