Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy- Ochronić Polskę przed agresją; Smoleńscy Eksperci bez kompetencji?; Kosmiczne ambicje Chin i Iranu

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

  1. Stanisław Koziej, Rzeczpospolita, Ochronić Polskę przed agresją- Reforma dowodzenia ma na celu poprawę możliwości narodowego dowodzenia w odpieraniu bezpośrednich zagrożeń dla terytorium Polski, w tym także agresji na dużą skalę (...) zwiększamy kompetencje dowódcy operacyjnego, który będzie odpowiedzialny nie tylko za misje zagraniczne, ale również za przygotowanie obrony kraju. To ten dowódca ma uczestniczyć w planowaniu operacyjnym, prowadzić szkolenie dowództw i sztabów w zakresie obrony kraju. Ma także odpowiadać za przygotowanie sztabu i stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy na czas wojny (...) To w ramach tej reformy wprowadzamy zasadę wskazywania już w czasie pokoju, a nie dopiero w czasie wojny (jak było dotychczas) osoby przewidzianej do powołania na stanowisko Naczelnego Dowódcy. Dzięki temu będzie mogła lepiej się przygotować do czekających ją zadań (...) W ciągu ostatnich lat system dowodzenia na szczeblu centralnym rozrastał się i rozpraszał. Z tego punktu widzenia konsolidacyjna reforma ograniczająca liczbę dowództw była jak najbardziej potrzebna.
  2. Dziennik Polski, Eksperci bez kompetencji?- Naczelna Prokuratura Wojskowa ujawniła protokoły zeznań ekspertów zespołu parlamentarnego ws. katastrofy smoleńskiej (...) Jak wynika z udostępnionych fotokopii protokołów, jeden ze świadków podtrzymał swe zdanie, że "wszystko wskazuje na to", iż przyczyną katastrofy była "wielopunktowa, dobrze przygotowana eksplozja". Pytany o doświadczenie w badaniu katastrof lotniczych odpowiedział m.in., że nie uczestniczył w pracach badawczych dotyczących takich katastrof, ale prowadził "badania laboratoryjne podstaw mechaniki prętów cienkościennych i wytrzymałości materiałowej" (...) Kolejny ze świadków wskazał m.in., że "w odległości kilkuset metrów od wrakowiska, patrząc w kierunku przeciwnym do kierunku lotu, na dachach baraków czy warsztatów, znaleziono fragmenty konstrukcji tego samolotu". "Wtedy nabrałem przekonania, że samolot rozpadł się w powietrzu" - dodał. Jak kontynuował: Jeśli chodzi o materiał wybuchowy, to nie mam ugruntowanych przypuszczeń na ten temat, ale chcę zwrócić uwagę, że w samolocie są dwie gaśnice, jedna w pobliżu kabiny załogi, a druga na końcu kadłuba. Taka gaśnica jest idealnym miejscem do umieszczenia ładunku wybuchowego".
  3. Jacek Klein, Firma z Gdyni w Grupie Zbrojeniowej, Dziennik Bałtycki- W skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wejdą m.in. Huta Stalowa Wola, Polski Holding Obronny i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych, a także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni. OBR CTM w 100 proc jest spółką państwową. Specjalizuje się w badaniach naukowych i produkcji urządzeń z zakresu systemów dowodzenia, kierowania i łączności; system ach broni podwodnej; systemach ochrony infrastruktury morskiej; badaniach i certyfikacjach wyrobów. Około 80 proc. sprzedaży trafia na rynek krajowy (...) Zespół gdyńskiej firmy liczy 200 inżynierów, programistów i specjalistów. Opracował m.in. unikatowy na skalę światową, zintegrowany, wielosensorowy system przeznaczony do monitoringu granic morskich i lądowych (...) Ministerstwo Obrony ma udział w Stoczni Marynarki Wojennej, znajdującej się w upadłości likwidacyjnej Stocznia jest brana pod uwagę w programie modernizacji floty (...) SMW ma być liderem konsorcjum kończącego budowę patrolowca Ślązak, dawniej korwety Gawron. W zintegrowany system walki wyposażą okręt holenderska firma Thales Nederland BV i Enamor z Gdyni. Na dzisiaj nie wiadomo czy stocznia miałaby w przyszłości wejść w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obecnie SMW oprócz wojskowych zamówień realizuje kontrakty dla odbiorców cywilnych i ma szansę na wyj ście z trudnej sytuacji finansowej.
  4. Krzysztof Kowalski, Rzeczpospolita, Kosmiczne ambicje Chin i Iranu- Iran po raz kolejny zamierza wysłać w najbliższym czasie w przestrzeń kosmiczną zwierzę. Zwierzę zostanie umieszczone w kapsule Pishgam II i wystrzelone rakietą Kavoshgar wykorzystującą paliwo płynne. Osiągnie ona suborbitalną wysokość 120 km, po czym powróci na Ziemię (...) W styczniu 2010 roku Iran wystrzelił w kosmos tzw. kapsułę życia, w której znajdowały się szczur, żółw i owady. Kolejną kapsułę życia Iran wystrzelił w styczniu 2013 roku, znajdowała się w niej małpa. Według informacji IRNA - zwierzę powróciło na Ziemię żywe (...) Społeczność międzynarodowa uważnie śledzi irańskie poczynania kosmiczne ze względu na ewentualne militarne wykorzystanie kosmicznego potencjału technologicznego tego państwa. Jest ono podejrzewane o realizowanie programu zmierzającego do budowy rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia ładunków nuklearnych (...) Dyrektor chińskiego programu lotów załogowych Wang Zhaoyao poinformował właśnie, że jego kraj będzie szkolił kosmonautów z innych państw na potrzeby budowanej chińskiej stacji orbitalnej. Rozpoczną pracę w 2020 roku. Wang Zhaoyao nie powiedział, o jakie kraje chodzi, ale wymienił Europejską Agencję Kosmiczną jako organizację, z którą Chiny zamierzają współpracować. Nie wykluczył także rozmów z agencjami Rosji i USA.
  5. Kalendarium
  6. Polska: W 1999r. W Szczecinie powstał Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni.
  7. Świat: W 2006 r. Amerykanka irańskiego pochodzenia Anousheh Ansari została pierwszą kobietą-turystą kosmicznym.
  8. Urodzili się: w 1918 r. Mieczysław Adamek, polski pilot wojskwy, as myśliwski (zm. 1944).
Reklama

Komentarze

    Reklama