Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjskie systemy S-300 trafiły do Iranu?

Fot. Wikimedia/CC BY 3.0
Fot. Wikimedia/CC BY 3.0

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hosejn Dżaber Ansari poinformował media, że w Iranie jest już pierwsza partia przeciwlotniczych wyrzutni rakietowych S-300. Rosja ma dostarczyć Iranowi co najmniej pięć takich systemów. 

Rządy Rosji i Iranu zawarły kontrakt na dostawę systemów obrony powietrznej S-300 jeszcze w 2007 roku. Realizacja umowy została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Iranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia. W odpowiedzi Iran złożył wniosek o międzynarodowy arbitraż przeciwko Rosji.

W kwietniu 2015 roku prezydent Rosji Władimir Putin uchylił zakaz dostaw wyrzutni S-300 do Iranu. Decyzja Putina wywołała krytykę ze strony USA, Izraela i Unii Europejskiej.

Komentatorzy podkreślają, że przekazanie Iranowi elementów systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego może utrudnić przeprowadzenie ewentualnego uderzenia lotniczego na instalacje nuklearne, znajdujące się na terytorium tego kraju. Decyzję władz w Moskwie łączy się z podpisaniem porozumienia ramowego, dotyczącego irańskiego programu atomowego.

Porozumienie z Teheranem

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak całkowicie zniesione dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Czytaj też: Porozumienie z Iranem: Teheran przemebluje globalny rynek energetyczny.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (3)

  1. Arczi

    ,,[...]sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) [...]'' Niemcy w czym są mocarstwem? Serio pytam.

    1. revvvv

      ekonomicznym

    2. Podatnik

      Niemcy nie są może klasycznym mocarstwem militarnym konwencjonalnym ani atomowym, ale wszyscy wiedzą, że w przypadku zagrożenia Niemcy są w stanie zbudować broń atomową w co najwyżej kilka tygodni. A jak ktoś wie, że wojna jest praktycznie nieunikniona, to ma w d... "traktat o nierozprzestrzenianiu broni atomowej" jak ją może błyskawicznie zbudować. Podobny przypadek jest z Japonią - broni atomowej nie ma, ale praktycznie natychmiast może ją mieć. I z Brazylią...

    3. Bartek

      Są np. czwartą gospodarką świata - gdzie taka Rosja jest bodajże dopiero 8.

  2. ---

    Ale jak to? Przecież wszyscy eksperci tutaj twierdzą że rosyjska opl jest nic nie warta a S-400 to zlom a ty nagle dostarczenie starszego modelu wywołuje krytykę że strony USA. Podobno dzielna armia amerykańska potrafi bez problemów latać nad S-400 :)))

  3. k

    Jeżeli to są zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe to Rosja Iranowi oferuje S-300PMU-1 lub s-300PMU-2. Pierwszy ma zasięg maksymalny 150 km, a ten drugi 200 km i obydwa mogą niszczyć cele do wysokości 27 km. Tak przynajmniej podaje wikipedia :)

    1. Podatnik

      Wg dostępnych rosyjskich komunikatów ma to być PMU-2, bo PMU-1 już nie są produkowane.

Reklama