Reklama

Siły zbrojne

RB ONZ przedłużyła mandat dla misji w Somalii, nie zajęła się embargiem

Żołnierze Burundi pełniący służbę w ramach misji AMISOM - fot. UN Photo/S. Price
Żołnierze Burundi pełniący służbę w ramach misji AMISOM - fot. UN Photo/S. Price

7 listopada br. Rada Bezpieczeństwa ONZ rezolucją nr 2073 przedłużyła mandat misji AMISOM w Somalii do 7 marca 2013 r. Ku niezadowoleniu Unii Afrykańskiej nie zajęła się jednak kwestią embarga na import broni i eksport węgla.



Po trudnościach związanych z przejściem huraganu Sandy przez Nowy Jork, organ ONZ mógł zająć się kompleksowo kwestią bezpieczeństwa w Somalii. Zgodnie z oczekiwaniami, wydał rezolucję przedłużającą mandat wielonarodowej misji wojskowej w tym kraju o kolejne 4 miesiące, po rezolucji nr 2072 wydanej pośpiesznie 31 października br., która przedłużała jej mandat o 7 dni – do 7 listopada br. Reprezentant Somalii w ONZ przyjął ten fakt z zadowoleniem, choć rząd tego kraju wnosił o przedłużenie mandatu o rok.

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie odniosła się jednak do kwestii zniesienie embarga na import uzbrojenia dla Somalii, na czym cierpią narodowe siły bezpieczeństwa – narzekał na to podczas obrad przedstawiciel RPA. Obradujący nie poruszyli też sprawy embarga na eksport węgla kamiennego. Być może ONZ zajmie się tymi sprawami podczas następnego posiedzenia Rady, na co liczy zarówno rząd Somalii, jak i Unia Afrykańska.

Rezolucja 2073, przedłożona przez Wielką Brytanię została przyjęta jednogłośnie przez członków Rady. Potwierdza ona poprzednie rezolucje dotyczące Somalii – 1772 (2007) i 2036 (2012), powołujące siłę liczącą maksymalnie 17,731 umundurowanych żołnierzy, zapewniające o wsparciu RB ONZ dla Unii Afrykańskiej w realizacji misji.

Nowością jest rozszerzenie wsparcia logistycznego dla AMISOM o 50 cywilów, którzy zostaną jak najszybciej przetransportowani do regionów przejętych spod kontroli asz-Szabab – ramienia al-Kaidy w Somalii, w ramach wspólnej kampanii rządu Somalii i sił międzynarodowych.

Przedstawiciele RPA, Niemiec, Guatemali i Indii, choć przyjęli z zadowoleniem uchwalenie rezolucji wyrazili żal, że w tekście nie znalazło się zatwierdzenie szerszego pakietu pomocy dla misji, zwłaszcza dla jej morskiego komponentu.

Przedstawiciel Niemiec zwrócił uwagę na potrzebę bardziej zrównoważonego finansowania misji i zapewnienia ochrony funkcjonariuszom państwowym (7 listopada miał miejsce również atak terrorystów na somalijski parlament).

Pełny tekst rezolucji 2073 (2012) w języku angielskim.

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama