Reklama

Siły zbrojne

Turecki czarny scenariusz w F-35, walka MiG-21 z F-16, Borsuk.... TOP 10 najpopularniejszych tekstów Defence24 w 2019 roku

Czołg. PT-91 Twardy. Fot. Maciej Szopa/Defence24
Czołg. PT-91 Twardy. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Czarny turecki scenariusz związany z programem myśliwca F-35, perspektywy rosyjskiego samolotu przechwytującego MiG-41, eksportowe szanse pocisków Piorun, leasing przez Polskę używanych okrętów podwodnych, modyfikacja T-72 i pytanie czym Polska będzie w stanie zastąpić myśliwce MiG-29 - tylko część tematów które znalazły się w TOP 10 najbardziej poczytnych tekstów Defence24.pl w 2019 roku.

1. F-35: Najczarniejszy turecki scenariusz stał się faktem

Najbardziej popularnym artykułem Defence24 w 2019 roku był tekst o wyrzuceniu Turcji z programu myśliwca 5. generacji F-35 i wiążących się z tym konsekwencjach. Jest to równoznaczne z dużym sukcesem Moskwy. Sama sprzedaż to niewiele w porównaniu z faktem, że udało się wyeliminować myśliwce 5. generacji z sił jednego z najsilniejszych sąsiadów Rosji. Turcja prędko nie pozyska maszyn o podobnych możliwościach – komentował w lipcu sytuację Maciej Szopa.

2. MiG-41 - myśliwiec, który ociera się o kosmos?

Na drugim miejscu znalazł się artykuł dotyczący projektu nowego rosyjskiego myśliwca przechwytującego.  […] MiG-41 jeszcze w 2019 roku zostanie ukończony, co oznacza, że zgodnie z pierwotnym terminarzem będzie można oblatać samolot w 2020 roku. Mając na uwadze doświadczenie z rozwojem PAK-DA do fazy Su-57, lot prototypu mogą dzielić długie lata od wejścia nowych maszyn do służby – donosił w sierpniu Juliusz Sabak.

3. Dodatkowe F-16 za MiGi-29

Miejsce trzecie dotyczyło kwestii następcy myśliwców MiG-29 w Siłach Powietrznych i tego jakie są perspektywy na to, aby wprowadzić dodatkowe F-16. Czy wypełnią one lukę przed wejściem do służby F-35? MiGi i ich piloci pełne zdolności do wykonywania zadań powinni osiągnąć za mniej więcej rok, ale wydaje się, że samoloty (a w zasadzie ich część, bo nie wszystkie wrócą do linii) będą mogły pełnić służbę maksymalnie przez około pięć lat, a zatem do roku 2025. Stanie się to więc przed osiągnięciem gotowości operacyjnej przez pierwszą z dwóch planowanych eskadr F-35A, nie wspominając o drugiej, która sprzęt odbierze około roku 2030. Problem może więc potencjalnie powrócić, dlatego wydaje się, że pozyskanie maszyn przejściowych na lata 2025–2030 byłoby zasadne – pisał w listopadzie Maciej Szopa 

4. „Piorun” ma szansę być polskim przebojem eksportowym

Duże zainteresowanie wzbudził także artykuł o szansach eksportowych następcy pocisku przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu Grom, czyli Pioruna. Z ujawnionych parametrów przenośnych, przeciwlotniczych zestawów rakietowych klasy MANPADS (man-portable air-defence system) wynika wyraźnie, że polski „Piorun” jest najlepszym systemem tej klasy na świecie. W tyle pozostaje najprawdopodobniej nawet najnowszy, rosyjski MANPADS typu 9K333 „Wierba” (na pewno jeżeli chodzi o pułap i zasięg) – informował w sierpniu Maksymilian Dura.

5. F-16 vs MiG-21. Wynik 1:1?

Ciekawość wzbudziła walka powietrzna do jakiej doszło na początku roku między myśliwcami Indii i Pakistanu. Zdaniem Indusów w uderzeniu miały wziąć udział 24 pakistańskie samoloty, w tym co najmniej osiem F-16, cztery JF-17 i cztery Mirage III. Do ich przechwycenia skierowana została formacja maszyn indyjskich złożona z czterech Su-30MKI, dwóch zmodernizowanych Mirage 2000I i dwóch MiGów-21 Bison. Działania Indyjskich Sił Powietrznych miały wpłynąć na niską skuteczność pakistańskiego ataku na cele lądowe po indyjskiej stronie. W walce powietrznej MiG-21 Bison miał przy tym strącić pakistańskiego F-16D, a zwycięstwo powietrzne miał odnieść zestrzelony chwilę później podpułkownik Abhinandan Varthaman – pisał w marcu Andrzej Hładij. 

6. Zmodyfikowane T-72 idą do wojska

Nasi czytelnicy byli też zainteresowani tematem odświeżenia czołgów T-72 na potrzeby Wojska Polskiego i ich pierwszych dostaw. Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” poinformowały o rozpoczęciu procesu przekazywania wojsku pierwszych czołgów T-72 po remoncie z modyfikacją, na podstawie umowy zawartej w lipcu bieżącego roku. (...) Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że do końca roku planowane jest przekazanie łącznie ośmiu czołgów, zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem – informowaliśmy w grudniu 2019 roku.

7. Polska bez pomocy lotnictwa NATO w czasie wojny

Jednym z bardziej poczytnych tekstów był też ten o  kończącym się wsparciu dla systemów identyfikacji swój-obcy, eksploatowanych przez Siły Zbrojne RP. […] dokładnie 1 lipca 2020 roku pojawią się jednak problemy z kompatybilnością polskich i natowskich systemów identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” IFF. Zgodnie z zapowiedziami Paktu Północnoatlantyckiego sprzed kilkunastu lat, Amerykanie tego dnia mają bowiem przestać w tym systemie dystrybuować klucze należące do modu 4 i będą już generować jedynie klucze modu 5 – a więc modu, którego polskie siły zbrojne nie wprowadziły jeszcze na wszystkich swoich platformach. Rzecznik prasowy NATO potwierdził w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, że USA zamierzają zakończyć wsparcie dla modu 4 IFF od 2020 roku – alarmował Maksymilian Dura.

8. Błaszczak: negocjacje ze Szwecją ws. używanych okrętów podwodnych

Ciekawość wzbudziła też informacja o planie zakupu używanych szwedzkich okrętów podwodnych typu Södermanland. Jednostki te mają zostać wcześniej wyremontowane, prawdopodobnie otrzymując przy tym część rozwiązań z nowej generacji okrętów A26 (inne nie są już zresztą dostępne na rynku). Przy czym do 2026 roku oba Södermanlandy mają być przez MW RP leasingowane, a później przekazane na własność. Nieoficjalnie MON nie traktuje tego jednak jako coś, co będzie miało wpływ na ewentualne decyzje w sprawie „Orki” – o ile ten program w ogóle się kiedyś rozpocznie – informował w listopadzie Maksymilian Dura. 

9. MSPO 2019: Borsuk idzie do przodu

Tradycyjnie chętnie czytano także na temat nowego bojowego wozu piechoty dla Wojska Polskiego. Od 2017 r. istnieje i jest poddawany wstępnym badaniom zakładowym, pełnoskalowy model o cechach prototypu, wykonany w metalu. Przechodzi on badania trakcyjne, wyniki których są na bieżąco uwzględniane przy dokonywaniu zmian w niektórych węzłach i elementach konstrukcji. Dotyczą one np. systemu mocowania power-packa i innych rozwiązań w obrębie układu napędowego. Przeszedł także badania – statyczne i dynamiczne – pływalności, zarówno w obrębie basenów ośrodka badawczego (szczelność, wyważenie i stateczność), jak i na otwartym akwenie wodnym. Jak pisaliśmy – w czasie tych ostatnich, przeprowadzonych na Zalewie Zegrzyńskim, Borsuk uzyskał osiągi (prędkość na wodzie oraz manewrowość) wyższe od założonych w projekcie. W badaniach tych wykorzystano pojazd z pełnym ekwiwalentem masowym systemu wieżowego ZSSW-30 – pisał we wrześniu przy okazji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Jerzy Reszczyński.

10. Miliard dolarów za offset na F-35? Rekomendacja MON na "nie"

W ostatnich dniach grudnia do pierwszej TOP 10 wszedł także kolejny artykuł związany z F-35, a dokładnie z prawdopodobną polską rezygnacją z offsetu przy zakupie tego myśliwca w programie Harpia. Rezygnacja z offsetu ma w założeniu pozwolić na zaoszczędzenie ponad miliarda USD, chociaż jednocześnie może pozbawić polski przemysł szans na pozyskanie wysokich technologii mimo wydania ogromnych pieniędzy (prawdopodobnie co najmniej około 4 mld USD) na nowe myśliwce – pisali Jędrzej Graf, Maciej Szopa i Jakub Palowski.

Reklama

Komentarze (6)

  1. Palmel

    jak można porównywać pingwina F16 z prawdziwym myśliwcem Migiem 29

    1. Davien

      Taak, a jak na razie to min 6 do zera dla F-16 w spotkaniach z tym'prawdziwym" mysliwcem:) Aha Palmelku, MiG-29 powstał jako słabo udana odpwiedz własnei na F-16:)

  2. KrzysiekS

    Bez systemu NAREW produkowanego w całości w Polsce reszta ma wygląda słabo.

  3. mobilny

    Dodałbym jeszcze info dot. Zdrady Kurdów przez USA. Wojny medialnej i wymiany dyplomatycznych uprzejmości dot. Wypowiedzi Putina nt. Rzekomej winy Polski w wybuchu II wojny Światowej a czego to nie doświadczyliśmy kiedy to nasi sojusznicy mówili o Polskich obozach koncentracyjnych i ustawie 447. Rozumiem że pewne sprawy się wycisza bo tego wymaga oprawność polityczna. Szczęśliwego Nowego Roku.

    1. BUBA

      Dobre ... Ale gdy ja cos podobnego wczesniej napialem to kazano mi sie wynosic do MOSKWY

    2. dim

      Owo porzucenie Kurdów, to akurat, subiektywnie, bardzo dobra okoliczność dla nas. Gdyż uświadamia co poniektórym naiwnym/beztroskim, że po pierwsze samemu trzeba być w stanie obronić się. I to przynajmniej na tyle by móc osłonić swój odwrót, bez narażania ludności cywilnej - tego też Wojsko Polskie nie byłoby dziś w stanie wykonać. Ta beztroska polityków o wszystko, co nie dotyczy wyniku wyborczego, wydaje mi się iście kryminalna. Patriotyzm wyłącznie w sferze deklaracji.

  4. Coddybancks20

    Mig-41 to za 30 lat może wejdzie do produkcji jak prototyp nie spadnie !? Borsuk nam się opóźnia , jak najszybciej kilka egzemplarzy oddać na testy do jednostek , żeby wychwycić usterki i błędy !!! Rozwijać Pioruna o nowe możliwości i teraz może coś większego ?!

  5. dim

    Czytam... i uświadamia mi to podsumowanie, w jakim matrix'ie żyjemy. Wszyscy wiemy, że Turcja i tak nie przeciw Rosji potrzebowała tych F-35, a przeciw innym krajom NATO. Wszyscy wiemy, że nie spadł żaden F-16 od Miga. Wszyscy wiemy, że na Borsuka jest tak mało środków, że będzie późno i w aptekarskich ilościach, nim zdąży się zestarzeć. Wszyscy wiemy, że nie wystarczy dać PGZ najlepszego manpads'a świata, oni i tak niczego korzystnie nie wyeksportują. Są impotentami biznesowymi, nauczeni żyć z gotowego garnuszka budżetu. Wszyscy wiemy, że w kwestii nowego sprzętu z USA chodzi o stały drenaż polskiej kasy, jako elegancka forma haraczu suzerenowi (czyli niezmiennie od 1000 lecia), więc nie da nam za to żadnego korzystnego ofsetu, a już zwłaszcza nie takiego, by to właśnie ta kasa zostawała w Polsce. Wszyscy wiemy, że okręty podwodne ze Szwecji nie zagrożą w niczym poważnym Rosji a służyć będą jedynie ambicjom osób w dowództwie MarWoja i oczywiście drenażowi kasy MON także i przez nich. Bez efektu wzrostu obronności... - i tak można jeszcze długo pisać. Czyli jak żywa przypomina się PZPR z jej matrix'em "socjalizmu - systemu lepszego".

    1. Covax

      Piorun ma założony "ban na eksport", z Borsukiem jest ciekawa sprawa bo wyszedł lepiej niż zakładali ( pancerz i SKO na poziomie MBT) i albo będzie obcinany albo będzie droższy niż zakładali. PGZ miało kilka ciekawych zapytań ale większość kończyła się na odpowiedzi "Nie" od MON ( np. 100 krabów wraz z inwentarzem pomocniczym w Polskim ukompletowaniu. W ciągu roku 2020r ten klient myślę kupi sprzęt wykopany z piasków Limy). Dodaj do tego próbę ukręcenia Łba Piratowi przez gienerała WOT

    2. Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec

      Dodał bym jeszcze, że BWP Borsuk-pływajacy to ściema i kpina z życia polskich żołnierzy gdy Niemcy mają już 250 szt. ciężkich BWP Puma odpornych z przedniej półsfery na ogień pocisków 35 mm, a w docelowo 560 szt. , no i jeszcze remont BWP Marder oraz dozbrojenie w ppk Spike - a ściema w necie w postaci, że ich na BWP Puma nie stać. To się nazywa rok 2019. W tle remont a w zasadzie odmalowanie i uruchomienie T-72 mechaniczne zamiast modernizacji do standardu PT-16. To tak na szybko. Itp. etp.

    3. Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec

      Z tym BWP Borasuk (nawet pływającym a może kiedyś w 2050 wersja ciężka kiedy inni już będą latać) to pojechałeś po bandzie przy BWP Puma i BWP Bradley (nie mówiąc o sowieckim Kurgańcu) po moderce to ściema i kpina.

  6. yogi

    JESZCZE UCIECZKA Z AMBASADY W BAGDADZIE

    1. Ustawiator

      SAGA GAWRON

Reklama