Reklama

Siły zbrojne

Wszystkie Eurofightery w rękach Royal Air Force

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Royal Air Force odebrało ostatnie myśliwce wielozadaniowe Eurofighter zmodernizowane do standardu Advanced Typhoon.

W zakładach produkcyjnych BAE Systems, w Warton w hrabstwie Lancashire w Anglii, gdzie prowadzi się montaż końcowy maszyn Eurofighter Typhoon, odbyła się oficjalna, uroczysta ceremonia z tej okazji. Nowo odebrane maszyny Advanced Typhoon pozwolą na uzupełnienie zdolności RAF w zakresie szybkiego reagowania i misji zagranicznych w związku ze wzrostem napięć na arenie międzynarodowej oraz zagrożenia terroryzmem.

Jak podał BAE Systems w komunikacie, zakłady w Warton przygotowuje się obecnie linię montażową do rozpoczęcia produkcji myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon dla Sił Powietrznych Emiratu Kataru, tak aby dostarczyć pierwszą maszynę tego typu już w 2022 roku zgodnie z zapisami umowy.

To wydarzenie stanowi kolejny ważny kamień milowy w naszej współpracy z Wielką Brytanią, w ramach którego będziemy nadal współpracować, aby zainwestować w rozwój Typhoona, aby stać się całkowitym panem pola walki.

dyrektor ds. zdolności Eurofighter Typhoon BAE Systems Andy Flynn

Należy być dumnym z ciągłego poświęcenia i ciężkiej pracy potrzebnej do osiągnięcia tego znaczącego kamienia milowego w programie Typhoon.

szef zespołu wsparcia lotniczego w brytyjskiej organizacji ds. sprzętu i wsparcia obronnego Air Commodore Paul Lloyd

Royal Air Force dostarczono łącznie 160 egzemplarzy myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon, które stanowią obecnie podstawowy typ maszyny myśliwskiej w brytyjskim lotnictwie oraz jedną z jego głównych sił uderzeniowych. W służbie znajdują się samoloty trzech transz. Starsze myśliwce w wersji T1, które jeszcze niedawno planowano wycofać ze służby, zgodnie z decyzjami Strategicznego Przeglądu Obrony i Bezpieczeństwa z 2015 roku (SDSR 2015) pozostaną w linii jako maszyny przechwytujące. 

Z kolei nowsze i bardziej zaawansowane Eurofightery Tranche 2 i Tranche 3 są cały czas modernizowane w celu zwiększenia zdolności zwalczania zarówno celów powietrznych, jak i naziemnych. Maszyny otrzymały kolejne elementy uzbrojenia precyzyjnego, takie jak pociski Brimstone 2 i Storm Shadow, Eurofightery zintegrowano też z rakietami powietrze-powietrze Meteor.

Typhoony przejęły część zadań maszyn uderzeniowych Tornado, ostatecznie wycofanych w marcu br.  Eurofightery, we współdziałaniu z wdrażanymi F-35B, będą przez najbliższe kilka dekad stanowić trzon lotnictwa taktycznego Wielkiej Brytanii

Reklama

Komentarze (3)

  1. bender

    Czyli mają 160 Eurofighterów. Całkiem potęga. I do tego używają F-35, których zaraz będą mieli 48 a docelowo 90 więcej (za brytyjskim MOD). Tymczasem w znanym atomowym mocarstwie ile mają Su-35S? Mieli 48, plan był na 50 nowych do końca 2020, czyli razem 98 (za https://www.defence24.pl/mysliwce-su-35-za-60-mld-rubli-rosyjskie-lotnictwo-nie-wierzy-w-pak-fa). Jakby nawet wszystkie Su-35S użyto na zachodnim teatrze działań, to nadal jest to mniejszy potencjał niż RAF. A co mówić o całym NATO w Europie.

    1. No właśnie, "atomowym mocarstwie".

    2. Tia, lepszych. A to dlaczego? Nie pisz tylko o CEP, bo nie masz pojęcia o znaczeniu tego terminu.

  2. Davien

    I co, zaczna tymi ICBMami stzrelac na prawo i lewo?? To ci przypomne że NATO ma ich więcej i lepszych:)

  3. Fred

    RAF - potęga

Reklama