Reklama

Siły zbrojne

Transportery Boxer jadą na Litwę. Zgoda partnerów z OCCAR

Holenderski transporter opancerzony Boxer. Fot. Ministerstwo obrony Holandii.
Holenderski transporter opancerzony Boxer. Fot. Ministerstwo obrony Holandii.

Litwa uzyskała zgodę na współpracę z zagranicznymi partnerami tworzącymi OCCAR, w obrębie programu zbrojeniowego Boxer. Ma to ułatwić pozyskiwanie, wdrażanie i późniejsze utrzymanie nowych kołowych transporterów opancerzonych w litewskich wojskach lądowych.

Litwa rozpoczyna współpracę z międzynarodową organizacją OCCAR, w zakresie własnego programu związanego z kołowym transporterem opancerzonym Boxer. Litewskie ministerstwo obrony otrzymało właśnie informację, co do uzyskania zgody wszystkich sześciu członków OCCAR, a więc Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Zjednoczonego Królestwa. Same organizacja i jej ekspertyzy mają docelowo wspomóc planowane wdrażanie KTO Boxer w tamtejszych siłach zbrojnych. Należy zaznaczyć, że docelowo zakłada się zaopatrzenie w Boxery co najmniej dwóch batalionów należących do litewskich wojsk lądowych (88 pojazdów).

Nawiązana, ścisła współpraca z OCCAR ma odgrywać kluczową rolę w takich aspektach jak prowadzenie dalszych negocjacji, w obrębie szczegółów kontraktu, dotyczącego dostarczania Litwie nowych KTO. Jak również dotyczyć późniejszego nadzorowania całościowej implementacji nowych pojazdów w ramach jednostek wojsk lądowych. Bliska współpraca z innymi europejskimi partnerami, w ramach całościowego programu Boxer, ma m.in. ułatwić w przyszłości wymianę rozwiązań technologicznych i zwiększyć zdolność do wspólnych działań uczestników programu Boxer.

Oczywiście, dzięki udziałowi w programie Boxer oraz współpracy z OCCAR, Litwini chcą znacząco obniżyć koszty związane z zakupem, utrzymaniem i potencjalnym dalszym rozwojem własnych pojazdów. Dotychczas informowano, że za wyborem Boxera na Litwie stać miały właśnie między innymi względy finansowe. Samą decyzję o zaakceptowaniu, spośród pierwotnie zgłoszonych 12 ofert, niemieckiego Artec podjęto 11 grudnia zeszłego roku. Zaś pierwsze pojazdy mają trafić na Litwę już na początku 2017 r. Ich uzbrojenie będą stanowić wieże bezzałogowe z armatami 30 mm i PPK Spike.

OCCAR powstała w 1996 r., na bazie pierwotnego porozumienia zawartego pomiędzy Francją, Niemcami, Włochami i Zjednoczonym Królestwem. Celem tej struktury jest jak najlepsze zarządzanie wspólnymi programami zbrojeniowymi. Na obecną chwilę, oprócz wspomnianego programu Boxer, OCCAR zajmuje się również takimi programami jak A-400M, COBRA, ESSOR, FREMM, FSAF-PAAMS, LSS, MMCM, MUSIS, PPA oraz TIGER.

Obecnie trwają prace mające na celu włączenie kolejnych programów, tj. European MALE RPAS (Medium Altitude Long Endurance Remotely Piloted Aircraft System), a także MMF Programme (Multinational Multi Role Tanker Transport aircraft Fleet). OCCAR w sumie zajmuje się 13 strategicznie ważnymi programami zbrojeniowymi, których budżet operacyjny w samym tylko 2016 r. oscyluje wokół 3.1 miliardów Euro.

Reklama

Komentarze (6)

  1. Przemo

    Po co tak małemu krajowi transportery opancerzone. W przypadku konfliktu z Rosja wojska Litewskie nie będą miały czasu ani możliwości transportu , będą musiały walczyć. Transportery w starciu z walcem Rosyjskim to bardzo słaby pomysł.

    1. Max Mad

      Podrzucę ci kawałek tekstu który ci umknął albo nie doczytałeś: Ich uzbrojenie będą stanowić wieże bezzałogowe z armatami 30 mm i PPK Spike.

    2. panzerfaust39

      Lepiej żeby się od razu poddali bo przeca nie mają szans

  2. Olender

    Szczerze mówiąc dziwie się im, że wybrali Boxery zamiast naszych Rosomaków... zawsze bliższa ciału koszula... a osiągi są zbliżone... już nie mówiąc o sprawdzeniu w boju...

    1. tlumacz

      Właśnie dlatego że bliższa ciału koszula kupili Boxery, tak samo jest z Ukrainą kiedy wy to w końcu zrozumiecie międzymorscy marzyciele?

    2. EUropa

      Rosomaki to tania i slaba wersja finskiej Patrii a ta brali pod uwage! Boxer zwyciezyl parametrami i osiagami, ktore sa bezkonkurencyjne i jedynie wlasnie finski Patria AMV ma podobne. Parametry i osiagi Rosomaka sa tak podobne do tych Boxera jak szczur do tygrysa! Boxer jest tak samo sprawdzony w boju jak Rosomak i gwarantuje ci, ze kazdy zolnierz, nawet polski, wybralby niemiecki KTO, jakby mogl decydowac czym chce sie poruszac! GTK Boxer i Rosomak to dwie rozne ligi i to Boxer gra w LM a Rosiek w drugiej lidze!

  3. Kbkak

    Litwini w promocji kupili Pzh2000, dlatego pewnie wybrali boxery no i jeszcze dostęp do technologi. My zakupilismy leopardy 2 i moim zdaniem powinniśmy wejść do programu budowy leo-3 a bwp robić na pumie . Program armatohalbic w Polsce i Niemczech ruszyły w mniej więcej tym samym czasie , efekty wiemy jakie są.

  4. Supernzycielauc

    Na co komu znaleźć się w dobrym towarzystwie. My sobie wszystko sami zbudujemy.

    1. szyszka

      jakos fracuzi daja rade i zarabiaja na tym choc nie powiem ze inni tez maja dobre pomysły i super rozwiazania tak ze wspolpraca w jakims stopniu zaawsze byc musi

  5. Max Mad

    Litwini idą jak burza, tak sprawnie przeprowadzonego programu pozyskania pojazdów dawno nie widziałem. Jak dotrzymają terminu 2017 na wdrożenie gotowego modelu, to przyjdzie się tylko naszym obszczymurkom z MON i IU spalić ze wstydu.

    1. zzzzzzzzzzzzzzzz

      A co to za problem kupić produkt z półki i wyprodukowany w zakładzie producenta za $.

  6. ...

    Raczej Niemcy ...

Reklama