Ruszyło największe tegoroczne ćwiczenie w Świnoujściu

2 października 2018, 11:44
5203
Trałowiec projektu 207, P "Jamno" / Fot. 8fow.wp.mil.pl

Nie czekając na powrót nurków z odbywającego się u wybrzeży Islandii szkolenia minowego "Northern Challenge '18", 8. Flotylla Obrony Wybrzeża rozpoczęła ćwiczenie "Wargacz-18". Będą to największe tegoroczne manewry tego związku taktycznego.

Ćwiczenie rozpoczęło się w piątek 28 września i potrwa do 5 października. Rozpoczęło się oficjalną zbiórką stanu osobowego 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w trakcie której zastępca dowódcy flotylli, komandor Zygmunt Białogłowski, przyjął meldunki dowódców ćwiczących jednostek o gotowości do ćwiczenia. Celem manewrów jest sprawdzenie kompetencji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w zakresie połączonych działań defensywnych.

image
Uroczysta zbiórka / Fot. 8fow.wp.mil.pl

W ćwiczeniu weźmie udział około tysiąca żołnierzy i oficerów - nie tylko zamustrowanych na okrętach (trałowcach, okrętach transportowo-minowych, kutrach transportowych, niszczycielu min czy jednostkach pomocniczych), ale też z jednostek brzegowych Flotylli (jak np. 8. Dywizjon Przeciwlotniczy) czy jednostek wojskowych nienależących do tego związku taktycznego (Brygada Lotnictwa MW, 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana). Przewidziany jest też udział komponentów niemilitarnych (jak np. Straż Pożarna).

image
Załadunek min w Porcie Wojennym Kołobrzeg / Fot. 8fow.wp.mil.pl

Plan ćwiczeń został podzielony na epizody. Umiejętności które zostaną podczas nich sprawdzone to m.in. minowanie i rozminowywanie szlaków wodnych, ewakuację osób poszkodowanych, obronę przed bronią masowego rażenia, załadunek sprzętu wojskowego na pływające jednostki transportowe.

image
Przemieszczenie 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego / Fot. 8fow.wp.mil.pl

Jednym z zadań które wykonywali żołnierze było wykonanie nocnego rozwinięcia Punktu Ładowania Min w Porcie Wojennym w Kołobrzegu. W nocy z soboty na niedzielę, po sprawdzeniu przez nurków rejonu cumowania, rozwinięto Punkt Załadunku Min. Najpierw, do nabrzeża podjechała ciężarówka z minami morskimi oraz dźwig,  rozstawiono dodatkowe punkty kontrolne oraz dokonano wzmocnienia ochrony całego rejonu, następnie okręty należące do 12. Dywizjonu Trałowców weszły do portu. Wszystkie prace wykonywano po zmroku, przy minimalnym oświetleniu.

image
Załadunek min w Porcie Wojennym Kołobrzeg / Fot. 8fow.wp.mil.pl

Kolejnym zadaniem było przemieszczenie 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego ze Świnoujścia do Ustki. Co wiązało się z m.in. z przeprawą przez rzekę Świna. Wykorzystano do tego prom miejski typu Bielik z gospodarki narodowej. Trasę przemarszu wojska zaplanowano tak, by uwzględnić warunki terenowe oraz pod kątem zabezpieczenia ugrupowania przed ewentualnym atakiem grup dywersyjnych. Nie udało się jednak zabezpieczyć przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami - w miejscowości Szczecinek doszło do ataku grupy pozorantów, wskutek czego doszło do uszkodzenia jednego z pojazdów ciężarowych. Wymusiło to nieplanowany postój i natychmiastowe wdrożenie planu ewakuacji technicznej sprzętu wojskowego.

image
Przemieszczenie 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego / Fot. 8fow.wp.mil.pl

Innym fragmentem manewrów było ćwiczenie ratowniczo- gaśnicze związane z wybuchem pożaru w stołówce Portu Wojennego Świnoujście. Wojskowa Straż Pożarna wezwała wsparcie z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Świnoujściu. Przeprowadzono ewakuację, a następnie podjęto działania gaśnicze. Pomocy medycznej poszkodowanym udzielono z użyciem sił i środków będących w dyspozycji 8 Flotylli.

image
GBA z podziału bojowego Wojskowej Straży Pożarnej w Świnoujściu

 Dodatkowym aspektem braku możliwości użytkowania stołówki stała się konieczność zapewnienia wyżywienia biorącym udział w ćwiczeniu żołnierzom. Wiązało się to z rozwinięciem kuchni polowych, punktów wydawania jedzenia oraz wdrożeniem nowego łańcucha logistycznego, dzięki któremu nie wystąpią braki w aprowizacji.

image
Fot. 8fow.wp.mil.pl 

Przypomnijmy, 8 Flotylla Ochrony Wybrzeża jest związkiem taktycznem powołanym do obrony polskich obszarów morskich oraz utrzymania reżimu operacyjnego w przybrzeżnej strefie obrony. Miejscem stacjonowania sił okrętowych 8. FOW jest Świnoujście.  W jej skład wchodzi 2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych , 12. Dywizjon Trałowców , 13. Dywizjon Trałowców . W skład sił brzegowych wchodzą dwie specjalistyczne jednostki: 8. Dywizjon Przeciwlotniczy oraz 8. Batalion Saperów (oba stacjonujące w Dziwnowie).

Źródło: DGRSZ

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Olo
środa, 3 października 2018, 11:25

Scenariusz mrożący krew w żyłach. Grupa pozorantów uszkodziła ciężarówkę, pożar strawił wykładzinę w stołówce i trzeba było jeść w namiotach. Jak w "Ostatniej paróweczce hrabiego Bary-Kenta".

wiarus
środa, 3 października 2018, 00:06

Boże, to te 37-ki armaty przeciwlotnicze z lat 50-tych ... jeszcze mają, które w 1979 r. obsługiwałem :-(! Do czego one niby mają strzelać! A licencyjna 35 mm świetna szwajcarska armatka OD 20 LAT nie została wdrożona do produkcji i uzbrojenia, mimo zakupionej licencji pod projekt Loara! Obraz nędzy i rozpaczy :-(

Tweets Defence24