Reklama

Polityka obronna

Zmiany w kierowaniu MON. Ważna decyzja ws. offsetu

Podpisanie umowy na dostawę śmigłowców AW101. Fot. MON/Twitter.
Podpisanie umowy na dostawę śmigłowców AW101. Fot. MON/Twitter.

W dzienniku urzędowym MON ukazała się Decyzja Nr 42 Ministra Obrony Narodowej w sprawie kierowania resortem obrony narodowej. Jakie zmiany wprowadzono? Komu podporządkowano poszczególne departamenty i instytucje?

Decyzja podpisana 18 marca przez Ministra Mariusza Błaszczaka wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym MON tj. 20 marca.

Jednocześnie traci moc decyzja Nr 9/MON z 20 lutego 2018 roku, która do tej pory regulowała podział obowiązków w resorcie obrony narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 10, 24 i 183 oraz z 2019 r. poz. 140 i 186).

Według zapisów decyzji w bezpośredniej podległości Ministra Obrony Narodowej pozostaje Gabinet Polityczny Ministra oraz następujące komórki organizacyjne:

  • Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej;
  • Departament Budżetowy;
  • Departament Kadr;
  • Departament Kontroli;
  • Departament Ochrony Informacji Niejawnych;
  • Departament Strategii i Planowania Obronnego;
  • Biuro Ministra Obrony Narodowej.

Sekretarzowi Stanu Tomaszowi Zdzikotowi podporządkowano następujące komórki organizacyjne resortu:

  • Departament Infrastruktury,
  • Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego,
  • Departament Prawny.

Sekretarzowi Stanu Wojciechowi Skurkiewiczowi na mocy nowej decyzji podlegają:

  • Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa,
  • Departament Spraw Socjalnych,
  • Departament Wojskowej Służby Zdrowia.

Sekretarzowi Stanu Sebastianowi Chwałkowi podporządkowany został niezwykle istotny w procesie modernizacji i zaopatrywania sił zbrojnych Departament Polityki Zbrojeniowej.

Natomiast Sekretarzowi Stanu Marcinowi Ociepie podporządkowano Biuro do Spraw Umów Offsetowych kierowane przez czasowo pełniącego obowiązki płk Jacka Najsa. Biuro odpowiada m. in. za koordynacje offsetu kluczowych programów zbrojeniowych. To ważna zmiana, gdyż uprzednio na podstawie decyzji Nr 9/MON z 20 lutego 2018 roku Biuro podlegało pod wiceministra Chwałka.

Podsekretarzowi Stanu Pawłowi Woźnemu na mocy decyzji powierzono Departament Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego oraz Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych.

Decyzja nie wprowadza zmian w zakresie instytucji podporządkowanych Szefowi Sztabu Generalnego. Generałowi Rajmundowi Andrzejczakowi niezmiennie podlegają komórki organizacyjne tworzące Sztab Generalny Wojska Polskiego:

  • Zarząd Organizacji i Uzupełnień - P1;
  • Zarząd Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych - P2;
  • Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia - P3/P7;
  • Zarząd Logistyki - P4;
  • Zarząd Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych - P5;
  • Zarząd Kierowania i Dowodzenia - P6;
  • Zarząd Planowania Rzeczowego - P8.

Natomiast Andrzej Jarema, Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej podstawie decyzji odpowiada za pracę Departamentu Administracyjnego oraz Biura Dyrektora Generalnego.

Jednocześnie minister Błaszczak wskazał, że wiceminister Tomasz Zdzikot uczestniczy w posiedzeniach Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz Komitetu Rady Ministrów ds. cyfryzacji. Ponadto Tomasz Zdzikot jest upoważniony do podpisywania dokumentów na posiedzenia Rady Ministrów, Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz związanych z procesem uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych w ramach procedury legislacyjnej. Dodatkowo, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej sprawuje też nadzór nad Agencją Mienia Wojskowego.

Równolegle szef MON określił, że wiceminister Wojciech Skurkiewicz koordynuje w resorcie całość spraw związanych z działalnością parlamentarną i proobronną oraz udziela z upoważnienia ministra ON odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie oraz oświadczenia senatorskie.

Natomiast wiceminister Sebastian Chwałek na mocy decyzji szefa resortu koordynuje prace związane z Programem Mobilizacji Gospodarki.

Z kolei wiceminister Marcin Ociepa uczestniczy jako przedstawiciel resortu w posiedzeniach Komitetu do Spraw Umów Offsetowych, Komitetu Offsetowego, a także koordynuje całość spraw związanych z implementacją innowacyjnych technologii obronnych. Dodatkowo reprezentuje Ministra Obrony Narodowej w sprawach projektów dotyczących badań naukowych i prac rozwojowych realizowanych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa.

Natomiast wiceminister Paweł Woźny koordynuje całość spraw dotyczących współpracy z Unią Europejską, w tym uczestniczy reprezentuje resort w posiedzeniach Komitetu do Spraw Europejskich, z wyłączeniem transpozycji prawa wtórnego Unii Europejskiej. Ponadto podpisuje z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej pisma związane z uzgadnianiem i negocjowaniem projektów umów międzynarodowych opracowanych z inicjatywy resortu obrony narodowej, a także z zawieraniem tych umów i ich ogłaszaniem.

Reklama

Komentarze (27)

  1. Eustachy

    Kiedy te c helikoptery będą..

    1. gnago

      Nigdy będą śmigłowce

  2. gnago

    Ruchy pozorne a jedynym efektem rozrost biurwiologii i etatów

  3. ZEGARMISTRZ

    oto struktury od mniemanologi stosowanej ich zadaniem jest zakaz

  4. Leszek

    Trzeba rozmyć odpowiedzialność.

  5. andys

    "Sekretarzowi Stanu Tomaszowi Zdzikotowi podporządkowano....." Nieaktualne, partia rzuciła go na inny odpowiedzialny posterunek - po 2 latach w MON.

    1. Ustawiator

      Będzie musztrowal zwiazki zawodowe pocztowcow NARESZCIE

  6. w stanie spoczynku

    Wojska jakby niewiele ale departamentów moc. Stanowiska po części obsadzone przez cywili którzy znają się na wojsku. A w radzie miasta Nowy Jork bodajże 16 osób. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

  7. Andrzej

    Wystarczy nie przeszkadzać wojskowym, skończyć z "wielowładzą". Jest Szef Sztabu, nikt poza nim nie powinien kreować ani kierunku ani działań w wojsku...trzeba jak najszybciej wykorzystać potencjał jednostek i instytucji wojskowych, ludzi doświadczonych nie brakuje (lata służby, kilka JW za sobą) są pod ręką, skończyć z rozdawaniem stanowisk są ludzi skompromitowanych, nie potrafiących zarządzać ludźmi. Minister nie powinien mieć więcej niż 3 instytucje pod sobą, wyłącznie stanowiące zaplecze gabinetu politycznego....interes polityczny rozminął się z wojskowym...

    1. Jan

      Masz całkowitą rację. Minister ma betoniarskie podejście

  8. Bruno

    Fajne struktury na górze, kilku wiceministrów. Na dole, w jednostkach natomiast jest dowódca i jeden zastępca, a nierzadko szef sztabu-zastępca dowódcy.

  9. BUBA

    Najlepiej nich kazdy patrzy na swoje podworko. Wojsko powinno byc oddzielone od politykow i to wszystko.

  10. Marek1

    Nie wiem jak wy, ale ja naliczyłem w MON ... PIĘCIU(!!) v-ce ministrów. Brawo p. Błaszczak, widać jak pan "walczy" z przerostami biurokracji w resorcie. No, ale wszak "swojakom" należą się rządowe synekury ...

  11. Kamil

    Co za przerost biurokracji, tyle departamentów i zarządów i po co dyrektor generalny? Tak poszatkowane kompetencje nie dziw że tam nic nie funkcjonuje i wszystko idzie na pensje tych departamentów i zarządów. To horror!

  12. -CB-

    A tak przy okazji, to co z WOT? Jeśli dobrze pamiętam, to po 3 latach miały być przeniesione pod DGRSZ, a tymczasem nadal radośnie wiszą pod ministrem. Boją się, że dowództwo ich nie doceni aż tak bardzo jak pańskie oko MON?

    1. W3-pl

      Przy okazji marynisto Aktywisto, przed wot, przez Ile to lat docenili tak bardzo te z Dwa przebudowane Mi- do ratownictwa morskiego. Pytam fachury Bo taki Dyktatorek to tylko pleple,..5 lat, wstyd...

  13. Mix

    Nie ma offsetu, nie ma zakupów, nie ma niczego. A to nie nasza wina to poprzednicy.

    1. W3-pl

      Nie no poprzednicy zostawili przebudowane Mi- z przeciwpodwodnych na ratownicze. Ile sztuk I od kiedy to -CB- wie. Podpowie??

  14. Antoni co narodu broni

    W dobie kryzysu uważam, że program F35, powinien być zawieszony!!!

    1. ryba

      przecież jest zawieszony ,wszystkie dokumenty podpisane wiec sobie wisi i czeka na realizacje .A co tam w kaliningrazie?

    2. dsa

      Kupilismy F-447 a nie F-35

    3. W3-pl

      F-35 a nie H225. M

  15. Polarny Miś

    Chwalek ma mobilizować gospodarkę Po tym jak ZATOPIL PGZ? Kierownik domu kultury?

    1. oj cienko to widzę Panie Chwałek, czy Pan wie co to ppo?

  16. polak

    oj jest tych komórek, paśników dla polityków...

    1. Sobiepan

      Polityków masz 5 (wiceministrowie, sekretarze i podsekretarze stanu ) plus minister Błaszczak to jego ludzie. Ma jeszcze zaufanych takich jak pan Marek Łapiński (błyskotliwa kariera w szeregach SG odkąd PiS tworzy rząd) obecnie zdaje się szef SWW. To nie jest dużo. Reszta w ministerstwie generalnie się nie zmienia, to urzędnicy różnego szczebla (służba cywilna i w wypadku MON żołnierze). I właśnie ta armia urzędników w ministerstwach i samorządach jest największym obciążeniem (jest przerośnięta, ale to akurat dla biurokracji typowe). Ale szczerze wątpię by przy dzisiejszej sraczce legislacyjnej, która trwa odkąd jesteśmy w UE dało się to jakoś gruntownie zoptymalizować. Polecam w tej materii książkę Witolda Kieżuna "Patologia transformacji". Pozdrawiam.

    2. -CB-

      Zapomniałeś, że każdy minister/wiceminister ma całe szeregi różnych doradców, pomocników, rzeczników (takich jak chociażby kiedyś Misiewicz i Janniger), czy o całej komisji Macierewicza, która też jest podwieszona pod MON. To są właśnie wszystko paśniki dla polityków i znajomych.

    3. no właśnie a komu podlega Komisja Maciarewicza???

  17. obecne 6 lat

    Panooowie, najpierw dialog, uzgadnianie, anulowanie !

  18. Dick Steel

    Nie ma winnych niegospodarności, opóźnień, złych decyzji, a opozycja jedynie udaje opozycję i czeka na swą kolej. Jeszcze jedna kadencja i będzie mogła w końcu obsadzić swoimi te synekury w spółkach państwowych. A afery i wałki? Polacy pogadają, ponarzekaja i wrócą do tych swoich seriali.

  19. Templar

    5 wiceministrów, to skandaliczna rozrzutność!

    1. rydwan

      to co robi minister skoro potrzebuje aż 5 pomocników ?

  20. Z przekąsem

    A gdzie defilada? A gdzie awanse ? Gdzie promocje? Przeciez wciąż mamy "średnio" mniej generałów niż "nowoczesne" armie!! Furda, tam sprzęt! Jakiś taki np. od 20 lat "wybierany" następca RPG7!! Bo generałów wciąż za mało!!

  21. Dyktatorek

    Mija 5 lat rządzenia obecnej władzy a oni dalej się miksują , obiecują , planują co to będzie za 20 lat ...mija 5 lat a efektów zero !!! Jedynie jakieś zakupy w ilościach defiladowych nie podnoszące naszego potencjału militarnego...w najbliższym czasie może zrealizuje się 30% programu Mustang ... generalnie wstyd i skandal !!!

    1. Marek1

      Mija 6 lat ...

  22. Bumarowiec

    Ale SZOPKA JAKI OFFSET?

  23. Medicos

    Oj nie Skurkiewicz ma wojskowa służbę zdrowia No to mamy spady odpowiedzialne za 14 szpitali

  24. Zaq

    I jaka jest wartość dodana tych zmian???

  25. Stripykod

    Wspaniale. Zamiast realnych działań to kolejna wymiana ludzi na stanowiskach. Brak wszystkiego w wojsku,Ręce opadają. Pozdrawiam.

Reklama