USA: parlament hojniejszy dla wojska niż Biden

24 września 2021, 13:22
abrams-1
Fot. US Army, Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT, 1st Cav. Div.
Reklama

Amerykańscy senatorowie zaaprobowali poziom finansowania amerykańskich sił zbrojnych na rok fiskalny 2022 na poziomie 740 mld USD. To o 24 mld więcej niż zawnioskował Biały Dom…

Dodatkowe środki mają zostać wykorzystane na zakup nowoczesnego sprzętu wojskowego i programy modernizacyjne. Chociaż formalnie zwiększony budżet może zostać odrzucony, to zdecydowane poparcie dla niego konserwatywnych republikańskich senatorów i bardziej umiarkowanej części demokratów sprawia, że sprawa jest raczej przesądzona. Przeciwko podwyżce wydatków - która tak naprawdę, jest podtrzymaniem dotychczasowego trendu wydatków zapoczątkowanego za prezydentury Donalda Trumpa, który zwiększał zarówno kwotę wydatków zbrojeniowych jak i ich udział w rocznym PKB kraju – wypowiadali się tylko tzw. „progresywiści”, którzy głośno mówili o tym, że wydatki na zbrojenia to wyrzucone pieniądze, które można byłoby przeznaczyć na opiekę socjalną, służbę zdrowia itp. Przeważyło jednak zdanie, że zagrożenie ze strony geopolitycznych rywali – Chin i Rosji – a także utrzymujące się zagrożenie terroryzmem wymaga rozbudowy potencjału.

Budżet na rok fiskalny 2022 przewiduje m.in. rozdysponowanie niemal całości z planowanych do tej pory na wsparcie armii afgańskiej 3 mld USD na inne cele. Niewielkie kwoty zostaną tylko wydane na domknięcie istniejących kontraktów. Znajda się także środki na komisję, która ma ocenić, amerykańskie „wyjście” z Afganistanu, w tym jakie uzbrojenie dostało się w ręce talibów oraz sprawdzić na jakiej podstawie Amerykanie w tak błyskawiczny  sposób opuścili bazę Bagram, co być może stanowiło ostateczny cios dla morale Afgańskiej Armii Narodowej. O 2,7 proc. mają wzrosnąć pensje amerykańskich żołnierzy.

Reklama
Reklama

Oszczędności ma przynieść cofnięcie logistycznego i innego wsparcia dla Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, tak aby USA nie były powiązane z bombardowaniami ludności cywilnej w Jemenie. Odrzucona za to możliwość wycofania się sił amerykańskich z Syrii. Około 900 żołnierzy pozostanie tam tak, aby nadal wspierać zdominowane przez Kurdów „siły demokratyczne” w tym kraju i móc przeciwdziałać ewentualnemu odradzaniu się Daesh.

Z punktu widzenia globalnego balansu sił najważniejsze są chyba właśnie te dodatkowe środki na modernizację techniczną i zakupy nowoczesnego sprzętu. W celu utrzymania przewagi technicznej nad Chinami i Rosją wszystkie rodzaje amerykańskich sił zbrojnych prowadza bowiem szeroko zakrojone programy modernizacyjne, a ich utrzymanie i doprowadzanie w kierunku seryjnie produkowanych systemów wymaga stałego finansowania.

Na koniec warto podkreślić, że propozycja gabinetu Bidena - wydatkowania 716 mld USD na siły zbrojne - oznaczałaby znaczną redukcję w porównaniu z rokiem poprzednim (2021), na który administracja Donalda Trumpa przeznaczyła 753,5 mld USD. Tymczasem to co przegłosowali senatorowie to kontynuacja polityki Trumpa i utrzymanie stosunkowo wysokiego poziomu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Reklama
Fun Funkluba Daviena
niedziela, 26 września 2021, 17:34

Potęga! ...

Ech
sobota, 25 września 2021, 22:42

11 lotniskowocow a na lekarza nie ma kasy 70% amerykanow. Sluzba zdrowia droga i platna. Leki 10 razy drozsze niz w Eurpie. mocartswo

qq
niedziela, 26 września 2021, 20:43

Lotniskowca żadnego a na lekarza nie ma kasy 70% rosjan. Sluzba zdrowia droga i platna, mimo, że darmowa. Leki 10 razy drozsze niz w Eurpie. mocartswo

Ehh
poniedziałek, 27 września 2021, 22:31

To że w Rosji jest źle nie oznacza że w USA jest dobrze... Eh typowa polska ślepota

środa, 29 września 2021, 13:26

Nie typowa polska ślepota, tylko jasne widzenie co jest antyamerykańską, nie w polskich interesach propagandą.

Konduktor
poniedziałek, 27 września 2021, 09:34

A my nie mamy nawet okrętów podwodny, a opieka zdrowotna jest droga, płatną, a leki 10 razy droższe niż w Rosji i w ŻE.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 25 września 2021, 15:47

Nic dziwnego: Lockheedy Martiny, Raytheony, Boeingi okazały się hojniejsze dla parlamentarzystów niż wyborcy... :-))))))))))

trochę inny system wartości
sobota, 25 września 2021, 17:22

Żaden parlamentarzysta w USA nie splugawi świętości za żadną kasę. Pierwszą świętością dla polityka jest stołek. W USA dostaje się go w demokratycznym głosowaniu a tymczasem w Rosji Putin zabetonowany siedzi od lat hahahah

Ehh
poniedziałek, 27 września 2021, 22:35

Tak takie te wybory ostatnie były demokratyczne że hoho.... Szkoda tylko że gro społeczeństwa tam w to nie wierzy a wspaniałe media tam to już kompletna niezależność i rzetelność dzienikarska. Ameryka się sypie na naszych oczach i nie jest istotne to kto siedzi na kremlu, w Pekinie czy jakiś innych emiratach... Więc nie wiem z czego się tak cieszysz bo ten twój trochę inny system wartości już dawno przestał istnieć. Szkada tylko że tak wielu ślepców ciągle Brnie w te głupoty

Davien
czwartek, 30 września 2021, 12:48

Ano były demokratyczne a wrzaski różnych QAnonowców i innych oszołomów nie mają żadnego znaczenia, choc widze że zabolała prawda:))

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 26 września 2021, 10:40

Najwyraźniej nie znasz angielskiego, bo byś wiedział co Amerykanie sądzą o uczciwości swoich senatorów i kongresmenów. A przecież wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. "corruption in us senate" czy dla co zabawniejszych przypadków "most crooked american politicians" (bo jest zabawne, że np. za zaledwie 10 tys. USD ktoś ryzykuje karierę polityczną, załatwiając pozwolenie w Nowym Jorku na pokaz sztucznych ogni z okazji bar-micwy syna potentata nieruchomosci...). Łapówkarstwo w USA jest nawet zalegalizowane pod nazwą lobbing... :-)))))))))))

Davien
poniedziałek, 27 września 2021, 08:33

USA 21 pozycja na liscie korupcji, Rosja 137 pozycja więc nie rozsmieszaj ludzi. Jesteście bardziej skorumpowani od Somalii czy bangladeszu:))

Ehh
poniedziałek, 27 września 2021, 22:36

Co nie zmienia faktu że korupcja jest.... Naprawdę zadziwia mnie to napisać prawdę o usa to zaraz szczekaja że w Rosji jest gorzej oczywiście że jest tylko nie znaczy to że w USA jest dobrze ehh

Ech
sobota, 25 września 2021, 22:43

Ten ktos ma medja tez rzadzi (np blokada prezdenta Trumpa na Twieterze) co tu mowic o malych politkach skoro to spotkalo najsijsza osobe na Ziemi- prezdenta USA?

Davien
poniedziałek, 27 września 2021, 08:34

Jak złamał prawo to go spotkało, finał. To nie Rosja gdzie mafijno-faszystowska klika Putina może wszystko.

Ehh
poniedziałek, 27 września 2021, 22:45

Gdzie złamał niby prawo. Prawda jest taka ze mafijno-faszystowska klika w USA jest zdecydowanie silniejsza od tej w Rosji. Wszystko co zrobili trumpowi było kompletnym bezprawiem. Nie wspominając o innych ludziach i firmach które to śmiały nie popierać wielkiego Joe. Z ich telewizji więcej g... Się wylewało niż w putinowskiej Rosji. Jednocześnie robili wszystko by śpiący Joe wygrał ukrywając jego wszystkie problemy i zaklamujac rzeczywistość na temat jego brudnych interesów które prowadził wraz z synkiem. Nie było laptopa, nie było kontaktów z Rosjanami, wcale go nie szantażowano... A później oglądamy nagrania jak naćpany opowiada swojej wybrane za pieniędze o wszystkim. Do dziś gro ludzi uważa że wybory zostały sfałszowane nic dziwnego skoro w noc wyborcza działy się cuda. Mało to martwych u nich głosowało? To już lepiej ostatnie wybory w Rosji wyglądały niż ten cyrk w Stanach. Skończyła się twoja ukochana Ameryka zdycha na własne życzenie (nie nie cieszę się z tego). Nie ważne jak bardzo zaklamujesz rzeczywistość to tego i tak nie zmienisz.

Davien
czwartek, 30 września 2021, 12:52

Złamał prawo podjudzając do ataku na Kongres i zamieszczająć fakei chocby o koronawirusie. Prawda jest zas taka ze mafijno faszystowska klika do jakeij należał Trump nie może znieść porazki w uczciwych demokratycznych wyborach i dostaje szału Ae rozumiem ze dla takiego fanatyka Deep State jak ty to i tak nie do pojecia, za bardzo skomplikowane na twoj rozum. A zdychacie to tacy jak ty fanatycy i wariaci jak wasz guru Człowiek-Bison:))

Stary Grzyb
sobota, 25 września 2021, 14:14

Panie Macieju, 740 mld to jest wzrost w porównaniu do 753,5 mld? Amerykański Senat ograniczył w pewnym stopniu (o ile ta propozycja przejdzie) szkodliwe działania administracji Bidena w obszarze budżetu militarnego USA, ale to wszystko, i na dodatek w jednym (choć bardzo ważnym) obszarze, a rozkładowe działania tej administracji mają charakter kompleksowy.

Ech
sobota, 25 września 2021, 01:33

"Agresywny parlament" - taki by byl tytul gdyby chodzilo o Chinczykow. : ) Ale jesli USa wydaja 800 milardow, a CHny 200, i USa wysla 10 latniskowcow kolo wybrzerzy Chin. A Ci w zamian wysla 1 zardzewialego post Rosjskiego, napiszecie "Agreswni chinczycy, zwikeszyli wydatki z 200 na 210 mirdow" Usa zas nawet jak zwiekr

Xyz
poniedziałek, 27 września 2021, 22:58

Stany nic nie wyślą choć by miały ich 30 bo Chiny są w stanie je zatopić z odległości większej niż zasięg ich samolotów pokładowych. Eh to jest naprawdę straszne. Regularnie pojawiają się artykuły na temat potencjału na Pacyfiku regularnie można czytać o tym że "Amerykanie przeprowadzili gry, ćwiczenia... I z Chinami przegrali". Ich specjaliści w prost mówią że o wygrana będzie ciężko, ci będą walczyć ze swojego terytorium Ameryka nie... Itp itd. Wojskowi straszą w Stanach że jeśli do wojny dojdzie to prawdopodobnie ja przegraja, nie bez powodu przecież przeprowadzają reformy w swojej armii. W Polsce zaś i tak wiedzą lepiej bo "ci wyślą 10 lotniskowców a ci maja jednego zardzewiałego ex radzieckiego...." Można się załamać. Kojejna bajka o budżecie bo Ameryka wydaje więcej. Kto wydawał więcej Korea Północna z Chinami czy usa, Wietnam czy USA, talibowie czy USA ale pomijając już to... Znacznie więcej niż 200 to po pierwsze po drugie na wojska wewnętrzne wydają więcej niż na armie po trzecie pieniądze te idą na modernizację i szykowanie się do tego jednego konfliktu a w USA co w całości budżet idzie na wojnę z Chinami. To już bazy rozsiane po całym świecie, x flot i gotowość do konfliktów w różnych miejscach już nie kosztuje? I na sam koniec jest coś takiego jak parytet siły nabywczej upraszczczajac w Chinach za 1 dolara kupisz/wyprodukujesz/u trzymasz więcej niż w Stanach a z własnego doświadczenia wiem że zdecydowanie więcej. Naprawdę gadanie w koło o ilości lotniskowców i budżecie a pomijanie realnych zdolności na danym obszarze jest po prostu słabe.

Davien
czwartek, 30 września 2021, 12:55

A niby czym jak maks zasieg chińskich rakiet to 500km a zasieg lotnictwa pokąłdowego USA to 1000-1200km:) PRzypomne ci bajarzu że KRLD wspierana przez Chiny i Rosje sromotnie przegrała w Korei. Talibowie zostali rozbii w pył i wygonieni z Afganistanu i siedzieli cicho dopóki USA samo sie nie wycofało w spokoju wiec niezłe bajki wymyslasz:) ale co się rusofilia jak widac odwaliła robote z twoim umysłem.

viper
piątek, 24 września 2021, 22:43

Sprytna polityka Bidena. Przedstawia projekt budżetu z cięciami wydatków na cele wojskowe, przez co nie zraża do swoich działań demokratów "progresywistów" i stojącego za nimi elektoratu. Wie jednak, że projekt ten zostanie następnie zmieniony przez większość złożoną z republikanów oraz tzw. umiarkowanych demokratów. I wilk syty i owca cała.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 25 września 2021, 15:49

Napisz jeszcze, że amerykańscy podatnicy też na tym zyskali... :D

niedziela, 26 września 2021, 20:47

Oczywiście, że zyskali. Wiecej miejsc pracy będzie bo więcej zamówią sprzętu. To dylko w gospodarkach socjalistycznych tzw. niedoboru były zbrojenia kosztem ludzi.

Amerykanin
niedziela, 26 września 2021, 17:38

No zyskali, na bezpieczeństwie na pewno.

viper
sobota, 25 września 2021, 18:01

Po co, skoro sam możesz napisać wszystko co ci ślina na język przyniesie.

Ech ta dzika Montana
sobota, 25 września 2021, 21:59

I to właśnie piszesz.

V.S.O.P.
piątek, 24 września 2021, 17:18

Te 24 mld to pewnie dla górali z Synaju. A tak,racja, przecież post do wykasowania. Uszanowanie panie Admin., rączki całuję do nóżek padam.

viper
piątek, 24 września 2021, 22:33

Też się dziwię, że administrator puścił taki bełkot.

ppk79
piątek, 24 września 2021, 17:09

bo w parlamencie rządzą republikanie a bidaen to wiadomo - lewak... :(

viper
piątek, 24 września 2021, 22:35

W amerykańskim kongresie większość mają demokraci.

pk79
niedziela, 26 września 2021, 17:30

kongres a parlament to nie to samo.

Autor
piątek, 24 września 2021, 17:08

Bedzie wojna, wszystko na to wskazuje, za 3-4 lata najpozniej

Generał strateg
niedziela, 26 września 2021, 17:40

A nie za 12-15 lat?

odj
piątek, 24 września 2021, 22:30

Jackowski? Tu też przepowiadasz?

Tweets Defence24