Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Strajk w zbrojeniówce? Związkowcy domagają się realizacji rządowej Strategii i ustaleń z Premierem Tuskiem


W liście do premiera Związki Zawodowe domagają się konsolidacji przemysłu obronnego zgodnie z rządową strategią I ustaleniami z Premierem z 2009 r. W razie braku reakcji rządu do 22 stycznia 2013 r. zapowiadają protesty we wszystkich zakładach zbrojeniowych. Związki zarzucają “niektórym” urzędnikom prywatę, która działa przeciwko bezpieczeństwu państwa.


Rządowi udała się rzecz wyjątkowa. Swoimi działaniami – a raczej ich brakiem – doprowadził do połączenie celów dwóch central związkowych zarówno ‘Solidarności” jak i ZZPE (część OPZZ). Związki domagają się dokończenia procesu konsolidacji przemysłu zbrojeniowego tak aby wzmocnić jego rolę w stosunku do konkurencji z zagranicy. 


W bardzo ostrym tonie obie centrale związkowe wystąpiły do Premiera Donalda Tuska o szybką reakcję i ratowanie polskiego przemysłu zbrojeniowego. W przesłanym wspólnym oświadczeniu Związkowcy oświadczyli że w związku z brakiem realizacji rządowej strategii zostaje zawiązany Krajowy Komitet Protestacyjny Zakładów Przemysłowego Potencjału Obronnego.


Związkowcy żądają spotkania z Premierem i wyjaśnienia dlaczego nie zostały zrealizowane ustalenia, które zostały ustalone podczas spotkania z Premierem Tuskiem w 2009 roku. I jak podkreślają, dzięki ustaleniom z 2009 roku udało się uratować wiele zakładów, natomiast nie została dokończona kwestia konsolidacji. Związkowcy w piśmie zarzucają niektórym urzędnikom uprawianie „prywaty”, która może doprowadzić do katastrofy polski przemysł zbrojeniowy.


ZZPE w osobnym piśmie z 15.01 do Premiera Tuska pisze m.in. „… przy pasywnej postawie niektórych przedstawicieli Rządu powstały grupy lobbystyczne które za wszelką cenę nie chcą dopuścić do tej konsolidacji…”. (czyli do konsolidacji wokół Grupy Bumar)


Zwracamy też uwagę na fakt że powstanie Grupy Bumar było procesem konsolidacji zakładów ,produktów, finansów oraz prac badawczo-rozwojowych oraz zakończenia niechlubnej walki polsko-polskiej w kraju i za granicą. Dziś kiedy kończymy ten proces proponuje się nam powołanie drugiego Konsorcjum z udziałem HSW i WPRP co jest ewidentnym zaprzeczeniem celów Strategii 2007-2012.


Na to nie ma naszej zgody, bo to jest wbrew interesom bezpieczeństwa Państwa.


I nie można się dziwić Związkowcom, bo w tym wypadku wydaje się że znacznie lepiej rozumieją rolę polskiego przemysłu obronnego jako elementu systemu bezpieczeństwa Państwa. Niestety niektórzy przedstawiciele Rządu tego nie dostrzegają osłabiając polskie firmy.


W najbliższym czasie Defence24.pl rozwinie temat konsolidacji polskiego przemysłu obronnego i kulis ostatnich ustaleń pomiędzy odpowiedzialnymi ministerstwami.


(PM/MMT)

Reklama

Komentarze

    Reklama