Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Raytheon ze zgodą na eksport systemu Coyote Block 2

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Jak poinformował amerykański koncern Raytheon, Departament Stanu USA udzielił zgody na sprzedaż eksportową systemu zwalczania bezzałogowych statków powietrznych Coyote Block 2 dla państw sojuszniczych.

Spółka przeprowadziła już badania i testy zakładowe, a także próby operacyjne i odbiorcze najnowszej wersji systemu Coyote Block 2 dla nieujawnionego oficjalnie odbiorcy. Według wstępnych informacji jej produkcja seryjna planowana jest jeszcze w br.

Dostarczenie ulepszonej wersji sprawdzonego w walce Coyote'a wzmacnia obronę naszych sojuszników przed dronami przeciwnika. [...] Block 2 jest szybki, skuteczny i chroni żołnierzy na polu bitwy

wiceprezes Raytheon Land Warfare Systems Sam Deneke

Coyote (obecnie w wersji Block 1B) jest elementem większego systemu obrony antydronowej Howler. System ten trafił już na wyposażenie U.S. Army i 18 czerwca 2019 roku osiągnął wstępną gotowość operacyjną po 17 miesiącach od momentu od wprowadzenia do służby w lipcu 2018 roku. W skład systemu Howler oprócz tubowych wyrzutni bezzałogowych statków powietrznych Coyote wchodzi także wielofunkcyjny radar KuRFS (Ku-Band Radio Frequency Sensor), który jest wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) pracujący w paśmie Ku.

Głównym przeznaczeniem systemu Howler w U.S. Army jest zapewnianie kompleksowej obrony elementów systemu obrony powietrznej Patriot przed zagrożeniem ze strony niewielkich bezzałogowców. W tej wersji system występuje na nośniku w postaci wojskowego samochodu ciężarowego M1089 FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles) zunifkowanego z pozostałymi nośnikami elementów amerykańskiej baterii Patriotów.

Radar KuRFS zapewnia żołnierzom bezprecedensową widoczność poszczególnych dronów. [...] Zdolność do szybkiego i dokładnego wykrywania, śledzenia i namierzenia zagrożenia prowadzi do pozytywnej identyfikacji i sprawia, że ​​Coyote jest tym bardziej precyzyjny w swojej zdolności do przechwytywania dronów

wiceprezes Raytheon Mission Systems and Sensors Bryan Rosselli

System Coyote składa się z małych bezzałogowych statków powietrznych o napędzie rakietowym wystrzeliwanych z tuby zamontowanej na pojeździe. System został opracowany przez spółkę Advanced Ceramic Resarch (która od 2009 roku wchodziła skład koncernu BAE Systems, a następnie znowu usamodzielniła się pod nazwą Sensintel, po czym została zakupiona przez koncern Raytheon).

Reklama

Komentarze (3)

  1. Jarosław

    Na co komu taka specjalizacja? Poprady wystarczą

  2. Righteous

    Oczywiście że potrafimy zaprojektować coś dobrego co nie będzie występowało USA. Niestety nasze wojsko sterowane przez posłów kupuje śmieszne ilości. Więc jeśli koszt opracowania takiego systemu wynosi powiedzmy 1 miliard zł A nasze uzdolnione osły kupią 100 sztuk to jak podzielisz 1 000 000 000:100 000 000 za sztukę plus koszty wyprodukowania A w tedy się nie opłaca. Powyżej 1000 zaczyna się robić sęsownie. Tak samo jest u nas z nowymi mieszkaniami działka kosztuje z milion buduje się 4 piętra powiedzmy że 20 mieszkań i juz masz 50 000 za mieszkanie nie licząc budowy ale jak postawisz 11 lub więcej pięter to koszt działki będzie minimalny.

  3. Ratownik

    Czy nasze nowr radary mobilne maja takie parametry?

    1. Ukulele

      Nie wiem ale u nas zdaje się są w produkowame odpowiedniki tego systemu więc nie mamy powodów do wstydu a wręcz przeciwnie.

    2. al2

      Po co robić własne ,jak można kupić ze 3 sztuki.Na defiladzie będą pięknie się prezentować.

    3. asd

      Tylko żeby wymagania techniczne na tabliczki, połyskujące w słońcu, złote, z czarnymi literkami grawerowanymi MADE IN USA, były dobrze sformułowane!

Reklama