Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie Tornado strzeli na 200 kilometrów

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało wyniki prób najnowszego pocisku rakietowego dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych 9A53-S Tornado (zmodernizowane BM-30 Smiercz). System ten wykorzystuje nawigację satelitarną GLONASS i będzie mógł razić skutecznie cele w odległości do 200 km.

Jak poinformował portal Inside GNSS, system ten ma być zdolny do zwalczania w jednej salwie pocisków rakietowych rozproszonych pododdziałów nieprzyjaciela. Ma to być możliwe dzięki możliwości indywidualnego ustawienia preferowanej donośności i kąta azymutu dla każdego z wystrzeliwanych pocisków. Po opuszczeniu wyrzutni, która wstępnie określa tor lotu pocisków każdy z nich, z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej ma nakierować się na konkretny cel.

System może także automatycznie odbierać i przetwarza informacje pochodzące z pododdziałów rozpoznawczych czy bezzałogowców. Dodatkowo uległ także zwiększeniu ich zasięg skuteczny nawet do 200 km. Dotychczas klasyczne pociski rakietowe wykorzystywane w systemach Tornado-S mogły razić jedynie określony z góry cel na ograniczonej powierzchni.

Tornado-S to głęboka modernizacja polowego systemu rakietowego BM-30 Smiercz. System ten składa się z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet kierowanych lub niekierowanych kal. 300 mm osadzonej na nośniku w postaci wojskowego samochodu ciężarowego KamAZ-63501. W ramach modernizacji skrócono czas potrzebny na przejście od pozycji transportowej do gotowości bojowej i zmiany stanowiska bojowego oraz podniesiono szybkostrzelność i donośność (testowana nowa amunicja zwiększy tą ostatnią jeszcze bardziej, prawdopodobnie do 200 km). Tornado-S oprócz standardowych pocisków rakietowych kal. 300 mm może wykorzystywać także inteligentną i programowalną amunicję.

W rosyjskiej armii trwa obecnie proces modernizacji posiadanych rakietowych systemów artyleryjskich BM-21 Grad, BM-27 Uragan i BM-30 Smiersz odpowiednio do standardów 9A53-G Tornado-G, 9A53-U Tornado-U i 9A53-S Tornado-S, część z nich jest produkowanych na nowo. Pierwsze z wymienionych typów trafiają do pododdziałów artylerii rakietowej na szczeblu pułków i brygad, a pozostałe dwa na szczeblu dywizji i armii. Systemy te są sukcesywnie dostarczane do kolejnych jednostek rakietowych na terenie całej Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Janek1992

    Ta, ale śmiesznie się to czyta z perspektywy czasu.

Reklama