Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania: od 1990 roku wydano 34 mld funtów na operacje zagraniczne

Fot. Corporal Rupert Frere, Crown Copyright/MOD 2010
Fot. Corporal Rupert Frere, Crown Copyright/MOD 2010

Według opublikowanych szacunków Wielka Brytania przeznaczyła aż 34 miliardy funtów na finansowanie operacji wojskowych poza granicami kraju od zakończenia zimnej wojny.  

Jak podaje „The Guardian”, zgodnie z wynikami badań instytutu RUSI łączny koszt działań brytyjskich sił zbrojnych poza granicami kraju od 1990 roku mógł wynieść nawet 34,7 mld funtów brytyjskich. Co więcej, kwota te nie obejmuje środków przeznaczonych na opiekę nad weteranami, których wartość może osiągnąć nawet 30 miliardów funtów w dłuższym okresie czasu.

Zdecydowana większość kosztów brytyjskich operacji zagranicznych, bo aż 84 % (około 30 mld funtów), przypada na operacje w Iraku i Afganistanie. Raport RUSI zaznacza przy tym, że działania w Iraku przyniosły w dużej mierze efekty odwrotne do zamierzonych, przyczyniając się między innymi do radykalizacji społeczności muzułmańskiej w Wielkiej Brytanii. Trudno nie zauważyć przy tym, że ogromne koszty operacji zagranicznych przyczyniły się także do wprowadzenia redukcji w brytyjskich siłach zbrojnych i ograniczenia ich zdolności bojowej, choćby z powodu zmniejszenia liczby niszczycieli i fregat Royal Navy czy wycofania ze służby znacznej części czołgów podstawowych Challenger 2.

Przedstawiciele RUSI przeanalizowali także brytyjskie zaangażowanie w działania poza granicami kraju z punktu widzenia skuteczności. Pozytywnie oceniono między innymi udział w operacji Pustynna Burza czy dozorowanie strefy zakazu lotów nad poszczególnymi obszarami Iraku podczas rządów Saddama Husajna, a także działania w ramach operacji Allied Force w Kosowie. Za nieudane uznano brytyjskie działania w prowincji Helmand w Afganistanie oraz udział w inwazji na Irak w 2003 roku wraz z późniejszymi operacjami stabilizacyjnymi. Krytyce poddano również brytyjskie działania w Libii w 2011 roku i część operacji sił pokojowych w Bośni w latach 90. XX wieku.

(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. Miroo

    Jeśli od 1990 roku to czy wliczyli wszystkie koszty I wojny w zatoce? jeśli tak to suma wcale nie jest szokująca..

    1. Jac

      Jakby się zastanowić to nawet mało można powiedzieć, to trochę mniej jak 1,5 miliarda rocznie. ciekawe jak uwzględnili inflację? Niedawno liczyłem, że suma pieniędzy na budżet wojskowy UK od 1992 do 2013 według SIPRI to coś około 1,3bln $. A przy okazji sporo mogli przetestować i zaprawić co niektórych w boju.

    2. antyoszołom

      Jest szokująca. Jak wojny nie były obronne (a nie były) i przyniosły straty a nie zyski, to oznacza, że była to ekonomiczna, militarna i polityczna klęska, a politycy za to odpowiedzialni powinni stanąć za to przed sądem! Jugosławia, Irak, Afganistan, Libia i Syria sprawdziły blef NATO co do rzeczywistej siły, rynki ekonomiczne wystawiły prawdziwą, a nie propagandową z mediów ocenę polityki Zachodu i dzięki tym "dokonaniom" zachodnich polityków niszczących swoje kraje bezcelowymi wojnami kolonialnymi dziś Rosja może swobodnie hasać po Ukrainie a Chiny po Morzu Chińskim.

Reklama