Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PIAP Mobi Target – system do zaawansowanego treningu strzeleckiego

Fot. Łukasiewicz-PIAP
Fot. Łukasiewicz-PIAP

W szkoleniu strzeleckim żołnierzy czy funkcjonariuszy liczy się nie tylko ilość wystrzelonej amunicji, ale też sposób szkolenia. Nie chodzi o samo statyczne strzelanie do figur bojowych, ale również  o umiejętność prowadzenia ognia w ruchu, przy znacznym wysiłku fizycznym, w stresie, gdy trzeba wśród różnych celi wybrać ten stanowiące zagrożenie, kiedy  istotna jest także współpraca członkami drużyny/sekcji.

W prowadzeniu zaawansowanego treningu strzeleckiego, który zawiera m.in. wymienione we wstępie elementy pomagają różnego typu trenażery czy systemy strzeleckie. Jednym z ciekawszych rozwiązań są zrobotyzowane systemy mobilnych celów, które pozwalają na przeprowadzanie różnych scenariuszy strzelań, w tym z wykorzystaniem taktyki działań pododdziałów. Ich zaletą jest zarówno mobilność, interaktywność, jak również to, że o efektach strzelania/trafieniach informują na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Co równie istotne wykorzystanie tego typu rozwiązań nie wymaga inwestycji w infrastrukturę obiektów szkoleniowych. Można jest również stosować do treningów strzeleckich prowadzonych "w terenie", czy na obiektach pozbawionych zupełnie infrastruktury technicznej, mediów.

Jednym z tego typu systemów jest PIAP Mobi Target opracowany przez Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. I choć znającym tego typu rozwiązania może nasunąć się skojarzenie z np. systemem firmy Marathon Targets, to polski rozwiązanie nie jest jego kopią. Oczywiście pewne rozwiązania są podobne, gdyż w zasadzie wszystkie dostępne na rynku tej kategorii systemy przeznaczone do treningu strzeleckiego wyglądają podobnie tzn. wykorzystują zrobotyzowane opancerzone platformy jezdne (najczęściej 4 kołowe) na których umieszczone są manekiny 3D przypominające postać ludzką.

PIAP Mobi Target to autorskie rozwiązane opracowane przez Łukasiewicz – PIAP w przeciągu trzech lat (początek prac w 2017 r.) w ramach projektu współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w którym wykorzystano zarówno bogate doświadczenie Instytutu w zakresie lądowych robotów, elementy z produkcyjnego portfolio – np. panel operatora, jak i nowe rozwiązania – np. system detekcji trafień.

Mobi Target charakteryzuje się głównie łatwością instalacji na strzelnicy/poligonie, bez konieczności adaptacji infrastruktury obiektu i ponoszenia z tym związanych kosztów. Kolejne istotne cechy z punktu widzenia użytkownika to modułowa budowa celi (w tym wymienne panele opancerzenia) oraz szybkowymienny akumulator będący również autorskim rozwiązaniem warszawskiego Instytutu.

Film powstał przy współpracy z Fabryką Broni "Łucznik".

Wspomniana modułowość pozwala na skalowanie zaawansowania systemu a co za tym idzie dostosowywanie go do potrzeb jak i „zasobności portfela” potencjalnego użytkownika. I tak np. dla odbiorcy cywilnego, prywatnych strzelnic może być zaoferowana najprostsza wersja składająca się tylko ze zdalnie sterowanego mobilnego celu i stanowiska operatorskiego (bez funkcjonalności związanych z jazdą autonomiczną).  Dodatkowo mobilny cel może być używany bez osłon balistycznych (np. gdy porusza się za osłoną ziemną) i z kontaktową figurą bojową. Takie rozwiązanie zmniejszy koszt zakupu oraz późniejszej eksploatacji.

W skład systemu PIAP Mobi Target poza wspomnianą mobilną platformą z celem wchodzi jeszcze stanowisko/pulpit operatorski z interfejsem szkoleniowym oraz stacja przekaźnikowa.
Dodatkowo producent może zaoferować dedykowany pojazd służący do transportu systemu, a także pełniący funkcję centrum sterowania, obsługi i serwisowania.

Zarówno stacja przekaźnikowa, jak i stanowisko operatorskie zasilane są z akumulatorów, przy czym w stacji jest on niewymienny, a w panelu operatora zastosowano wymienny, komercyjny akumulator.  

Fot. Łukasiewicz-PIAP
Fot. Łukasiewicz-PIAP

Jak już wcześniej zostało to wspomniane mobilny cel również jest zasilany z dedykowanego, wymiennego akumulatora. W jego układzie napędowym zastosowano cztery silniki elektryczne, po jednym na każde koło. Dzięki temu można było m.in. zrezygnować ze skrętnych osi a zmiana kierunku jazdy wykonywana jest poprzez zmianę prędkości oraz kierunku obrotu kół z jednej strony platformy.

Konstrukcja mobilnych platform umożliwia wykorzystanie systemu Mobi Target na otwartych obiektach, w różnych warunkach atmosferycznych i temperaturach, o każdej porze dnia i nocy. Trakcja kołowa zapewnia możliwość poruszania się celi w lekko i średnio trudnym terenie, dzięki czemu nie jest wymagane specjalne przygotowanie podłoża np. na strzelnicy. Koła wyposażono w opony wypełnione specjalnym elastomerem co uodparnia je na efekty przypadkowego przestrzelenia. Zastosowano również zawieszenie kół, aby w warunkach terenowych zapewnić odpowiednią stabilność zamontowanego na platformie celu. Dodatkowo na stabilność wpływa nisko położony środek ciężkości, co uzyskano m.in. poprzez maksymalnie niski montaż akumulatora.

Pozostając przy specyfikacji technicznej platformy warto podać jej wymiary, tj.: wysokość – 1700 mm, długość – 1000 mm oraz szerokość – 900 mm. Masa pojedynczego trenażera Mobi Target wynosi 380 kg, a czas pracy to maksymalnie 4 godz. w zależności od realizowanego scenariusza.

image
Pulpit operatorski systemu PIAP Mobi TargetFot. Łukasiewicz-PIAP

Kolejnym istotnym elementem całego systemu jest stanowisko operatorskie, którego podstawowymi funkcjami są: obsługa systemu, projektowanie scenariuszy szkoleń́ oraz nadzór i obserwacja postępów prowadzonego treningu.

Użytkownik na etapie programowania szkolenia może określić́ sposób poruszania się celów: sterowanie ręczne, po zaplanowanych uprzednio ścieżkach lub w sposób autonomiczny poprzez wskazane punkty wg współrzędnych GPS.
System PIAP Mobi Target jest autonomiczny w ograniczonym zakresie tzn. automatycznie generuje trasę ruch celu mobilnego pomiędzy wskazanymi przez użytkownika punktami z uwzględnieniem omijania naniesionych na mapie przeszkód. Można do tego wykorzystać choćby mapy z Google Maps.

Sposób reakcji celu na trafienie może być wybierany przez użytkownika z zamkniętego katalogu opracowanego przez Łukasiewicz-PIAP np. cel po trafieniu może się pochylić, albo zatrzymać na określony czas. Dodatkowo reakcję celu na trafienie można zaprogramować (spośród wgranego katalogu) w zależności od strefy trafienia.

Co istotne z punktu widzenia użytkownika zastosowany w panelu operatora interfejs jest przejrzysty i intuicyjny co dodatkowo ułatwia zapoznanie się z funkcjonowaniem całego systemu, jak i jego obsługę.

Trenażer w każdej chwili może być przełączony w tryb kontroli manualnej. W takim przypadku operator może sterować ręcznie wybraną platformą. Możliwe jest również sterowanie wieloma platformami przez kilku operatorów równocześnie.

System PIAP Mobi Target został tak zaprojektowany, aby można było go łatwo rozbudowywać np. o kolejne cele mobilne. W sumie możliwa jest jednoczesna praca sześciu celi.

image
W trakcie testów systemu PIAP Mobi Target wykorzystywano m.in. karabinki Grot produkcji Fabryki Broni "Łucznik". Fot. PIAP-Łukasiewicz

Ostatnim istotnym elementem całego systemu opracowanego przez Łukasiewicz – PIAP jest stacja przekaźnikowa zapewniająca stabilną łączność pomiędzy operatorem, a mobilnym celem na obszarze strzelnicy lub poligonu. Odpowiada ona również za dostarczanie niezbędnych danych dla systemów pozycjonujących każdą z platform mobilnych.

Zastosowanie kilku stacji przekaźnikowych umożliwia prowadzenie szkolenia na relatywnie dużych dystansach do 1200 m, a więc nawet takich dedykowanych snajperom, strzelcom wyborowym, czy zawodnikom startującym w zawodach w strzelectwie precyzyjnym.

Reklama

Komentarze

    Reklama