Reklama

Siły zbrojne

Święto Marynarki Wojennej

  • Czesław Mroczek, State Secretary in MoD, responsible for weapons purchases.
  • Fot. Pixabay

W niedzielę, 28 czerwca obchodzono na wybrzeżu Święto Marynarki Wojennej. Centralne uroczystości zostały zorganizowane w Świnoujściu, ale świętowano również w Gdyni.

Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od prawie dziewięćdziesięciu lat i zgodnie z tradycją jest zawsze finałem Święta Morza. Jak co roku rozpoczęło się ono o godz. 8.00 podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach MW.

fot. M.Dura

Następnie odprawione zostały uroczyste Msze Święte w intencji Marynarki Wojennej: w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu oraz w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Świnoujściu (w Świnoujściu koncelebrował ją Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek).

Później odbyły się różne uroczystości patriotyczne. W Świnoujściu na Placu Słowiańskim miał miejsce uroczysty apel z udziałem pododdziałów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, złożono kwiaty pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” oraz przeprowadzono defiladę z udziałem świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

Kompania Reprezentacyjna Komendy Portu Wojennego w Gdyni - fot. M.Dura

W Gdyni: najpierw złożono kwiaty przy pomniku głównym na Cmentarzu MW na Oksywiu, a później w południe odbyły się uroczystości przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni na skwerze Kościuszki. Po odegraniu hymnu oraz podniesieniu flagi państwowej na maszt został odczytany rozkaz okolicznościowy Dowódcy Garnizonu Gdynia i z pokładu niszczyciela ORP „Błyskawica” oddano salut świąteczny – czyli 21 strzałów armatnich.

Salut świąteczny na ORP "Błyskawica" - fot. M.Dura

Uroczystość zakończyło odegranie „Hymnu do Bałtyku” w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska, oraz defilada kompanii reprezentacyjnej Komendy Portu Wojennego Gdynia.

Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska - fot. M.Dura

Przygotowano również różne atrakcje dla mieszkańców wybrzeża. W Gdyni był to koncert orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej przed niszczycielem ORP „Błyskawica” oraz udostępnione do zwiedzania okręty -  hydrograficzny ORP „Heweliusz” oraz trałowiec ORP „Wigry”.

W Świnoujściu atrakcji było o wiele więcej. Zorganizowano m.in. dwa koncerty, pokaz zespołu akrobacyjnego „Biało – Czerwone Iskry”, pokaz ratowniczy z udziałem śmigłowca Mi-14PŁ/R oraz pokaz załadunku pojazdów na okręty transportowo – minowe.

Do zwiedzania udostępniono między innymi: fregatę rakietową, niszczyciel min, trałowiec, mały okręt rakietowy oraz okręt podwodny. Zorganizowano dodatkowo prezentację wyposażenia Grupy Nurków – Minerów 12. Dywizjonu Trałowców, sprzętu saperskiego 8. Batalionu Saperów, armat i wozu dowodzenia 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego, mobilnej komory dekompresyjnej oraz wozu Wojskowej Straży Pożarnej.

Smutna uroczystość pełna nadziei

Oficjalnie „flota polska dysponuje ok. 40 okrętami bojowymi, 40 pomocniczymi jednostkami pływającymi oraz kilkudziesięcioma samolotami i śmigłowcami. Współczesna Marynarka Wojenna liczy ok. 8 tysięcy marynarzy”. Rzeczywistość jest jednak o wiele gorsza. Okręty mają średnio po kilkadziesiąt lat. Nowoczesne system uzbrojenia są tak naprawdę jedynie na małych okrętach rakietowych typu Orkan.

Wszyscy mają jednak nadzieję na zmianę tej trudnej sytuacji . W tym roku poniesiono bandery na nowoczesnych motorówkach hydrograficznych. 2 lipca br. odbędzie się wodowanie okrętu patrolowego ORP „Ślązak”. W tym roku mają się rozpocząć postępowania w celu pozyskania korwet, okrętów podwodnych i patrolowych. W przyszłym roku mają  być wprowadzone do sił morskich -  niszczyciel min Kormoran II i patrolowiec ORP „Ślązak”.

Co nas więc niepokoi?

W wyniku reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi zlikwidowano Dowództwo Marynarki Wojennej, a jego rolę przejęło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Tak więc to, co kiedyś organizowało DMW powinno teraz organizować DG RSZ. Jak się jednak okazało w czasie Święta Marynarki Wojennej rolę zlikwidowanego Dowództwa MW przejęły dowództwa flotyll. A DG RSZ "świętowało"  niedzielę ... 

Reklama

Komentarze (9)

  1. wok51

    To święto to jakiś folkor.Co WY(czyt. MON) swiętujecie?Niestety od czasów Władyława IV nie mamy szczęścia do przywódców kraju rozumiejących szanse wynikające z dostępu do morza,zarówno w kontekście gospodarczym jak i bezpieczeństwa.Przez chwilę myślałem,że odmieni to b.premier D.Tusk pochodzący z Pomorza - okazał się jednak ignorantem jak jego poprzednicy.W siłach zbrojnych marynarka wojenna zawsze była na marginesie a jej przedstawiciele na poziomie sztabu generalnego byli i są marginalizowani.Rządzą 2-3 gwiazdkowi generałowie,specjaliści od przeszłych wojen i kombatanci (głównie pielgrzymek do katolickich miejsc świętych).Tymczasem,nie ma żadnej strategii obronnej, nie wspomnając o roli MW.Na marginesie ,pozostawiając Gdynię w roli głównego portu wojennego,pomimo aktualnej spektakularnie czytelnej sytuacji geopolitycznej,ośmieszamy się nawet w oczach amatorów.Ten AKWEN można zamknąć w 30 minut.Aż strach pomyśleć gdzie ci głowacze z MON myślą bazować przyszłe,mam nadzieję ofensywne okręty podwodne (tylko świadomość,żę ST.Petersburg mógłby wyparować za przyczyną możliwości ww okrętów - to jakby stracić połowę Rosji) może studzić " wielkie czapy"(czyt, rosyjskich generałów).Podejrzewam,że 200 (choćby i 1000) czołgów z niemieckiego szrotu nie przysporzyłoby "wielkim czapom" kropli potu ze zdenerwowania co spowodowałyby 3 okręty podwodne, wyposażone w najnowocześniejsze pociski manewrujące.Dedykuję zatem decydentom MON , w okresie świętowania namiastki MW, by zaczęli coś czytać,coś rozumieć i czegoś się dowiedzieć o szansac,h jakie w dziedzinie obronności, daje okręt podwodny.(Może na początek obejrzyjcie Panowie jakieś filmy,żeby nie było za trudno, na początek - to chociażby fabularne ,z główną rolą okrętów podwodnych).

  2. jonasz

    Wodowanie "Ślązaka" jest 2 lipca

  3. TomZ

    - 2 czerwca br. odbędzie się wodowanie okrętu patrolowego ORP „Ślązak” - Jak ja lubię podróże w czasie....

  4. GUCIO

    stypa ...

  5. ryszard56

    to powinna być stypa ,anie swięto ,jaja sobie robicie ,najpierw MW trzeba posiadac a nie złom

  6. a-i

    Sprawdziłem, na stronie MON-u nic nie ma, materiał o święcie MW jest na podstronie Polski Zbrojnej ale zawiesili go dopiero o 19,30. Natomiast stronie Dowództwa Generalnego są życzenia Majewskiego lecz nie wiem kiedy się pojawiły. Na stronach D-ctwa Operacyjnego i SzG WP niestety cisza. Tak to jest jak na sprawy MW patrzy się przez pryzmat Wisły. Szkoda ;(

  7. dfg

    Chodzą słuchy, że Błyskawicę mają ponownie wcielić oczywiście po lekkim liftingu.

  8. RedAktor

    Hmmm bo DG RSZ wie , że MWRP NIE ISTNIEJE !!!! I istnieć nie będzie ... Wzmianki o budowie 6 okrętów nawodnych przez polskie konsorcjum stoczniowe może cieszyć . Wydaje się być jednak jedynie mydleniem oczu .. Z naszymi stoczniami można sobie pogrywać ( vide program Gawron ) , z holenderskimi czy niemieckimi już tak łatwo by nie było... Zatem święto formacji która nie istnieje ... Chociaż w tym DG RSZ , SGWP ,MON nie są obłudni ... Iiiiiiii ... to tyle, pozostaje spuścić wodę z Bałtyku ..

  9. Racjonalista

    Co oni świętują, chyba to że już prawie nie istnieją i nie mają okrętów. No ale jak polski lotnik poleci na drzwiach od stodoły, to polski marynarz popłynie na oponie od traktora i tak przy odrobinie szczęścia pokonamy każdego.

Reklama