Reklama

Siły zbrojne

Rosja proponuje sprzedaż Indonezji 10 okrętów podwodnych

Rosjanie zaproponowali Indonezji 10 swoich okrętów podwodnych – fot. M.Dura
Rosjanie zaproponowali Indonezji 10 swoich okrętów podwodnych – fot. M.Dura

Przedstawiciel komisji obrony indonezyjskiego rządu poinformował, że Rosja przesłała Indonezji propozycję sprzedaży 10 okrętów podwodnych o napędzie klasycznym. Co więcej stwierdził on, że propozycja ta będzie bardzo poważnie rozpatrywana.



Indonezyjczycy podkreślili jednak, że chęć współpracowania z Rosjanami w dziedzinie okrętów podwodnych nie oznacza automatycznie zaakceptowania ich propozycji i podpisania w najbliższym czasie kontraktu. Oficjalnie nie przedstawiono informacji, jakie okręty zostały zaproponowane Indonezji, ale media rosyjskie wyraźnie wskazują, że oferta obejmowała okręty projektu 636 „Amur” lub „Warszawianka”.

Propozycja rosyjska jest o tyle zadziwiająca, że ma ona kosztować ponad 5 miliardów dolarów, a Indonezja takich środków na dzień dzisiejszy nie posiada. Przykładowo w 2013 r. budżet na zakupy uzbrojenia i techniki wojskowej dla całych sił zbrojnych wynosił tylko 1,67 miliarda dolarów.

Czytaj także: Rosja pomoże zbudować wietnamską flotę podwodną. W zamian baza w Cam Rahn?

Pomimo tego rząd Indonezji nadal traktuje okręty podwodne jako swój priorytet. Może o tym świadczyć kontrakt podpisany w grudniu 2011 r., na budowę trzech okrętów podwodnych z napędem klasycznym „Pogo Chang” (zmodernizowana konstrukcja Typu 209) w Korei Południowej. Jednostki te mają być dostarczone do 2018 r. za ok. 1,2 miliarda dolarów.

Zobacz również: Indonezja będzie budowała własne okręty podwodne

Pomimo tego Rosjanie konsekwentnie starają się wejść na rynek indonezyjski np. kredytując niektóre zakupy. W 2007 r. pożyczyli oni na eksport rosyjskiego uzbrojenia 1 miliard dolarów, który miał być przeznaczony m.in. na zakup dwudziestu bojowych wozów piechoty projektu 3F, pięciu śmigłowców Mi-35M, dziesięciu śmigłowców Mi-17 i dwóch okrętów podwodnych projektu 877 Paltus w wersji eksportowej Amur. Ostatecznie część tego uzbrojenia została dostarczona jednak bez jednostek pływających.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama