W poniedziałek prezydent Duda spotka się z Erdoganem. Tematem mogą być Bayraktary

24 maja 2021, 10:01
Bayraktar
Fot. Baykar Makina
Reklama

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczną w poniedziałek oficjalną dwudniową wizytę w Turcji. Pierwszego dnia wizyty zaplanowano rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, m.in. o bezpieczeństwie i gospodarce.

Podczas wizyty w Turcji Andrzejowi Dudzie będą towarzyszyli m.in. ministrowie: kultury i dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński oraz obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Na poniedziałek zaplanowano rozmowy polityczne prezydentów Dudy i Erdogana oraz obu delegacji. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski przekazał, że będą one dotyczyły kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli.

"Pozycja Polski i Turcji w swoich regionach są bardzo istotne dla bezpieczeństwa całego sojuszu" – podkreślił. Prezydencki minister zaznaczył, że rozmowy będą też dotyczyły potencjalnej współpracy trójstronnej w zakresie bezpieczeństwa w trilogu: Polska-Rumunia-Turcja oraz Polska-Ukraina-Turcja.

"Z naszego punktu widzenia szczególnie istotna jest kwestia bezpieczeństwa południowej części wschodniej flanki NATO, czyli regionu Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego" – zaznaczył Szczerski.

Reklama
Reklama

Tematem rozmów prezydentów będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka Rosji, relacje transatlantyckie, a także współpraca Unii Europejskiej z Turcją, przede wszystkim w zakresie polityki migracyjnej, ale też w zakresie współpracy gospodarczej. W rozmowach obu przywódców pojawi się również kwestia sytuacji na południu Kaukazu - dodał minister.

Jak poinformował, podczas wizyty prezydenta dojdzie do podpisania umów dwustronnych, m.in. dotyczących współpracy w ramach bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej w tym w sektorze rolnictwa, oraz sportu i turystyki. Tematem rozmów będzie też współpraca Turcji z państwami Inicjatywy Trójmorza, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

Podczas wizyty spodziewane jest także podpisanie dokumentów o współpracy związanej z bezzałogowymi statkami powietrznymi dla wojska. Zdjęcie modelu drona średniego zasięgu Bayraktar TB2 szef MON umieścił przed kilku dniami na Twitterze. Zakup systemów bezzałogowych statków powietrznych rozpoznawczych i bojowych o różnych wielkościach, zasięgach i udźwigach przewidują od lat plany modernizacji technicznej wojska.

Jeden z nich – Gryf – zakłada wprowadzenie bezzałogowych statków powietrznych zapewniających rozpoznanie na poziomie dywizji. W listopadzie ub. r. MON informowało o rozpoczęciu negocjacji z potencjalnymi dostawcami systemów taktycznych średniego zasięgu, zdolnych do przenoszenia nie tylko środków rozpoznania, ale i uzbrojenia.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
mlas
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:50

Te samolociki to bonusik dla Turcji, za jakiś bliżej nieznany deal. Prawdziwe interesy są dopiero w perspektywie i nie chodzi tu o kolejne samoloty czy coś takiego. Chodzi m.in. o gaz. Przez Turcję idzie Południowy Potok, który ma być między innymi zasilany złożami z Turkmenistanu. To alternatywa dla NS2 i nie tylko. Poza tym w tle współpraca, bo zarówno Turcja jak i Polska ma jednego wspólnego wroga - Rosję. Warto tu łączyć siły, dla osłabienia naszego wschodniego sąsiada.

KRK
wtorek, 25 maja 2021, 09:28

I dlatego Turcy kupują od Rosji S-400? Razem kręcą wałki i tyle w temacie. W Armenii Turcy zrobili sobie poligon razem z Azerami, a Rosja się długo przyglądała zanim zaczęła działać. Nie wydaje mi się by Rosja i Turcja miały jakoś z sobą wojować. "Walczą" o wpływy w na Bliskim Wschodzie i tyle lub aż tyle. Dwa kraje dwóch dyktatorów. Dziwię się tylko, że u nich kupujemy. Wygląda to tak jakbyśmy byli technologicznie zacofani.

Monkey
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:09

Będzie co będzie, i tak już zapewne decyzje zapadły. Szkoda, że w offsecie tylko serwis, ale może jeszcze coś innego uzgodnią? Tak czy siak, z Turcją warto współpracować.

malkontent2021
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:51

Otworzyć produkcję Bayraktarów w Polsce. Przecież zakupione 24 sztuki na pewno nie wystarczą.

Andrzej
środa, 26 maja 2021, 17:18

Jeżeli użył ich Azerbejdżan vs. Armenia - to nie warto. Efekt zaskoczenia nową bronią drugi raz raczej nie zadziała.

sża
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:31

Poproszę znawców tematu o odpowiedź na pytanie - jakie mamy interesy na Morzu Śródziemnym?

ryko
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:17

Chodzi o Morze Czarne, a nie Śródziemne!!! To jeden z elementów Trójmorza, czyli obszaru dla nas absolutnie strategicznego. Co więcej Turcja ma podobne doświadczenia z Rosją co my...

mc.
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:04

"Wróg mojego wroga, moim przyjacielem." To jest nasz interes.

Andrzej
środa, 26 maja 2021, 17:13

A przyjaciel mojego wroga jest moim ... I sam widzisz że to nie ma sensu. Poza tym w polityce nie ma przyjaciół są tylko interesy

zorientowany
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:02

Co najwyżej wczasy w Turcji, Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Francji i na Cyprze oraz pielgrzymki do Ziemi Świętej... ;-)

Tweets Defence24