Reklama

Technologie

Kontenerowe wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu dla U.S. Army

Fot. US Army
Fot. US Army

U.S. Army zaprezentowała plan prototypowej baterii systemu Typhon, która na trafić do służby w 2023 roku w ramach programu MRC (ang. Mid-Range Capability). System wyposażony jest w pionowe wyrzutnie zgodne ze standardem stosowanym na okrętach U.S. Navy, co pozwoli na odpalanie z nich pocisków manewrujących Tomahawk oraz rakiet naddźwiękowych Raytheon Standard SM-6 które mogą razić zarówno cele powietrzne jak i naziemne. Prezentacja miała miejsce podczas konferencji AUSA-2021.

System Typhon (po polsku Tyfon – mityczny potwór) ma stanowić rozwiązanie wypełniające lukę pod względem możliwości operacyjnych pomiędzy systemem HIMARS który otrzyma pociski PrSM (Precision Strike Missile) o zasięgu ostrzału 499-550 km (w przyszłości do 1000 km) i rozwijanymi obecnie systemami hipersonicznymi, takimi jak Dark Eagle (program LRHW - Long Range Hypersonic Weapon), którego zasięg ma przekraczać 2700 km. Zarówno Typhon jak i Dark Eagle traktowane są przez U.S. Army jako kluczowe elementy w zakresie zachowania równowagi sił z przeciwnikami takimi jak Chiny czy Rosja. Szczególnie istotne jest znaczenie pocisków balistycznych i manewrujących w planach dowództwa USA INDOPACOM odpowiedzialnego za działania na Pacyfiku.

Rozwijany przez koncern Lockheed Martin system MRC w znacznym stopniu zdaje się bazować na rozwiązaniu testowanym przez U.S. Navy w 2018 roku, które obejmuje umieszczone w specjalnych kontenerach, unoszone do pionowej pozycji podczas odpalania pocisków wyrzutnie. Każda z nich posiada 4 kontenery startowe w pełni kompatybilne z ze stosowanymi przez marynarkę wojenną USA w wyrzutniach Mk 41 Vertical Launch System, będących standardem dla większości okrętów. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie w wyrzutni Typhon tych samych, niezmodyfikowanych w żadne sposób pocisków jakie obecnie wykorzystuje U.S. Navy.

Obecnie przewidziane jest zastosowanie pocisków manewrujących Tomahawk oraz najnowszej wersji rakiet przeciwlotniczych SM-6 Block IA które przeznaczone są do rażenia celów powietrznych, w tym balistycznych, ale może również służyć do niszczenia celów powierzchniowych na dystansie około 460 km. W opracowaniu jest obecnie wariant oznaczony SM-6 Block IB, który ma osiągać prędkość hipersoniczną.

Podczas konferencji AUSA-2021 ogłoszono, że kompleks MRC Typhon jest uważany za mający większy priorytet dla U.S. Army niż hipersoniczny LRHW Dark Eagle, ponieważ ten pierwszy jest bardziej elastyczny i tańszy. Będzie też wdrażany w znacznie większej liczbie. Pierwsza, prototypowa bateria ma rozpocząć walidację przez siły zbrojne w  trzecim  kwartale 2022 roku podatkowego (kwiecień-czerwiec 2022), po czym rozpocznie się szkolenie obsługi baterii. Powinno się ono zakończyć w drugim kwartale roku rozliczeniowego 2024. Wejście do służby operacyjnej planowane jest nie później niż we wrześniu 2023 roku. Planowane jest w tym czasie rozpoczęcia tworzenia kolejnych trzech  baterii. Pierwsze próbne odpalenie pocisków SM-6 i Tomahawk z baterii prototypowej zaplanowano na III kwartał roku podatkowego 2023 (kwiecień-czerwiec 2023).

Według danych opublikowanych podczas AUSA-2021 bateria kompleksu MRC Typhon ma się składać z czterech wyrzutni czteroprowadnicowych na przyczepach trzyosiowych ciągniętych przez pojazdy Oshkosh HEMTT M983A4 (8x8) (podobnie jak wyrzutnie kompleksu LRHW) i jednego stanowiska dowodzenia BOC na tej samej przyczepie. W skład baterii wejdzie również jeden pomocniczy pojazd łączności BSV oparty na HMMWV (4x4) i kilka pojazdów ładowniczo-transportowych, podobnie jak wyrzutnie umieszczonych na przyczepach trzyosiowych, ciągniętych jednak przez pojazdy 6x6.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (1)

  1. pielgrzym

    NIECH POLSKA POZYSKA OD AMERYKANÓW KONTENEROWE WYRZYTNIE NA POCISKI MANEWRUJĄCE TOMAHAWK,SM-6 ORAZ mobilne rakiety balistyczne dalekiego zasięgu i inne rakiety pośredniego i dalekiego zasięgu

Reklama