Reklama

Technologie

Hipersoniczny pocisk dla Su-57

Fot. Ministerstwo Obrony Rosji via Facebook
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji via Facebook

Opracowano już specjalny pocisk hipersoniczny przeznaczony dla najnowszej maszyny wielozadaniowej Su-57 - podaje agencja TASS. Pomimo, że nie ujawniono jego danych taktyczno-technicznych oraz poinformowano, że nie odbyły się jeszcze próby z docelowym nosicielem to Rosjanie zapewniają o dopracowanej już technicznie wersji tej nowej broni.

Nowy pocisk powstał na bazie ciężkiej rakiety hipersonicznej Ch-47M2, która wraz z nosicielem w postaci  myśliwca przechwytującego MiG-31K tworzy znany już Wysokotocznyj Gipierzwukowyj Awiacjonno-Rakietnyj Kompleks Kindżał. Jednak wersja przeznaczona dla Su-57 charakteryzuje się wymiarami pozwalającymi na jej przenoszenie w wewnętrznych komorach uzbrojenia i oczywiście mniejszą masą. Jej zasięg jest szacowany na 1000-1200 km. Opracowano ją w ramach państwowego programu zbrojeniowego na lata 2018-2027.

Co do  samego Ch-47M2 to wiemy, że deklarowany jego zasięg wynosi 2000 km (choć najprawdopodobniej jest on łączony z zasięgiem samego nosiciela)  a prędkość odpowiada 7÷10 Macha (ok. 3400 m/s). Szacunkowa masa tego pocisku to 4000÷4500 kg. Ma on ok. 7110 mm długości oraz 860 mm średnicy. Zachowuje zdolność do manewrowania i korekty swojej trajektorii.

Zarówno kompleks Kindżał jak i Su-57 z nowym pociskiem hipersonicznym przeznaczone będą do niszczenia celów lądowych (systemy komunikacyjne, łączności, kierowania i przekazywania danych, bazy itp.)  lub morskich jak np. lotniskowcowa grupa zadaniowa. Dlatego najprawdopodobniej oba wyposażono w kombinowany system naprowadzania – system pozycjonowania w postaci nawigacji bezwładnościowej i satelitarnej (GLONASS), autopilota inercyjnego i system automatycznego sterowania oraz układ naprowadzania końcowego w postaci głowicy radiolokacyjnej 9B318 lub optoelektronicznej 9E436 (te ostatnie z Iskandera).

Przypomnijmy, że Su-57 wyposażono w do 12 węzłów podwieszeń w tym sześć w wewnętrznych komorach uzbrojenia. Jego stałe uzbrojenie to 30 mm działko GSz-301 9A1-4071K zamontowane w kadłubie. Z integrowanych z nim pocisków „powietrze-powietrze” można natomiast wymienić: R-27EP, R-77-1, R-74M2,  modyfikowany R-77M (Izdielije 180) czy R-77M1. Inne przenoszone rakiety to Ch-38M, Ch-35UE, bomby KAB-250/500 i 1500, pocisk Brahmos-NG, Ch-31 AD/PD, Ch-59Mk2 Reduga, przeciwradiolokacyjny Ch-58USzKE(TP) oraz Grom (Izdielije 80) a w zasadzie dwie wersje – Grom-1 czyli rakieta i Grom-2 jako bomba szybująca.

W Federacji Rosyjskiej eksploatuje się ponadto  hipersoniczny pocisk manewrujący 3M22 Cyrkon (przeznaczony m.in. do krążowników typu Kirow, SSN typu Husky czy zmodyfikowanych bombowców Tu-160M) oraz prowadzi zaawansowane testy nad systemem przeznaczenia strategicznego Awangard lub Ju-71 (z wykorzystaniem dostosowanych rakiet balistycznych 15A35/UR-100N UTTH). 

Reklama

Komentarze (43)

  1. Polak

    Farma Rosyjskich Troli wpuściła info w eter. Bójcie się narody....... Putinowi spada to trzeba straszna bajeczkę wpuścić ...

  2. Davien

    No jak na azie to ty jedynie piszesz o AIM120 w 1973r wiec co sie dziwić:) A jak tam z tymi P-51 w USAF w 2019r??

  3. A gdzie tak pisałem. Zacytuj. Bo brednie davienka to można zacytować w 5 sekund.

  4. Fan eksperta od badań F-35 przez TsAGI.

    Oj jacusiu, mój post miał na celu podkreślenie absurdu wypisywanych przez ciebie bredni, jak ta że ruscy badali F-35.

  5. Pentagram

    Niestety te mierne 3 mld usd w budżecie 2020 na gotowość operacyjna pocisków hipersonicznych daleko nie poleci

  6. JW

    Oj fanboju rosyjskiej techniki. Bez ALIS samolot też odtworzy gotowość bojową, poleci i wykona zadanie. W marcu 2018 jednostki szkolne Sił Powietrznych z baz lotniczych Eglin na Florydzie i Luke w Arizonie zaprzestały korzystania z systemu ALIS, opierając się na lokalnych bazach danych co nie przeszkodziło w wykonaniu zaplanowanych zadań.

  7. Fan eksperta od badań F-35 przez TsAGI.

    Jak odtworzysz gotowość bojową nie znając stanu technicznego maszyny? Polecisz zapchanym filtrem oleju, albo gdy system pokaże ci że jedno z łożysk grzeje się ponad normę? Oj fanboje...

  8. yaro

    Fregata admirał Gorszkow wystrzeliła na Morzu Barentsa rakietę Cyrkon, test był przeprowadzony na poligonie w styczniu. Czyli Rosjanie mają pełną hipersonikę, obecnie w tej technologii są co najmniej 10 lat przed konkurencją.

    1. czytelnik D24

      Ktoś widział tego hipersonika czy to tylko kolejne przechwałki medialne?

    2. yaro

      tak widziały go służby wywiadowcze NATO obserwowały wszystko za pomocą satelity ...

    3. chateaux

      To super, dobrze wróży na przyszłość. Jeśli można lot takiego pocisku obserwować z satelity, to w przyszłości nie będzie problemu z obroną przed nim.

  9. Dotyczy to także S400, który zestrzeliwał F-22 i F-35 - setkami jak sam pisałeś.

  10. Szach mat w jednym ruchu.

    Reasumując mamy pocisk chyba! I mamy samolot do tych pocisków chyba! Po za tym wszyscy zdrowi! Pogratulować!

  11. mick8791

    No to "po prostu zrzuć" sobie uzbrojenie z komory wewnętrznej jak samolot leci w przechyle - good luck :-D

  12. Yaro

    ALIS to system służący do kontrolowania stanu technicznego i zamawiania części do F-35, a nie do odtwarzania gotowości liczonej w minutach... Poza tym jak się ma to co napisałeś do posta Jaca?

  13. Klekajcie narody!!!

    Su 57 pierwszy samolot z napędem hipersonicznym!!! Gen. 8 przyczepili rakietę do samolotu bez silnika i wio na waszyngton - I co teraz wam głupio???

  14. Do dotyczy także AIM-120 z F-4 Luftwaffe z 1973 roku o których davienek tak mocno się rozpisywał.

  15. ubolewam

    Mnie to wygląda na usterkę techniczną na TurkStream w Turcji, a tak niedawno gazociąg otwarli, a już się będzie psuł.

  16. Fan eksperta od badań F-35 przez TsAGI.

    Skoro ekspert od badań F-35 przez TsAGI. Wpisał że będzie, to będzie. Tak jak ALIS miał sprawić ze odtworzenie gotowości bojowej będzie liczone w minutach :).

  17. FR technologiczne imperium

    Jeszcze nie dopracowali su 57 a dwa z 10 wyprodukowanych samolotów poszły w rozsypkę a już wprowadzają do nich pociski hipersoniczne ? Śmiechu wartę , samolot widmo dostanie pocisk widmo więc pełna niewykrywalność osiągnięta .

    1. klawiatura

      Możemy spać spokojnie, nic nam nie zrobią. Możemy wrócić do starych sanacyjnych hulaszczych zabaw i przepijania żołdu.

    2. CiesM

      Widzisz, jedyny problem jest taki, że jak wejdą do Polski najbardziej zapłacą niwinni, takie jak ty cwaniaki szybko zwieją, to przykre.

    3. 100/100

  18. Davien

    Odpalenie Katon nastepuje jak poisk jest w komorze: Przychodzi sygnał i pocisk jest wysuwany przez belke LAU -142/147A z komory i dopiero tam uruchamia silnik wiec jak nie masz zielonego pojecia o sprawie...

  19. Davien

    A coś pisałem o problemach Su-57?? Choć patrząc co wypisujesz ty i funek to chyba metodę funkluba chcieli ostatnio przetestowac:)

  20. Davien

    Funku a gdzie pisałem o AIM-9X kłamco? A F-35 może odpalac pociski AIM-120 ze wszystkich podwieszen wiec jak nie masz zielonego pojecia....

  21. ip

    Przecież to amerykańskie firmy mogą tylko tworzyć takie bronie. Rosjanom to podobno "słoma z buta" wychodzi. Polska zainwestowała w "duże nic, guano wirtualne" , płaci już i czeka co tam jej zmontują za Atlantykiem.

    1. generał siusiak

      Ta wiadomość jest tak samo wiarygodna jak teorie płaskoziemców.

  22. Crazy wolf

    Coś mi się powoli oczy otwierają,ze ta rosja wcale nie jest taka słaba jak myślałem.

    1. ruska tiochnika łutsza

      Tylko, że ich Su-57 ma to do siebie, że zaraz po starcie ryje nosem glebę.

    2. ben

      A to nie przypadkiem feler 737 MAX?

    3. Gnom

      Dla 737 MAX to zaleta, jak możesz negować dokonania nowego wielkiego brata?! Poważniej, to problem zarządzania technika przez finansowców itp nie mających pojęcia dlaczego inżynier upiera się przy jeszcze jednej serii prób. W końcu tego inżyniera wyrzucą, a znajdą takiego "inżyniera' co to podpisze, i w Rosji, i w USA, a najpewniej w polskim wojsku - dużo tu, w lotnictwie, wyprodukowano "inżynierów lotniczych" po filolologiach, politologiach i menagerstwie lub innych menażeriach.

  23. Realista

    Typowe PR-owe zagranie , nie idzie z samolotem, to dorzuca się kolejną mrzonkę o niebywałych przyszłych zdolnościach tego czegoś , co nigdy V generacją już nie będzie, chyba,że modyfikacja konstrukcji Su-57 pójdzie w kierunku wymiany konstrukcji:)...Tylko tak na boku warto przypomnieć,że ten samolot miał być odpowiednikiem F-22, który używany jest operacyjnie od końca lat 90-tych minionego stulecia, a Su-57 pomimo upływu dekad swoimi rozwiązaniami i zdolnościami nawet nie zbliża się do Raptora.

  24. Jaca

    Problem w tym że AIM-120 AMRAAM z wewnętrznych komór nie są odpalane z szyn, gdzie płomień może uszkodzić powłokę kadłuba tylko z wyrzutników pneumatycznych LAU-147/A. Taki pocisk dopiero po wyrzuceniu z komory odpala silnik. Szyny są stosowane na zewnątrz gdzie uzbrojenie p-p można podwiesić na zamkach LAU-146/A, z kolei środki bojowe do niszczenia ce­lów naziemnych są podwieszane na zamkach BRU-68/A i belkach wielozamkowych BRU-61/A. Wprawdzie pociski AIM-9X Block 1 można podwieszać jedynie pod skrzydłami, ale wersja Block 2 pocisku ze zmodyfikowaną głowicą i łączem "lock-on after launch" będzie przystosowana do odpalania z komór wewnętrznych wraz z wersją Block 4 samolotu.

  25. GB

    Ja cytat z rosyjskich mediów wrzuciłem. Nie przeszedł.

Reklama