Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Współpraca ośrodków naukowych z Warszawy i Gdyni. "Połączenie potencjałów intelektualnych"

Fot. OBR CTM
Fot. OBR CTM

Politechnika Warszawska i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. zawarły porozumienie o współpracy przy badaniu, projektowaniu i budowy innowacyjnych systemów uzbrojenia.

Porozumienie o współpracy podpisali 8 marca 2016 r. w Warszawie: Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt oraz Prezes Zarządu Dyrektor Naczelny CTM dr inż. Andrzej Kilian. Zdecydowano się w ten sposób na podjęcie bardziej ścisłego współdziałania: „w zakresie projektowania, budowy i wdrażania: bezprzewodowych systemów transmisji danych, urządzeń łączności KF/UKF, systemów przetwarzania (fuzji) informacji, systemów satelitarnych i kosmicznych, systemów rakietowych, a także systemów bezzałogowych, w tym w szczególności w zastosowaniach morskich”.

Podpisany w Warszawie dokument jest tak naprawdę jedynie formalnością, ponieważ współpraca pomiędzy dwoma ośrodkami naukowymi ma wieloletnią historię. Szczególnie ważne jest działanie konsorcjum złożonego z OBR CTM (lider), Akademii Marynarki Wojennej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Centrum Techniki Okrętowej, które zawiązano w 2012 r. celu opracowanie morskich platform nawodnych i podwodnych (w ramach programu strategicznego „Zwalczanie zagrożeń na morzu”).

Według rektora Szmidta: „Podstawą sukcesów w realizacji kluczowych dla polskiej gospodarki interdyscyplinarnych projektów badawczych jest integracja potencjału intelektualnego uczelni z potrzebami sektora przemysłowego i pogłębienie współpracy badawczo-rozwojowej tych dwóch podmiotów. To sposób na zdynamizowanie gospodarki i zwiększenie jej innowacyjności”.

Według prezesa Kiliana „Podpisany dzisiaj dokument potwierdza nie tylko doskonałe relacje, ale przede wszystkim, zrozumienie kluczowego znaczenia połączenia potencjałów intelektualnych jednej z największych i najlepszych uczelni wyższych w Europie Środkowo‐Wschodniej i Ośrodka o szczególnym doświadczeniu w zakresie wytwarzania, modernizacji i integracji systemów dla Marynarki Wojennej”.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Gonzo

    Czas wyprowadzać się z Tricity. CTM chce grzebać przy rakietach…

  2. wasz stały czytelnik

    Szkoda, że warszawska fabryka wynalazków nie znalazła tam swojego miejsca.

    1. anakonda

      no juz myslalem ze sie nigdy nie połączą .A tak jesli scisłość idzie to co polska bedzie miec z tej nietuzinkowej fuzji potencjałów intelektualnych , jakim produktem beda mogli sie pochwalic? . Narazie to składanie podpisów ( oczywiscie w swietle fleszy) wychodzi nam idealnie bo my możemy umiemy i jestesmy z tego dumni ze cos podpiszemy a jesli efektem składanych podpisów jest jakies połaczenie interesów to stajemy sie prawie bohaterami narodowymi a potem umyka nam fakt ze tak naprawde to efekt w postaci produktu żaden lub kontrole nad produktem przejmują firmy zachodnie i cały wysiłek szlag trafia przez sprzedajne Lisy i takie tam

Reklama