Reklama

Siły zbrojne

Turcy testują drona uzbrojonego w rakiety przeciwpancerne [Wideo]

  • Fot. Pixabay

W dniu 17 grudnia br. przeprowadzono udane testy drona Bayraktar TB2 uzbrojonego w rakiety przeciwpancerne UMTAS. Tym samym Turcja jest szóstym na świecie krajem produkującym tej klasy broń.  

W dniu 17 grudnia br. Turcja przeprowadziła udane testy bojowego drona Bayraktar TB2 (Block B). Podczas próby operatorzy bezzałogowca odpalili dwie zamontowane pod skrzydłami samolotu naprowadzane laserowo rakiety przeciwpancerne UMTAS w stronę panelu o wymiarach 2 m x 2 m. W tym czasie dron znajdował się na wysokości 5000 metrów w odległości 8 km od celu. Jak podają przedstawiciele producenta samolotu, konsorcjum joint-centure Kale-Baykar pozorowane cele zostały porażone ze 100% skutecznością. Tym samym Turcja dołączyła do wąskiego klubu liczącego do tej pory tylko pięć państw (USA, Chiny, Izrael, Pakistan i Iran) krajów producentów uzbrojonych bezzałogowców. 

Projekt drona Bayraktar jest rozwijany od 2007 roku, a w 2009 roku odbył się pierwszy lot tej konstrukcji. Początkowo samolot bezzałogowy był rozwijany jako maszyna rozpoznawcza. Od 2014 roku trwają testy wersji bojowej Bayraktar TB2, która dysponuje maksymalną masą startową 650 kg i może przenosić uzbrojenie, w tym jak dowiódł grudniowy test 2 rakiety UMTAS o wadze 37,5 kg każda. W sierpniu 2014 roku bezzałogowiec ustanowił rekord w długotrwałości lotu przebywając w powietrzu przez 24 godz. i 34 minuty. Podczas prób maszyna osiągnęła maksymalny pułap 8230 metrów. Samolot  Bayraktar TB2  o długości 6,5 metra i rozpiętości skrzydeł 12 m może latać z prędkością maksymalną 222 km/h. Według międzynarodowych standardów może być klasyfikowany jako sprzęt klasy MALE. W sierpniu br. poinformowano, że na zakup 11 zestawów Bayraktar TB2 zdecydowała się turecka policja. Nad Bosforem jego głównym rywalem jest produkowany przez Turkish Aerospace Industries dron Anka-B

Reklama

Komentarze (8)

  1. dany12-k

    dlaczego "uzbrojony w rakiety" - oficjalnie Bayraktar TB2 przenosi 55 kg podwieszeń - UMTAS waży 37,5 + belka. Czyli podwieszenie nr 2 powinno być puste.

  2. kuba

    Czyli te rakiety grom które mamy zamiar teraz dokupić mogą co najwyżej powąchać spaliny tego drobną?

    1. Tomasz Stelmach

      I tu się mylisz. Bo akurat grom się na ciepło z tego silnika spokojnie naprowadzi. Natomiast Piorun już w początkowych założeniach ma zwalczać nie tylko samoloty i śmigłowce, ale także małe drony a nawet pociski artyleryjskie i moździerzowe. Piorun ma też zasięg i pułap większy niż Grom.

    2. QDark

      5,5km grom " W tym czasie dron znajdował się na wysokości 5000 metrów w odległości 8 km od celu." Wygląda na to, że wys. przelotowa i zasięg jest jedynie poza zasięgiem póki co (może piorun to zmieni...).

  3. Tomasz Stelmach

    Szacun dla Konstruktorów tego drona, pocisku i tych co odpowiadają za integrację jednego z drugim. Dobra robota. Szkoda tylko, że sprzęt ten będzie użyty przez turecką armię do wspierania islamistów.

  4. asd

    nasi już też bankowo pracują nad takimi maszynami... jestem o tym święcie przekonany

    1. Tomasz Stelmach

      Żebyś wiedział, że pracują.

    2. QDark

      Obyś miał racje. Pozdrawiam

  5. antyolo

    Niech go wyślą do Syrii, to zobaczą co się z nim stanie. :-)

    1. gh

      Póki co, wystarczy że Turcy pokazali , co się stanie z każdym rosyjskim samolotem który wleci nad Turcję.

  6. bubu64

    Teraz wiem po co jest Poprad:)

  7. żarcik

    Jak tureckie będą dostępne za 2000 euro z półki, wtedy my stworzymy swojego za 5000. I będziemy do niego opracowywać założenia taktyczno-techniczne, a potem kupimy i tak amerykańskie za 10 tysięcy dolarów. Tylko już wtedy wszyscy będą używać broni laserowej bądź kinetycznej no i kupa będzie jak zwykle...

  8. scifer

    A co u nas słychać w temacie Manty czy też ILX-27. Ostatnim czasem nie pojawiły sie żadne nowe informacje o tych projektach . . .

Reklama