Reklama

Polityka obronna

Prezes Defence24: Rozpoczynamy dwa dni dyskusji i dialogu

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Prezes zarządu Defence24 Piotr Małecki uroczyście otworzył trzecią już  konferencję Defence24 Day. Jak podkreślił presja w kwestiach bezpieczeństwa jest obecnie w Polsce i regionie coraz większa i wymaga szeroko pojętej regionalnej współpracy, a także mądrej polityki zakupowej jeżeli chodzi o uzbrojenie.

Prezes Zarządu Defence24.pl rozpoczął swoje wystąpienie od przywitania gości konferencji, w tym ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, szefa BBN Pawła Solocha oraz najwyższych dowódców Wojska Polskiego. Następnie nawiązał do obecnych zagrożeń w otoczeniu Polski

"Zarówno Polska, jak i nasi sąsiedzi na Wschodniej Flance NATO, są pod coraz silniejszą presją ze strony coraz bardziej agresywnych działań ze strony Rosji. Nieustannie są modernizowane i dozbrajane jednostki zachodniego, centralnego i południowego okręgów wojskowych, nasila się wojna informacyjna, dokonana została pełna integracja Sił Zbrojnych Białorusi z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej. Ciągle tli się konflikt na wschodniej Ukrainie" - powiedział w inauguracyjnej mowie prezes Defence24.pl. Jak ocenił, nawet obecnie jesteśmy świadkami testowania polskich i unijnych granic  przy pomocy zorganizowanego napływu imigrantów.

Testowanie to jest jego zdaniem kolejną próbą wywołania konfliktów i dalszych podziałów wewnątrz poszczególnych społeczeństw oraz pomiędzy krajami członkowskimi NATO oraz UE, a kraje członkowskie Wschodniej Flanki są w sposób szczególny narażone i zagrożone tymi działaniami.

Piotr Małecki podkreślił, że w wyniku zmian priorytetów i zaangażowania administracji USA region Europy Środkowo-wschodniej coraz bardziej musi liczyć na własne siły. „Należy dążyć do wzmacniania obecności sojuszniczej i więzi zarówno z ciągle najpotężniejszym naszym sojusznikiem czyli ze Stanami Zjednoczonymi jak i z pozostałymi członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, natomiast musimy przede wszystkim zadbać o budowanie własnej odporności opartej na rozwijaniu zdolności krajowych jak i współpracy krajów wschodniej flanki” – powiedział, przypominając jednocześnie, że żadne państwo regionu nie jest w stanie poradzić sobie z rosnącym zagrożeniem samodzielnie. „Złudne nadzieje, że uda się w pojedynkę kupić  bezpieczeństwo w postaci kontraktu gazowego czy atomowego musi skończyć się tak samo. Jeszcze większym uzależnieniem, penetracją gospodarczą i rozbiciem jedności – czyli osłabieniem” – ocenił.

Jak powiedział, receptą na te problemy będzie budowa wzajemnych więzi, współpraca wojskowa, a także uwzględnienie siły, jaką reprezentuje sobą państwo ukraińskie. „Rosja to wie – lepiej niż Zachód i NATO - dlatego robi wszystko aby przekonać Zachód, że Ukraina to nie ich problem, a wewnętrzna sprawa w ich strefie wpływów” – argumentował. 

Dobrym przykładem kompleksowej współpracy w regionie ma być współdziałanie jednostek sił specjalnych – krajów wschodniej flanki i Ukrainy. To właśnie ta tematyka oraz działania związane z ratownictwem pola walki będą tematami przewodnimi Konferencji naukowej i panelli praktycznych konferencji SOFEAST.

Kolejnym elementem wzmacniania regionalnego bezpieczeństwa ma być odpowiednia polityka zakupowa, służąca modernizacji sił zbrojnych. Jak przekonywał Piotr Małecki obecnie wiele zaoferować w tym względzie mogą już polskie firmy sektora obronnego. Z ich ofertą będzie się można zapoznać przy okazji konferencji na towarzyszącej jej bogatej ekspozycji, na której znajdują się wyroby podmiotów krajowych i zagranicznych. 

Na koniec wystąpienia wyraził nadzieję, że najbliższe dwa dni konferencji będą dla jej uczestników nie tylko źródłem nowych perspektyw i informacji, ale również punktem wyjściowym do dalszej debaty nad kształtem polskiej polityki bezpieczeństwa.

Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (1)

  1. Trzcinq

    Również uważam że należy zacząć od dialogu dyskusji a wieczorkiem rozrywka. Pozdrawiam debatujących ekspertów

Reklama