Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjska Tarantula dla Egiptu

  • Fragment Południowego Korytarza Gazowego pomiędzy Azerbejdżanem a Grecją. Fot. Wikipedia
  • Fot. Gazprom.ru

W bazie morskie Ras-el- Tin w Aleksandrii odbyła się ceremonia przekazana Egiptowi rosyjskiego okrętu rakietowego „R-32” (832) projektu 12421. Jednostka ta we flocie egipskiej nosić będzie nazwę „Ahmed Fadel” (801). Akt przekazania jednostki podpisali dowódca egipskiej marynarki admirał Osama Mounir Rabie oraz dowódca leningradzkiej bazy morskiej kontradmirał Igor Sieczin.

Okręt „R-32” jest jedynym przedstawicielem projektu 12421 będącego eksportową wersją budowanych dla WMF jednostek typu 12411, których najważniejsza cechą jest uzbrojenie w rakiety przeciwokrętowe 3M80 systemu Moskit. Jego budowę pod numerem stoczniowym 01300,z przeznaczeniem na eksport, rozpoczęto w stoczni Wympieł z Rybińska nad Wołgą jeszcze pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Oficjalnie jego stępkę położono 27 stycznia 1994 r., zwodowano w 1999 r., zaś zdano w maju 2000 r. Formalnie wszedł on w skład Floty Czarnomorskiej, jednak nie był wykorzystywany operacyjne i przebywał w stałej konserwacji, z nadzieją na sprzedaż w przypadku znalezienia się kupca.

Decyzja o przekazaniu okrętu stronie egipskiej nastąpiła w ubiegłym roku. W lipcu 2015 r. przeszedł on do Egiptu, gdzie uczestniczył na początku sierpnia w uroczystościach związanych z otwarciem Kanału Sueskiego po jego modernizacji. Następnie przeszedł na Morze Czarne - oficjalnie w celu szkolenia egipskiej załogi - co było realizowane w Noworosyjsku. Ostatecznie jednostka opuściła Morze Czarne 24 lipca br. i przeszła do Aleksandrii w celu finałowego przekazania egipskiej flocie.

(AN)

Reklama

Komentarze (1)

  1. observer

    Całkiem niezły recykling wtórny w wykonaniu rosjan... podmalowany stary, przerdzewiały kuter ze starzejącymi się rakietami... Zakupiony chyba tylko w celu trenowania jak tego typu jednostki zatapiać...

    1. rozczochrany

      Podobny jak w przypadku USA i Polski. Patrz fregaty Pułaski i Kościuszko. W prawdzie ten ex-rosyjski okręt jest nowszy, ale jego wartość bojowa podobna po uwzględnieniu innych różnic.

Reklama