Reklama

Siły zbrojne

Wojskowe śmigłowce będą ewakuować zakażonych koronawirusem ze Śląska?

Fot. kpt. Michał Kolad, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego
Fot. kpt. Michał Kolad, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego

Na Śląsku przygotowujemy specjalne plany ewentualnej relokacji pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego, wojskowego do tych regionów, gdzie są jeszcze dostępne łóżka szpitalne. Tutaj prace logistyczne i przygotowania trwają pełną parą – powiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. W praktyce do tych działań mogą być wydzielone śmigłowce W-3 Sokół oraz Mi-8/17 w wersjach specjalistycznych.

Plany ewakuacji części pacjentów z koronawirusem ze Śląska przygotowywane są w związku z bardzo trudną sytuacją epidemiologiczną w tym regionie. O możliwości podjęcia decyzji o transporcie osób wymagających hospitalizacji, także z wykorzystaniem zasobów Sił Zbrojnych RP, mówił również w wypowiedzi dla Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Uruchamiamy szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach. Jeżeli taka potrzeba zaistnieje, to mamy opracowany plan, że ten szpital będzie miejscem, gdzie będą trafiali pacjenci, którzy ewentualnie będą wymagali dyslokacji do innych województw, do innych szpitali, jeżeli - oczywiście - Śląsk już będzie na tyle nasycony pacjentami, że nie będzie mógł tych pacjentów przyjąć" - wskazywał wiceszef MZ.

Jak podał PAP, minister Niedzielski wskazał, że "Tam (na Śląsku) mamy najtrudniejszą sytuację, jeśli chodzi o infrastrukturę szpitalną, o dostępność łóżek. Dlatego razem z MSWiA, MON, przygotowaliśmy ewentualny plan relokacji pacjentów ze Śląska, który przy wykorzystaniu śmigłowców, samolotów, będzie ewentualnie przewidywał transport pacjentów do innych regionów. Będzie się to działo przy wykorzystaniu lotniska w Pyrzowicach, gdzie będzie zlokalizowany nowy szpital tymczasowy".

Przekazał, że plan relokacji pacjentów został opracowany wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Ministerstwem Obrony Narodowej. "Będą użyte śmigłowce nie tylko LPR, ale także i wojskowe, które mogą zabrać na swój pokład zdecydowanie więcej pacjentów. Są przygotowane już załogi do tego, personel medyczny" - dodał.

"To jest ostateczność, na którą także jesteśmy przygotowani" - oświadczył wiceminister zdrowia.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/powszechna-obrona-terytorialna-w-bezpieczenstwie-narodowym-rp/
Reklama

Wojskowe śmigłowce z służb poszukiwawczo-ratowniczych już od ubiegłego roku wspierają Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, przewożąc pacjentów zakażonych koronawirusem i innych wymagających pomocy medycznej. Najczęściej takie zadania wykonują maszyny W-3 Sokół, oczywiście w specjalistycznych wersjach dostosowanych do przewozu chorych (m.in. W-3AE czy W-3WA SAR), a ich załogi mogą być dodatkowo wzmacniane sprzętem i personelem LPR. Do transportu większej liczby pacjentów mogą jednak zostać zaangażowane również cięższe maszyny Mi-8 i Mi-17. Maszyn obu typów używano w ostatnich latach kilkukrotnie do wsparcia ewakuacji pacjentów przy wypadkach komunikacyjnych z udziałem autobusów, gdy potrzebne było szybkie udzielenie pomocy dużej liczbie osób.

Po wybuchu pandemii koronawirusa również cięższe śmigłowce przygotowano do wsparcia służby zdrowia. Przykładowo, w maju 2020 roku przećwiczono ewakuację zakażonego pacjenta śmigłowcem Mi-17AE należącym do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, z wykorzystaniem infrastruktury 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

PAP/Defence24.pl

image
Fot. kpt. Michał Kolad, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego

 

image
Fot. kpt. Michał Kolad, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego

 

image
Fot. kpt. Michał Kolad, 32 Baza Lotnictwa Taktycznego

 

Reklama

Komentarze

    Reklama